Se seedem jsou jen starosti. Pokud k jeho uchování přistoupíte zodpovědně, začne vám docházet, že je to jeden problém za druhým.

Seed je vaše poslední záchrana, pokud se něco pokazí s peněženkou. Pokud seed nemáte, nemáte své peníze a nikdy už se k nim nedostanete. Podrobněji je to popsané v článku Co je to seed a jak funguje. Když už seed pochopíte a chcete s ním zodpovědně zacházet, narazíte na otázku Kam a jak seed uložit.

Kam a jak seed zapsat

Tím, že první a zásadní pravidlo zní, že seed nesmíte zapsat a uložit do žádného elektronického zařízení, se vám značně zúží možnosti. Dnes totiž vše ukládáme do počítačů nebo do mobilů, protože je to snadné – důležitou účtenku vyfotíme a je to. A přesně tohle se seedem udělat nesmíte, protože nikdy nevíte, kdo nepovolaný se k vašemu zařízení dostane nebo kdy se v jakém software objeví chyba a vaše data budou kolovat po internetu.

Pokud si chcete něco zapsat mimo počítač nebo telefon, logicky sáhnete po papíru, jenže ten má jednu nepříjemnou vlastnost – hoří. A z druhé strany mu nedělá dobře ani voda, takže jakmile si seed na papíře uskladníte někde doma, moc v klidu spát nemůžete. Pokud jste hodně paranoidní, tak budete přemýšlet, jestli je papír v bezpečí třeba i v bankovní schránce – fakt tam nemůže hořet? Fakt tam nemůže natéct voda? Asi nemůže, nejsem specialista na bankovní trezory, ale pořád mi ten papír nepřijde úplně dobrá volba.

Psát se dá i na odolnější materiály, ale zase narážíte na problém smývatelnosti barev – každý nápis čímkoliv kamkoliv se dříve nebo později může smít. Navíc byste to zase museli psát na něco, co odolá, ne na plastovou destičku. Každého asi napadne kov, kámen, možná nějaké umělé odolné materilály…

Ideální kombinací se jeví nějaký běžně nezničitelný materiál, třeba kov a na něj seed nikoliv napsat, ale přímo ho do něj vyrýt. Kovová destička neshoří, voda jí neublíží a vyrytý nápis se z ní nemůže ztratit. Napadá mě jediná nevýhoda a to je koroze. Ale pokud máte všech pět pohromadě, nebudete si kovou destičku se seedem skladovat v akvárku, že jo 🙂

A právě seed vyrytý do kovové destičky je řešení, které jsem dostal k otestování z RecoverySeed.cz. Za což tímto děkuji.

RecoverySeed.cz – jak to funguje

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Základem celého řešení je kovová destička o rozměru zhruba 12×6 cm a speciální „pero“ na dvě tužkové baterky, kterým do destičky gravírujete. Destička má už předkresleno 24 chlívků na vašich 24 slov. Pokud máte seed o méně slovech, pochopitelně to funguje taky 🙂 Z druhé strany destičky je vyvedeno krásné logo Bitcoinu, které ale oceníte jen vy, protože vystavovat destičku se seedem pochopitelně nikde nebudete. Strana s logem je ideální na to, abyste si psaní „perem“ vyzkoušeli, než se vrhnete na psaní seedu. Přeci jen to není úplně to samé, jako když píšete na tužkou na papír.

V nabídce e-shopu je několik sad, které se liší jen tím, kolik je v ceně destiček a zda je součástí balíčku „pero“ nebo ne. Pokud potřebujete zapsat svůj první seed, logicky sáhnete po kombinaci pero + destička, případně pero + více destiček, pokud máte více peněženek. Pokud už nějaký ten seed máte zapsaný a chcete si jen zapsat nový, můžete sáhnout jen po destičce bez pera, protože když už jedno máte doma, nebudete kupovat druhé. Nicméně pokud vycházím z cenové politiky RecoverySeed.cz, tak  pero samotné stojí 100 Kč, protože destička + pero stojí aktuálně 799 Kč a samotná destička 699 Kč.

Tím jsem už prozradil jednu z podstatných věcí a to je to, kolik tato sranda stojí. Pokud máte jednu peněženku, bude vás startovací sada s perem stát zmíněných 799 Kč. Podle mého názoru je to přijatelná cena pro každého, kdo má v kryptu více peněz. Pokud už jste se rozhodli pro hardwarovou peněženku, je myslím rozumné utratit i pár stovek za to, že budete mít seed zapsán tak, že se o něj nebudete muset bát.

Jak se s tím píše – video

Video vydá za tisíce slov a fotek, takže níže se můžete podívat, jak jsem s perem psal. Pochopitelně ve videu neuvidíte, jak píšu svůj seed – psal jsem na druhou stranu destičky 🙂

Pocity z používání

Hrot pera rotuje, je to vlastně malá fréza, který narušuje povrch kovu. Nicméně ovládat pero zvládnete bez problémům, hrot je tenký a jeho rotace vás nijak výrazně nerozhodí. Určitě musíte pero držet pevněji než obyčejnou tužku, ale pokud si to vyzkoušíte na druhé straně destičky, nebudete mít s psaním seedu žádný problém. Jedinou nepříjemností může být pro někoho zvuk, který se dost podobá zubní vrtačce 🙂

Destička sama o sobě je krásně lesklá, což má tu nevýhodu, že se lehce upatlá, což je vidět i ve videu. Ale vzhledem k tomu, že ji nechcete nikomu ukazovat, vás to vůbec nemusí trápit. A pokud vás to trápí. Můžete ji jednou měsíčně přeleštit 🙂 Součástí dodávky je i jeden čisticí miniubrousek.

Pokud chcete mít písmo čitelnější, můžete ho něčím vybarvit, ale nutné to podle mě není.

Kam s ní

Bohužel tím, že jste si zapsali nezničitelně seed, máte vyřešeno jen půl problému. Stále zbývá otázka, kam s destičkou. Možnosti jsem dost podrobně rozepsal ve zmíněném článku Kam a jak uožit seed. Když vynecháme zakopání v lese nebo na zahradě, které nepovažuji za úplně ideální řešení, zbývají vlastně jen dvě možnosti:

  1. pokud máte v peněžence nějakou menší až střední sumu peněz, můžete destičku dobře schovat doma. Když nebudete všude vytrubovat, že ji někde doma máte, je pravděpodobnost odcizení dost malá. Domácí příruční trezor je dobrá volba. Je dost nepravděpodobné, že by vám někdo vykradl trezor a vy jste si toho nevšimli. Daleko pravděpodobnější je, že vás vykrade zloděj, který nebude tušit co s destičkou dělat a vy vykradení zjistíte v řádu hodin a máte čas odeslat své kryptobohatství pro jistotu do jiné peněženky.
  2. pokud máte v peněžence větší sumu peněz (co je to větší suma je hodně individuální), tak bude rozumné popřemýšlet třeba o schránce v bance a možná pro jistotu o dvou a více schránkách v různých bankách se seedem rozděleným na více částí. Je mi jasné, že na to se dá říct, že utíkat z dnešního fiat světa ke kryptu a pak si klíč k němu uložit v bance, je trochu divné. Pokud máte lepší nápad, podělte se v komentářích pod článkem.

Závěr

Závěr je poměrně jednoduchý – pokud chcete svůj seed uchovat tak, že je v podstatě nezničitelný, doporučuji sáhnout po kovu. Pár obdobných řešení jsem letmo zkoumal a to od RecoverySeed.cz má podle mě nejlepší poměr cena/výkon. Bude vás stát zhruba polovinu ceny nejlevnější peněženky a pracovat s ním zvládne opravdu každý.

Pokud máte seed někde pod matrací na papíře a chcete jeho bezpečnost povýšit na lepší level, není podle mě co řešit.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu