Koncem roku 2022 představil Trezor novinku v podobě DCA nákupů přímo v této hardwarové peněžence. Jak to funguje?

Metoda Dollar cost averaging (DCA) je často doporučována jako nejlepší metoda pro pravidelné nakupování aktiv, pokud chcete eliminovat stres z pohybu kurzu. Prostě nakupujete pravidelně a kurz vás nezajímá. Detailněji jsem DCA popisoval v článku DCA (Dollar cost averaging) – jak to funguje a proč je ideální pro každého.

Proč DCA v Trezoru

Nakupovat pomocí DCA umí některé směnárny i burzy. U nás například Anycoin nebo Coinmate. Na vyšší úrověň pak posouvá DCA česká služba Štosuj, která funguje jako nadstavba nad zmíněnými směnárnami a přidává k nim některé zajímavé vychytávky. U burz a směnáren ale musíte myslet na to, že u nich nechcete dlouhodobě své bitcoiny nechávat. Musíte se tedy jednou za čas přihlásit do rozhraní burzy či směnárny a naspořené bitcoiny převést do své peněženky, ideálně hardwarové (lze to automatizovat přes Štosuj). Pokud to nebudete dělat dostatečně často nebo na to dokonce zapomenete, můžete teoreticky o své peníze přijít, pokud se burza či směnárna dostane do problémů (zkrachuje, bude vykradena a podobně).

DCA v Trezoru tuto obavu řeší, protože nakoupené bitcoiny okamžitě putují přímo do něj, nezůstávají ležet u zprostředkovatele.

Jak funguje DCA v Trezoru (návod)

Testoval jsem DCA s modelem Trezor One, ale s modernějším Trezor Safe 3 a Trezor Safe 5 to bude stejné. Připravte se na to, že celé nastavení vám nějaký čas zabere, není to na dva kliky. Jdeme na to:

Spusťte v počítači Trezor Suite a připojte svůj Trezor. Následně vyberte bitcoinový účet, na který chcete spořit (= kam budou chodit koupené bitcoiny) a stiskněte tlačítko Obchod.

Trezor DCA

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Zvolte Spořit Bitcoin, vyberte zemi (pravděpodobně budete mít předvybrané Česko), zvolte frekvenci nákupů – týdenní, dvoutýdenní, měsíční nebo čtvrtletní. Pak vyberte částku, za kterou chcete pravidelně nakupovat (minimum je 30 EUR, tj. asi 750 Kč) a klikněte na tlačítko Potvrdit nastavení.

Nenechte se zmást divným překladem Za rok ušetříte, podle mě tam patří Za rok naspoříte 🙂 A i ta částka v BTC nedává moc smysl, protože ukazuje číslo, které bere dnešní kurz.

Trezor DCA volba

Následně musíte potvrdit, že víte, co děláte.

Trezor DCA potvrzení

Pak už následuje přesměrování na Invity.io, kde si musíte vytvořit účet. Invity je firma, přes kterou technicky probíhá nákup bitcoinů a patří pod Satoshi Labs stejně jako Trezor. Neodcházíte tak na nějaký neznámý web třetí strany, byť to tak na neznalého uživatele může působit i proto, že pokud máte v Trezoru nastavenou češtinu, tak přechodem na Invity čeština končí a vše je v angličtině. Tohle by asi stálo za doladění. Na druhou stranu chápu, že Trezor necílí primárně na český trh.

A protože Invity musí dodržovat české i evropské zákony, musíte projít registrací včetně KYC a AML. V prvním kroku registrace vám stačí e-mail, ale další údaje budete muset doplnit později. Hezká vychytávka je, že se můžete k Invity hlásit svým Trezorem, nepotřebujete tak žádné heslo.

Po zadání e-mailu musíte chvilku počkat na ověřovací zprávu, kde standardně kliknete na odkaz a ověření mailu je hotové. Pak už musíte doplnit další údaje o sobě, konkrétně poslat fotky dokladu (občanka, pas nebo řidičák) a k tomu ještě selfie s dokumentem v ruce. Po odeslání fotek budete chvilku čekat na schválení, podle webu by to mělo trvat asi 15 minut, ale ve skutečnosti jsem byl schválen asi za 3-4 minuty. Zjevně to nedělá člověk, ale stroj.

Pak už pokračujete zase v Trezoru. Potvrdíte adresu, na kterou budou přicházet bitcoiny a dle instrukcí si nastavíte příkaz v bance. Jde o SEPA platbu do Holandska, takže si dejte pozor na to, aby vaše banka za SEPA platbu neúčtovala nějaký nesmyslný poplatek.

Přímo v Trezoru vidíte, kdy by měly proběhnout nejbližší nákupy podle vámi zvolené frekvence. Asi bych doporučil poslat tam peníze vždy o den dva dříve, aby byly skutečně připravené na nákup. Období, kdy peníze leží na účtu Invity je jediné, kdy nemáte peníze pod kontrolou, jakmile dojde k nákupu botcoinů, odešlou se na vaší adresu v Trezoru a nemusíte nic víc řešit. 


Trezor DCA přehled

Závěr

Plusy

Nákup přímo do Trezoru eliminuje rizika, že o bitcoiny přijdete tím, že po nákupu zůstanou ležet u burzy či směnárny. Nemusíte na nic myslet, bitcony jsou ihned po nákupu v bezpečí vašeho Trezoru. Jediná vaše starost je posílat včas peníze na nákupy do Invity.

Mínusy

Přechod mezi Trezorem a Invity je trochu kostrbatý, neznalý člověk netuší, že jde o firmu z holdingu Satoshi Labs a neprospívá ani změna jazyka z češtiny na angličtinu.

Spíše za drobný mínus považuji SEPA platbu. Jednak mám pocit, že i dnes jsou banky, které za ní chtějí poplatek a třeba u mBank jsem nenašel možnost zadat trvalý příkaz v EUR, což může být i moje chyba, ale zkrátka a dobře SEPA je něco jiného, než na co jsou lidé zvyklí a může to dělat problémy.

Celkově to ale funguje a to je podstatné. Pokud je pro vás bezpečnost absolutní priritou, je pro vás DCA v Trezoru to pravé. Pokud dáváte přednost trochu vymazlenějšímu rozhraní, použijte českou službu Štosuj a nastavte si v ní pravidelné posílání nakoupených bitcoinů do svého Trezoru.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu