Pravidelní čtenáři jistě vědí, že Dollar-Cost Averaging (DCA) je asi ta nejlepší strategie, jak nakupovat bitcoin bez neustálého hledání nejlepší ceny a sledování grafů. Jak se dá DCA strategie ještě o něco vylepšit, se podíváme v recenzi další novinky na Štosuj.

Jak funguje jednoduchá DCA strategie u Štosuj jsem popsal v článku Spoření do bitcoinu i pro vaší babičku a jak se dá vylepšit se zapojením indikátoru NUPL, pak v článku Spoření do Bitcoinu na stereoidech.

Nákup podle strachu a chamtivosti (Fear and Greed index)

Zapojení jakéhokoliv indikátoru do DCA strategie by vám mělo zařídit nákup více bitcoinů za lepší cenu a méně za tu horší.

Ve starším článku jsme si už ukázali, jak funguje nakupování podle indikátoru NUPL (Net Unrealized Profit/Loss). Ten zobrazuje vztah mezi tržní kapitalizací bitcoinu a realizovanou hodnotou. S jeho pomocí se odhaduje, v jaké jsou současní držitelé nerealizovaném ztrátě nebo zisku.

Fear & Greed Index, česky index strachu a chamtivosti, je ukazatel zaměřený na analýzu sentimentu na trhu. Původní myšlenka vznikla ve společnosti CNNMoney, která index vytvořila pro analýzu akciového trhu. Gregor Krambs a Victor Tobies ho pak ve spolupráci s firmou Alternative.me rozšířili i na trh s kryptoměnami.

Myšlenka je poměrně jednouduchá – investoři mají tendenci být chamtiví, když trh roste a při prudkém poklesu ceny zase propadají panice. No a Fear & Greed Index se snaží tento strach i paniku měřit. Teorie pak říká, že pokud všichni panikaří a na trhu je strach, bývá dobrá doba na nákup a opačně, pokud jsou všichni chamtiví a kupují a kupují, bývá trh často blízko vrcholu a člověk by měl spíše prodávat. Nebo v případě DCA nakupovat méně.

Štosuj a Fear & Greed

Štosuj používá Fear & Greed index k tomu, aby vaší částku určenou pro pravidelný nákup bitcoinu podle situace, kterou index naznačuje, snížil nebo zvýšil. To znamená, že když je na trhu velmi vysoká chamtivost a cena se tak zdá příliš vysoká, nakoupíte za menší sumu a opačně, pokud indikátor signalizuje, že na trzích panuje velký strach a cena je tím pádem zajímavá, nakoupíte za více peněz.

Výsledkem by pak logicky mělo být to, že v dlouhodobém součtu nakupujete bitcoin za lepší průměrnou cenu než při jednoduché  DCA. Jak moc se na tom dá vydělat, si můžete zkusit vypočítat na historických datech, kde vám kalkulačka porovná obyčejné DCA s tím dynamickým. Pokud necháte nastavené defaultní hodnoty pro přepočítávání investované částky, tj. minimální násobitel x0,5 a maximální x3, uvidíte, že bitcoin byste takto v posledních pěti letech nakupovali asi o 9 % výhodněji. Při delším období tato úspora roste – můžete si to zkusit sami.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.

Je tu ale ještě jedna důležitá věc. Můžete totiž nakoupit výrazně jiné množství bitcoinu než při jednoduchém DCA. Například při 100 Kč denně po dobu tří let byste s jednoduchou DCA strategií nakoupili bitcoin za 109 500 Kč. S použitím dynamické strategie nastavené na Fear & Greed byste ale nakoupil bitcoiny za 197 087 Kč. Je to způsobeno tím, že podle Fear & Greed jste většinu času kupovali za víc než 100 Kč denně, protože Štosuj vám částku na základě indikátoru zvedalo.

Na tohle musíte myslet, když strategii nastavujete. Narozdíl od standardní DCA, kde přesně víte, kolik korun utratíte, u dynamické to nevíte, resp. víte to jen orientačně. V uvedeném příkladu s minimem x0,5 a maximem x3 víte to, že nakoupíte minimálně za 50 korun a maximálně za 300 korun. Tomu musíte přizpůsobit posílání peněz na propojenou burzu či směnárnu. Je tedy vhodné držet si tam stále nějakou rezervu a jednou za čas si stav konta kontrolovat. Na Štosuj je skvělé to, že stav konta na burze vám ukazuje, nemusíte se tedy hlásit na burzu a vše stačí kontrolovat ve Štosuj.

Vyzkoušet dynamickou strategii

Jak nastavit dynamickou strategii

Pokud chcete vyzkoušet nakupování podle indexu strachu a chamtivosti, musíte si aktivovat tarif Premium za 150 Štosáků měsíčně, což je něco mezi 100 a 150 korunami podle toho, jak velký balíček Štosáků si zakoupíte a jakou slevu tím pádem získáte. Nicméně po registraci dostanete nějaké Štosáky zdarma, takže vyzkoušet dynamickou strategii můžete i bez placení.

Premium předplatné stojí při platbě platbě kartou až do konce září jen za 125 Kč/měsíc bez DPH. Od října se cena zvedne na 150 Kč plus DPH. Pokud aktivujete předplatné během září, zůstane vám lepší cena až do jeho deaktivace.

Pokud tedy máte aktivní předplatné Premium, můžete si kliknout na založení nové (nebo upravit existující) a vybrat Dynamickou částku. Dynamická strategie je podmnožinou DCA, takže nehledejte samostatné tlačítko a volte DCA takto:

Štosuj volba strategie

Počátek nastavování strategie je totožný s obyčejnou DCA, takže volíte burzu/směnárnu (doporučuji používat české, tj. Coinmate nebo Anycoin), měnový pár, název strategie, cílovou částku a frekvenci. Změna je až u položky Hodnota objednávek, kde vyberte Dynamická částka a pak F&G: Fear & Greed Index.

Strategie podle Fear & Greed Index

Pak už si jen nastavte částku pro jeden nákup a chování strategie – musíte si určit, jakým násobitelem má Štosuj částku násobit v závislosti na vývoji Fear & Greed Indexu. Pravděpodobně nic nezkazíte, když zde ponecháte výchozí hodnoty, protože věřím, že autoři Štosuj mají právě pro ně nějaký důvod. Jestli si ale chcete s hodnotami hrát, můžete. Pro lepší představu, co pro vás vlastně nastavení znamená, vidíte nastavené hodnoty vyznačené i v grafu:

Nastavení Fear & Greed Index

Když se chcete v nastavení ještě více „šťourat“, máte k dispozici pokročilé nastavení úrovní, což znamená, že můžete posouvat ty tři vodorovné modré čáry a určit tak, kde jsou hranice pro maximální i minimální násobitel.

Je to lepší než obyčejné DCA?

Historická data ukazují, že ano. Nepovedlo se mi v backtestu najít období, kdy by dynamická strategie ukázala horší průměrnou nákupku bitcoinu. Čímž ale neříkám, že se takové období nenajde. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že historie nijak nezaručuje stejný výsledek v budoucnosti.

Je to lepší než NUPL?

Nedá se to jednoduše říct – podle historických dat byste někdy nakoupili více bitcoinu s NUPLem a někdy zase s F&G. Jaký indikátor zvolit si tedy musíte rozhodnout sami. A nebo diverzifikujte a zapněte si oba 🙂

Luboš ze Štosuj k tomu říká: „NUPL by měl být vhodný dlouhodobě skrz celé cykly a F&G spíše na do bull marketu, kdy strach bývá rychle vytažen nahoru, takže to rychleji zafunguje i na vykoupení dipů“

Na co si dát pozor

Počítejte s tím, že dynamická strategie optimalizuje průměrnou nákupní cenu. Nehodí se tedy pro případy, kdy chcete „natvrdo“ za každou cenu kupovat třeba za 1 000 Kč měsíčně. Může se vám totiž stát, že v nějakém období bude dynamická strategie tvrdošíjně nakupovat jen za 500 Kč, protože podle indikátorů není na nákup dobrá doba. I tohle se dá ale řešit – pokud nechcete částku za žádnou cenu snižovat, nastavte Minimální násobitel na x1. Částka se vám pak bude v dobrém období zvyšovat, ale nikdy se nesníží.

Pokud si nechcete příliš komplikovat život, použijte obyčejné DCA a dynamickou si dejte třeba jako druhou doplňkovou strategii. Ve Štosuj můžete mít strategií více a vyhodnocují se vám samostatně. Dynamická DCA strategie má smysl hlavně pro ty z vás, kteří si mohou dovolit investovat vyšší částku, pokud na trhu nastane vhodná příležitost. Pak vám zaručí rozpuštění více peněz do bitcoinu v ten správný okamžik.

Vyzkoušet dynamickou strategii

PS: Štosuj vám nově nabídne i cashback, to znamená, že vám z předplatného vrátí nějaké ty satoshi. Už nyní si to můžou testovat ti, co mají nastavenou automatickou platbu kartou. Veřejně by měla být tato vychytávka dostupná od října.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu