RRR neboli Risk Reward Ratio je velice užitečná pomůcka tradera, který vám může ušetřit hodně peněz. Jak funguje?

Risk Reward Ratio (RRR)

Česky Poměr rizika a zisku vyjadřuje to, kolik kapitálu v obchodu riskujete vůči tomu, kolik můžete vydělat. RRR není indikátor, nepomůže vám najít vstupy do obchodů, ale pokud si na základě jakýchkoliv identifikátorů obchod vyberete, pomůže vám RRR určit, jestli obchod dává ekonomicky smysl. Pokud na RRR nekoukáte, je velká šance, že minimálně někdy vstupujete do nesmyslných obchodů. Pokud chcete být dlouhodobě úspěšní v tradingu, potřebujete obchodovat ty obchody, kde je potenciální zisk vyšší, než potenciální ztráta.

Příklad RRR

Pojďme si to ukázat nejprve na jednoduchém příkladu:

Chcete jít do obchodu na ceně 100 $. Váš target je 110 $ a stoploss vám vychází na 90 $. RRR tohoto obchodu je 1. Obchod je 50:50, protože buď vyděláte 10 $ nebo proděláte 10 $. Vy tedy chcete jen obchody s RRR vyšším než jedna, protože po čím vyšším RRR půjdete, tím vám stačí nižší úspěšnost obchodů.

Pokud totiž budete obchodovat RRR 1 a povede se vám každý druhý obchod, skončíte na nule, nic nevyděláte. Pokud budete obchodovat RRR 2, stačí vám být úspěšný v jednom obchodu ze tří, abyste byly na nule. V našem příkladu výše by to znamenalo jít do obchodu s targetem 120 $ a stoplossem 90 $ – potenciálně získáte 20 $, ale riskujete jen 10 $. Pokud ze tří takových obchodů vyjde jeden, vydělali jste 20 $ a 2x prodělali 10 $ = jste na nule.

V případě RRR 1 budete při každém druhém úspěšném obchodu na nule, při RRR 2 a stejné úspěšnosti jste v zisku.

Jak na RRR v praxi

Jednoznačně pro trading doporučuji používat TradingView, kde najdete vše hezky předpřipravené a nemusíte zápasit s kalkulačkou. TradingView vám umí RRR jednoduše nakreslit a vypočítat automaticky. Ikonku nástroje najdete v levém panelu pod ikonkou Prediction amd Measurement Tools  jako Long Position a Shor Position – logicky použijete tu, kam směruje váš obchod, jestli do longu nebo do shortu.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

RRR ikonka

Na obrázku níže vidíte nástroj na kreslení RRR na TradingView v praxi a špatný obchod podle RRR. Řekněme, že jste se z nějakého důvodu rozhodli jít v této situaci do longu a očekáváte target 47 193 $. Stoploss chcete dát až pod nějnižší knot na 42 748 $. RRR vychází na 0,47 – tento obchod je nesmysl. Riskujete 6 % pro výdělek 3 %

Špatné RRR

Pokud vám Risk Reward Ratio nevychází nad jedna, můžete se na obchod vykašlat a hledat lepší setup a nebo se musíte zamyslet, jestli dává smysl nastavit ho jinak. Můžete si například říct, že se vám jako dostatečný support zdá už hladina okolo 45 335 $ a dát stoploss tam. Rázem máte RRR 2,87 – jdete si pro tři procenta a riskujete jedno:

Dobré RRR

Správné použití Risk Reward Ratio

Pozor na správnou posloupnost kroků! Nejprve si najděte obchod, vyznačte targety a stoploss a teprve pak se dívejte na RRR. Nemůžete do grafu plácnout RRR a podle něj nastavovat target a stoploss, protože takto nastavíte úplně nesmyslné hodnoty. Nejprve musíte být přesvědčení o tom, kam cena dojde a kam nejhůře může padnout. Nemůžete kvůli RRR dát stoploss čí target na hodnotu, kde na grafu není žádný důvod, aby cena v její blízkosti nějak reagovala.

RRR se dá považovat za takovou poslední pojistku, že nevstupujete do špatného obchodu. Risk Reward Ratio výrazně pod jedna se dá celkem pohodlně poznat i vizuálně na grafu, když si vyznačíte target a stoploss, tak ani nepotřebujete speciální nástroje. Pokud si ale ve svém money managmentu určíte, že nechcete dělat například obchody pod RRR 1.6, tak už to okem poznáte hůře a specializovaný nástroj vám trading výrazně usnadní.

Jaké RRR je pro vás vyhovující je jen na vás, obecná rada neexistuje. Obecně platí jen to, že byste měli chtít RRR nad jedna.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu