Bezpečné uložení seedu je téma, ke kterému se dříve či později dostane každý, kdo má v bitcoinu trochu více peněz.

Seed opatrujte jako oko v hlavě

Stručné opáčko: Je velmi důležité, aby člověk seed uchovával na bezpečném místě a na bezpečném médiu. Pokud přijdete o seed i o peněženku, nikdy se už ke svým bitcoinům nedostanete. Pokud se seed dostane do nesprávných rukou, může ho útočník použit k převedení bitcoinů pryč z vaší peněženky a vám zbydou zase jen oči pro pláč.

Přečtěte si také: Kam a jak uložit seed a Co je seed a jak funguje 

Recovery Seed Grid Punch

Zapište seed do kovu a první část problému máte vyřešenou – máte ho zapsán na mediu, které je prakticky nezničitelné. Už jsem zde na webu recenzoval řešení od české firmy Recovery Seed, které spočívá v tom, že zakoupíte kovovu destičku a malinkou frézku v podobě pera a seed jednouduše zapíšte na tuto kovovou destičku. Nyní jsme dostal na recenzi druhý produkt od stejné firmy nazvaný Grid Punch, který uložení seedu řeší podobně, ale trochu jinak.

Obě řešení od Recovery Seed pracují s kovovu destičkou o rozměrech menšího mobilu, mají rozměry 12,5 x 6,5 cm a jsou silné 1,5 milimetru. Tím ale veškerá podobnost končí a zapsání seedu na Grid Punch vypadá jinak.

Místo písmen důlky

Destička Grid Punch je rozdělena na 12 sloupců na každé straně destičky (tj. máte celkem 24 sloupců pro 24 slov) a řádky prezentující jednotlivá písmena abecedy. Každý sloupeček je pak rozdělen ještě na čtyři další podsloupečky. Nejlépe je to pochopitelné z nákresu níže.

Pokud je například první slovo seedu aspect, zapíšete ho tak, že vyrazíte důlek do prvního podsloupečku v řádku A, další do druhého podsloupečku u písmene S, další do třetího u písmene P a do posledního podsloupečku vyrazíte důlek v řádku E. Vypadá to pak takto:

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Grid Punch

Teď si možná říkáte, kde jsou písmena C a T, aby bylo slovo aspect kompletní. Nejsou nikde, protože nejsou potřeba. Sada slov, ze kterých je možno tvořit seed je navržena tak chytře, že první čtyři znaky definují celé slovo. Jinými slovy, neexistují dvě slova, která by měla první čtyři znaky stejné. Chytrá peněženka vám podle prvních znaků našeptává možná slova a jakmile zadáte 4 znaky, je jasno, které slovo to je. V mém příkladu se slovem aspect je to dokonce tak, že je jasno už po třech písmenech, protože předchozí sovo je ask a následující assault. Teoreticky by tedy pro slovo aspect stačilo zapsat jen první tři znaky, ale tím bych si to raději nekomplikoval.

Místo pera důlčík

U Recovery Seedu Standard dostáváte k destičce frézku/pero, kterou píšete do destičky přímo písmena a slova. U Grid Punch nemusíte nic psát, potřebujete pouze označit místo v mřížce a k tomu dostanete důlčík, který vám do kovu uděláte na požadovaném místě důlek. Na první pohled po vybalení z krabice není úplně pochopitelné, jak důlčík funguje a moc nepomůže ani návod. Ale je to jednoduché – umístíte hrot na požadované místo na mřížce a pak na důlčík ze shora tlačíte tak dlouho, dokud se neozve rána a hrot nevyrazí důlek. Představte si to tak, že tlakem důlčík „natahujtete“ a po překonání určitého bodu důlčík „vystřelí“ směrem dolů a vyrazí důlek. Doporučuji si to vyzkoušet někde na okraji destičky, abyste před psaním seedu věděli, jak se nástroj chová.

Jasnou výhodou tohoto řešení je, že důlčík nepotřebujete napájet, je to čistě mechanický nástroj. A taky se nemusíte bát, že po sobě za několik let seed nepřečtete. Za další výhodu lze považovat i to, že nezasvěcená osoba destičku pravděpodobně nepochopí. Není na ní žádný text, jen mřížka a důlky. Není tam ani žádné logo nebo název výrobce, který by byl vodítkem k tomu, co je destička zač. Na druhou stranu s trochu snahy se kdokoliv dopátrá třeba s pomocí Googlu k tomu, co drží v ruce, takže rozhodně nespoléhejte na to, že funkce destičky není zřejmá na první pohled a dobře ji ukryjte před nepovolanými osobami.

Jak to celé funguje jsem natočil do krátkého videa:

Cena

Základní sadu obsahující jednu destičku a důlčík pořídíte za 822 Kč bez DPH (995 Kč s daní). Nejdražší je sada pro Shamir backup, kde máte 4 destičky a zaplatíte za ní 2 149 Kč bez DPH (2 600 Kč s daní). Ceny jsou nachlup stejné jak pro variantu Grid Punch, tak pro Standard. Takže cena není to, podle čeho byste se museli rozhodovat a jaké řešení zvolíte, záleží jen na tom, zda chcete psát, nebo jen dělat důlky.

Závěr

Mně osobně přijde varianta Grid Punch o něco jednodušší na zapisování seedu a o něco horší pro jeho čtení. Oceňuji elegantní řešení toho, jak šetřit místem. I když pokud ten trik se čtyřmi písmeny znáte, můžete si pouze čtyři znaky zapisovat kamkoliv. Nicméně dokud nevidíte, že to takto někdo používá, asi vás to nenapadne.

A kdy si takové nebo podobné řešení uložení seedu pořídit? Je to stejné jako s tím, kdy si pořídit hardwarovou peněženku. Pokud už máte v bitcoinech tolik peněz, že by vás bolelo o ně přijít, máte pravděpodobně Trezor nebo Ledger a to je přesně ten okamžik, kdybyste si i seed měli uchovat tak, abyste o něj nemohli přijít. Mít Trezor a seed k němu načmáraný na papírku v šuplíku fakt není to prvé ořechové.

A to nejlepší na konec: s kódem 10%vkapse dostanete slevu 10 % (kód tu nebude věčně, jde o časově omezenou nabídku)

Objednat Grid Punch

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu