Seed je pojistka vašeho bohatství v kryptoměnách. Pokud přijdete o peněženku, se seedem se ke svým penězům dostanete. Bez něj už je nikdy neuvidíte. Z toho plyne, že seed musíte opatrovat jako oko v hlavě.

Poslední aktualizace článku: 4. 4. 2024

Co je to seed a jak funguje už jsme si vysvětlili dříve. Už víte, že ho musíte pečlivě střežit před nenechavci a zároveň ho mít rozumně dostupný pro svoji potřebu. Asi jste si také lámali hlavu s tím, kam ho uložit. V tomto článku najdete pár tipů.

Přečtěte s také: Čtyři milliónu bitcoinů jsou prý navždy ztraceny (= lidé ztratili peněženky a neměli seed)

Kam seed zapsat

Než budete seed schovávat, musíte si ho někam zapsat. Nevýhody tužky a papíru jsou jasné – papír hoří, nesvědčí mu voda atd. Takže i když seed dobře schováte, můžete o něj přijít při požáru, při povodni, při dopadu bomby a pod.

Proto existují i řešení, jako třeba cryptosteel capsule nebo český Recoveryseed.cz (recenze pera pro zápis do kovu nebo Grid Punch), kdy se seed zapisuje na kovové destičky. Pak je zápis skoro nezničitelný a řešíte už jen to, kam destičky uschovat. Za toto řešení dáte u Cryptosteel cca 100 dolarů, u RecoverySeed 799 Kč.

To, na co a jak seed zapíšete, má vliv i na to, jak je které z níže uvedených řešení bezpečné.

Password manager v mobilu/počítači

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Tato volba porušuje základní pravidlo a to, že seed se neukládá do elektronických zařízení. Já tady password manager zmiňuji proto, že se domnívám, že pro peněženky, kde máte pár korun, je to pořád jistější, než si ho napsat na papír a ten někde schovávat. Pokud sáhnete po nějakém ověřeném password manageru (já doporučuji jedničku na trhu – 1Password), nemáte se podle mě čeho bát. Resp. risk odpovídá tomu, kolik peněz ochraňujete. Já dám s klidem do 1Passwordu seed od mobilní peněženky, kde mám ekvivalent max. 1000 Kč. Samozřejmě tam nedám seed od Trezoru, kde je peněz více.

  • Výhody: máte seed stále u sebe a nemáte s jeho uložením žádné další náklady (investici do password manageru byste měli udělat tak či tak, nejde jen o seed, ale obecně o správu hesel)
  • Nevýhody: svěřujete seed elektronickému zařízení připojenému na internet. Nedělejte to, pokud jde o více peněz.

Domácí trezor

Trezor

Pokud máte doma trezor pevně spojený s domem, který jen tak někdo neodnese, může to být řešení. Asi by se dalo doporučit pro středně velké částky v kryptu. Miliony bych tak asi neřešil, protože domácí trezor moc neřeší riziko zničení seedu (při požáru pravděpodobně domácí trezor neodolá) a pokud by šlo o více peněz a někdo se o tom dozvěděl, může se už vyplatit poslat k vám domů profíka, který trezor otevře (nebo odnese i s kusem domu 🙂

  • Výhody: máte seed stále při ruce
  • Nevýhody: nechráníte seed před zničením. Pokud byste si trezor pořizovali jen kvůli seedu, bude to drahé.

Bankovní schránka

Všichni to známe z filmů. Přijdete do banky, požádáte úředníka o vstup ke schránkám, on otevře svým klíčem vaší skříňku, vyndá z ní schránku, do které pasuje zase váš klíč a decentně odchází. Výhoda je jasná – vykrást bankovní sejf je hodně těžké a že by shořel je dost nepravděpodobné. Pokud chcete mít jistotu, použijte shamir backup a části seedu do různých bank v různých městech nebo i zemích. Srovnání bezpečnostních schránek a jejich ceny.

  • Výhody: relativně vysoká bezpečnost
  • Nevýhody: cena – za pronájem schránky platíte roční paušál. U menších částek v kryptu se to nevyplatí. Na druhou stranu ty nejmenší bankovní schránky pořídíte i kolem 1500 Kč/rok. Trochu dražší řešení nabízí nebankovní úschovy. Má to sice nějaké výhody proti bankám, ale já osobně mám mentální problém – můžu věřit nějakému SRO, které sejfy provozuje? (v případě Shamir backupu to asi je akceptovatelné). Další nevýhodou je to, že už nemáte seed u sebe a manipulace s ním je komplikovaná – musíte pro něj někam dojet.

Zakopat na zahradě

Oldschool řešení, ale může být účinné. Nezapomeňte dát seed do něčeho, co se v zemi nerozpadne a je dobře utěsněné. Skleněná láhev s hrdlem zalitým voskem může být dobrý nápad. Problém je, že nedokážete spolehlivě kontrolovat, jestli se k seedu náhodou nedostal někdo nepovolaný.

  • Výhody: je to levné a relativně bezpečné
  • Nevýhody: Riziko prozrazení – při kopání vás nesmí nikdo vidět. Na své zahradě to asi zvládnete, ale pokud půjdete v noci do lesa s lopatou, můžete vzbudit nechtěnou pozornost 🙂 Manipulace se seedem je komplikovaná, v případě potřeby ho musíte jít vykopat a hlavně nesmíte zapomenout, kde jste ho zakopali.

Zapsat do oblíbené knihy

V podcastu u Petra Máry tohle řešení radil Dominik Stroukal. Spočívá v tom, že do své oblíbené knížky v knihovně zapíšete slova seedu třeba tak, že co stránka, to jedno slovo. Paranoidnější z vás mohou jen kroužkovat písmena na stránce a z nich seed skládat. Vtip je v tom, že pravděpodobnost, že vám někdo vleze domů a najde správnou knihu, je dost malá. Náhodný zloděj knih nepochopí, co poznámky v knize znamenají. Pochopitelně nesmíte nikde vyprávět, že v knihovně máte seed k milionům.

  • Výhody: je to zdarma a máte seed stále v dosahu
  • Nevýhody: kniha může shořet, někdo z rodiny ji někam zašantročí, text psaný tužkou se může po čase stát nečitelným a pod.

Vytetovat na tělo

Tohle není moc chytré. Seed musíte prozradit tatérovi (nebo se tetovat sám) a následně ho ukazujete každému na pláži nebo v bazénu. Pokud si ho tedy netetujete do míst, kde bývají plavky :). Pokud někde prosákne, že máte majlant v bitcoinu, tak stačí, když si vás nějaký ranař podá a seed si přečte. Na druhou stranu si toho asi všimnete a máte chvilku času převést peníze pryč.

Tetování by možná mohlo dávat smysl v kombinaci s dalším způsobem – půl seedu vytetovat a půl dát třeba do bankovní schránky. Ale stejně si myslím, že rozumnější je použít dvě bankovní schránky, než si čmárat po těle.

Zapamatovat si ho

Tohle je jasně nejbezpečnější způsob, protože do hlavy se vám (zatím?) nikdo nedostane. Ale ruku na srdce, kdo z nás si dokáže zapamatovat tolik slov a žádné nezapomenout? I kdybyste si ho spolehlivě zapamatovali, pořád je tady riziko výpadku paměti. Může třeba dojít k úrazu a seed se vám z paměti vymaže.

Zapamatování by se dalo doporučit pro krátkodobé použití. Například když žijte v nějakém autoritářském režimu, chcete utéct se svým majetkem, ale nechcete riskovat a mít u sebe svoji peněženku nebo někde napsaný seed. V takovém případě se naučíte seed nazpaměť a jakmile budete v bezpečí, obnovíte peněženku a pro uložení seedu použijete něco méně riskantního.

Dovětek

Ve všech případech je nutno říct, že samotné zničení nebo zcizení seedu nemusí být žádný problém, když se to okamžitě dozvíte a zároveň nepřijdete o peněženku. Pokud máte k peněžence přístup a víte, že byl seed kompromitován, okamžitě převedete peníze do jiné peněženky a zloděj má rázem bezcenný seed k prázdné peněžence.

Ať už uložíte seed kamkoliv a zapíšete ho na cokoliv, musíte jeho funkčnost pravidelně kontrolovat. Pokud se k němu z nějakého důvodu nedostanete, ale peněženka je funkční, nic se neděje. Průšvih je, když po seedu sáhnete až v momentě, kdy peněženku nemáte a zjistíte, že nemáte ani seed. V takovém okamžiku se přidáváte k lidem, zmíněným na začátku článku a rázem je o několik navždy ztracených bitcoinů více.

Máte nějaký další tip na úschovu seedu? Podělte se v komentářích pod článkem.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu