Obsah článku
Pomalu se blíží datum pro podání daňového přiznání a pokud jste v minulém roce prodávali nějaké kryptoměny, měli byste je do daňového přiznání zahrnout. Pomoci s výpočtem daní vám může český nástroj WhaleBooks.
WhaleBooks patří pod výrobce bitcoinmatů General Bytes, takže nejde o nějaký noname startup a dříve fungoval pod značkou EveryTrade.io.
Disclaimer: článek má za cíl ukázat nástroj, který vám může pomoci s výpočtem daní z prodeje kryptoměn. Nic v článku není účetní rada nebo doporučení jak daně spočítat. Jak nástroj použijete, je čistě vaše věc. Důrazně doporučuji výsledek konzultovat s někým, kdo rozumí účetnictví.
Asi jako většina lidí mám odpor nebo spíše respekt k účetnictví a daním a každý rok trpím u vyplňování daňového přiznání, byť díky nejrůznějším nástrojům je to už docela pohodlné i pro laiky. Pro standardní účetnictví už roky využívám český iDoklad a mohu ho jen doporučit. Pokud máte ale příjmy z prodeje kryptoměn, musíte sáhnout po něčem specializovaném a právě to je WhaleBooks.
Pokud jste si třikrát za rok koupili bitcoin a jednou část prodali, tak daně asi zvládnete i bez specializovaného nástroje, ale problém nastává, pokud máte více nákupů i prodejů. Už jenom to, že si spoříte v rámci DCA třeba u Štosuj, vám může vygenerovat desítky nákupů za rok a pokud pak uděláte jeden prodej, těžko jen tak z hlavy vypočtete, kolik a zda máte danit. Sice je to od února 2025 už trochu jednodušší, protože máme časový a hodnotový test, ale i tak je stále WhaleBooks pro mnoho lidí užitečný – například když obchodujete s kryptem na firmu, překročíte limity dané zákonem a nebo prostě prodáváte dřív, než po třech letech.
WhaleBooks – první dojem
Neznám moc lidí, kteří by si libovali v účetnictví a účetních programech a tak bude asi na většinu lidí působit po prvním přihlášení WhaleBooks trochu složitě. Ono to ale ani jinak být nemůže – pokud si chcete dělat daně sami, musíte překousnout to, že musíte pracovat v účetním programu, který moc jednoduchý být nemůže, protože jednoduché nejsou daně. Pokud to necháte na účetním, tak ten asi bude v aplikaci jako doma o poznání rychleji. Já recenzi píšu z pohledu laika, který bere účetnictví a daně jako nutné zlo 🙂
Kde koupit bitcoin?
Doporučuji používat české směnárny a burzy:
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.
Pokud máte do 500 transakcí, můžete službu využít zdarma, ale za vše si ručíte sami. Za více transakcí si už musíte připlatit, ale kromě toho získáte i různý stupeň podpory, což nemusí být na škodu, když vám něco není jasné a potřebujete se zeptat. Pro osobní použití není cena nijak hrozná, když vezmete v potaz, že vám může ušetřit mraky času a možná i peněz. To samé platí pro firemní tarif a tarif pro účetní firmy – ve srovnání s cenou účetních programů WhaleBooks nijak nevybočuje.
Protože nejsem účetní a vůbec si netroufám hodnotit do detailů účetní aplikaci, popíšu WhaleBook z pohledu laika, který si spoří přes Štosuj a v pohodě se vejde do 500 transakcí.
Po jednoduché registraci, ke které vám stačí e-mail, musíte po prvním přihlášení vyplníte základní údaje o sobě, například daňovou rezidenci a jestli jste fyzická osoba či firma. Následně vám WhaleBooks nabídne krátkou prohlídku aplikace, což doporučuji zkouknout. Získáte tak lepší přehled o tom, jak aplikace funguje a co máte dělat. Pro našince je příjemné, že rozhraní je v češtině.
Struktura
Aplikace má čtyři hlavní záložky, se kterými si jako laik vystačíte.
Portfolio
Nejprve si musíte založit Portfolio, kterému říkáte, za jako období budete zisky či ztráty vyhodnocovat, jakým účetním způsobem či pro jakou daňovou rezidenci. U většiny parametrů jsou vysvětlivky, nebo vám pomůže Google.
Způsob výpočtu nákladů jsem si nechal vysvětlit od AI a z možností FIFO (First In, First Out), LIFO (Last In, First Out), HIFO (Highest In, First Out) a AVCO (Average Cost) mi přijde, že s ohledem na časový test bude pro většinu lidí nejlepší FIFO.
Správce dat
Jakmile máte Portfolio, můžete do něj nasypat transakce z vaší burzy či směnárny. Já jsem pro účely testu použil exporty z Anycoinu a Coinmate a oboje WhaleBooks bez problémů načetl a pochopil, co v nich je. Výpisy z burz jsou totiž často nepřehledný chaos, ze kterého máte problém poznat, co se vám snaží říct. Po načtení do WhaleBooks získáte krásný přehled toho co se dělo v lidské řeči. Pokud jste technicky zdatnější, můžete místo nahrávání stažených souborů udělat propojení přes API. Vše se děje v záložce Správce dat a využijete to asi hlavně když budete WhaleBooks používat celoročně jako „hlídače“ svého portfolia.
Jakmile máte nahraná všechna data ze všech míst, kde s kryptem obchodujete, máte v podstatě hotovo. Po přepnutí zpět do Porffolia vidíte, jak na tom jste. Což se mimochodem hodí, i když zrovna nechcete dělat daňové přiznání.
Graficky to vypadá třeba takto (pokud by se v tom chtěl někdo šťourat, tak upozorňuji, že jsem nenahrával svoje skutečná data)
A v přehledu portfolia vidíte i to, jaké pozice máte stále otevřené a jaké jste uzavřeli. Pozor na to, že otevřená pozice je pro WhaleBooks logicky každá, kdy krypto odešlo pryč z dané burzy či směnárny a nikde není záznam, že jste to prodali. Pokud si tedy pošlete BTC do Trezoru a pak je prodáte na Vexlu, bude to stále otevřená pozice, pokud nedodáte do aplikaci info, že jste to prodali na Vexlu.
Reporty
Ve třetí záložce si pak můžete stáhnout nejrůznější reporty, které pravděpodobně něco řeknou účetním nebo finančáku, kdyby po vás chtěl doložit detaily. Konkrétně máte k dispozici:
- Daňový výkaz – seznam transakcí přepočtených do účetní měny s realizovaným ziskem/ztrátou
- Potvrzení o obchodech – seznam transakcí seskupených podle páru a typu se základními sumami
- Výkaz pozic, zůstatků a zisků – strukturovaný tabulkový pohled na držený majetek přehledem zisku/ztráty
- Výkaz účtů aktiv – seznam transakcí podle účtů aktiv
- Účetní report – export transakcí pro import do účetního softwaru s údaji o zaúčtování
Nastavení
V poslední záložce spravujete informace o sobě a o tom, jak zisky daníte – zda jste fyzická či právnická osoba, jakou máte daňovou rezidenci, jaký způsob výpočtu nákladů chcete použít a podobně. Najdete tam i informace o tom, jak nakládat se ziskem z hardforku nebo airdropů – myslí se tady skutečně na vše.
V dalších podsekcích nastavení jsou už věci, které ocení pouze účetní – volba účetní osnovy, možnost propojit s účetním programem (Pohoda Stormware a ABRA Flexi) a podobně.
Závěr
WhaleBooks je komplexní nástroj, jehož funkce ocení naplno pravděpodobně jen účetní. Nicméně i pro běžného člověka je použití intuitivní a po chvilce seznamování a zkoušení dokáže podklady pro daně vygenerovat i lehce poučený laik. Pokud používáte jednu dvě burzy, asi nebudete mít vůbec žádný problém udělat si podlady k daním sami a zdarma. Pokud je váš setup výrazně složitejší, používáte deset burz a generujete tisíce transakcí, bude podle mě rozumnějníš doporučit WhaleBooks vaší účetní.
Pokud potřebujete spočítat daně a v excelu se vám to nedaří, je WhaleBooks možná vaše záchrana. Za zkoušku nic nedáte. A to doslova, protože 14 dní můžete zkoušet i placené tarify zdarma.
Plusy
- přehledné rozhraní, ve kterém se po chvilce zorientuje i účetní laik
- slouží i jako celoroční hlídač portfolia
- český původ a česká podpora
- rozumná cena ve všech kategoriích
Mínusy
- na první pohled může působit složitě, ale to je spíše problém toho, že vstupujete do světa daní a účetnictví, který jednoduchý není
- pro někoho může být problém, že svěřuje třetí straně informace o svém kryptu (o jeho množství). Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pokud ho kupujete na burze, už to stejně ví ona burza i finančák, takže jeden subjekt navíc na tom zas tolik nemění.
Ahoj, perfektní článek, děkuji! Zatím se mi nikde nepodařilo dohledat, jestli je těch 500 transakcí myšleno jako celkem za portfolio nebo za každý rok. Existuje něco podobného i pro akciové portfolio?
Ahoj, jedná se o celkový součet počtu transakcí v účtu, po překročení bude nutné udělat upgrade, jinak nepůjdou vložit další transakce.