Většina lidí hledá návody na to, jak bitcoin koupit, ale čas od času dorazí i dotaz, jak ho prodat.

Odpověď na otázku jak prodat bitcoin se zdá celkem jednoduchá – udělejte to samé, jako v návodu jak koupit bitcoin, akorát obráceně. Jenže mohou existovat lidé, kteří bitcoin nekupovali, ale získali ho nějak jinak – mohli ho dostat darem, vytěžit (i když člověk, který umí těžit, asi bude umět i prodat), nebo třeba vydělat. Pokud tedy máte bitcoin nebo jeho část a potřebujete z nějakého důvodu prodat, tak tady jsou možnosti. Není to nic složitého.

Nejprve ale zvažte, zda bitcoin musíte opravdu prodat. Pokud potřebujete hotovost, můžete si za zástavu svých bitcoinů půjčit a až půjčku splatíte, bitcoin dostanete zpět. Je to lepší, než se ho úplně zbavit.

Na burze

Prodat bitcoin na burze je jednoduchý a pohodlný způsob a většinou tam dostanete nejlepší cenu. Velkou výhodou je, že se nemusíte zvednout od počítače, vše vyřešíte pohodlně z domova.

Protože chcete pravděpodobně za své bitcoiny získat české koruny a ty si převést na svůj bankovní účet, bude nejlepší variantou česká burza Coinmate.io, která funguje od roku 2014 a přes různá stěhování po Evropě zakotvila v roce 2022 definitivně opět v Česku a provozuje ji i firma registrovaná v Česku. Jakmile se zdarma zaregistrujete, můžete na burzu poslat své bitcoiny a zadat pokyn k prodeji. Protože je Coinmate burza, můžete prodat jak za market cenu, tak za limitní, tj. můžete si třeba nastavit, že chcete prodat až bude stát jeden bitcoin opět milion korun (v době vydání článku je kurz bitcoinu necelých 700 tisíc). Když pak dojde k prodeji, můžete si utržené koruny ihned nechat poslat na svůj český bankovní účet. Na ten vám dorazí koruny bez problémů do druhého dne.

Rozhraní burzy Coinmate je samozřejmě v češtině a česky se můžete obrátit i na podporu, pokud máte problém nebo dotaz.

Ve směnárně

Můžete také navštívit specializovanou směnárnu a Bitcoin prodat tak, jako prodáváte třeba zbylá eura po návratu z dovolené. Opět nemusíte samozřejmě nikam chodit, vše jde udělat online. Rozdíl oproti burze je ten, že musíte prodat za kurz, který směnárna zrovna nabízí v daný okamžik. Pro jednorázový nebo občasný prodej je to ale jednodušší než burza. Zkuste třeba českou směnárnu Anycoin (dostanete tam vstupní bonus 300 Kč, přečtěte si recenzi).

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

TIP: přečtěte si jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou

V bankomatu

Bitcoin můžete prodat i v bankomatu nebo spíše bitcoinmatu. Tyto automaty najdete obvykle ve velkých městech v nákupních centrech. Jen se musíte ujistit, že automat umožňuje i prodej BTC. Častější varianta je ta, že v nich lze bitcoin pouze koupit. Výhodou bitcoinmatů je částečná anonymita, protože dostanete hotovost. Částečná je proto, že bitcoinmat bude mít pravděpodobně kameru a o vašem prodeji bude existovat záznam s vaší tváří.

Prodat BTC někomu

Bitcoin můžete samozřejmě prodat i tak, že si najdete někoho, kdo ho chce koupit, potkáte se a bitcoin a koruny si spolu vyměníte. Určitě nemusíte takové lidi hledat naslepo. Existují různé skupiny, kde se tito lidé domlouvají. Zkusit můžete i službu Vexl, která vám umí najít lidi ve vašem okolí, kteří chtějí bitcoin koupit. Je to trochu komplikované, protože musíte někam dojít a věřit cizímu člověku, ale zase nepotřebujete registraci na burze ani na směnárně, stačí vám bitcoinová peněženka.

Další možností je nově spuštěná služba Vexl (září 2022), která vám také pomůže najít prodejce i nákupující ve vašem okolí. Výhodou je úplná anonymita, ani provozovatel aplikace (Satoshilabs) neví, co si kdo s kým domluví.

Závěr

Pokud se vám nějakým způsobem povedlo získat bitcoin nebo jeho část a chcete se ho z nějakého důvodu zbavit, není to nic složitého. Nejjednodušší to bude ve směnárně, nebo na burze. Jestliže neplánujete žádné aktivní obchodování, je nejjednodušší cesta směnárna.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu