Způsobů jak nezničitelně uložit seed ke své peněžence je mnoho a Cryptosteel Capsule patří k tomu nejlepšímu, co si můžete pro svůj klid pořídit. Jednu kapsli jsem dostal na recenzi, takže se pojďme podívat, co všechno umí a jak to vlastně funguje.

Pravděpodobně jste se už setkali se zápisem seedu do kovové destičky. I já jsem tady už recenzoval dvě řešení od recoveryseed.cz, kde u jednoho píšete do destičky písmenka a u druhého si vystačíte s vyrážením důlků. Oboje má pro i proti a rozhodně doporučuji obě recenze také přečíst. Capsule od Cryptosteel na to jde úplně jinak a musím uznat, že velmi zajímavě.

Seed je vaše pojistka a poslední záchrana, pokud se něco stane s vaší peněženkou. Váš Trezor klidně může přejet parní válec, ale pokud máte seed, koupíte si nový a s jeho pomocí peněženku obnovíte. Pokud ale seed nemáte, nepomůže vám ani svěcená voda, jak by řekl klasik, a o bitcoiny v peněžence jste nenávratně přišli.

Jak funguje Cryptosteel Capsule

Kapsle je kovový váleček o průměru 1,5 cm a délce 10,2 cm, který můžete rozšroubovat na dvě části. Kapsle se pak rozdělí na dva kusy – vlastní kapsli a víčko, které je pevně spojeno s „napichovákem“, na který navlékáte písmenka svého seedu. Po navlečení všech písmenek kapsli zase sešroubujte do jednoho kusu a máte hotovo.

Kapsle

Kromě vlastní kapsle obsahuje dodávka samozřejmě i sadu písmenek, čísel i speciálních znaků z nichž můžete tvořit seed nebo cokoliv jiného. Kapsle totiž není narozdíl od různých kovových destiček nijak omezena v tom, co do ní můžete zapsat. Můžete si do ní uložit jakoukoliv informaci, kterou potřebujete ochránit. Sada obsahuje všechny tisknutelné ASCII znaky (96 různých znaků včetně mezery), díky čemuž je kompatibilní s většinou algoritmů pro generování klíčů a hesel. My se budeme ale držet ukládání seedu.

Jak seed do kapsle uložit

Rozšroubujete kapsli, s písmenek sestavíte první slovo seedu a to po písmenkách navléknete na tyčku spojenou s uzávěrem kapsle. Po navlačení požadovaného slova ho ukončíte oddělovačem, aby bylo jasné, kde jedno slovo končí a jiné začíná. Pak sestavíte s písmenek druhé slovo seedu, opět ho navléknete, přidáte oddělovat a tak dále až do posledního slova seedu. Nakonec navléknete pojistku, aby se seed nemohl vysypat. Písmenka a slova můžete teoreticky navlékat odzadu i odpředu, záleží na vás. Jen si musíte pamatovat, od kterého konce kapsle máte pak číst. Mně přijde logické začít tak, že navléknete první písmeno prvního slova. Pak čtení funguje tak, že uzávěr držíte v levé ruce a čtete standardně zleva doprava.

Písmenka

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Písmenka máte samozřejmě k dispozici velká i malá, záleží na tom, jakou stranou plíšek navléknete. Pro seed je to sice nepodstatné, ale pro účely ukládání jiných tajných informací to může být hodně důležité. Maximálně pojme kapsle 123 znaků, takže pokud máte seed z 24 slov, pravděpodobně to budete mít s oddělovači hodně těsně nebo se dokonce nevejdete. Naštěstí ale existuje jednoduchý fígl, který ne každý zná – stačí si ukládat první čtyři písmena každého slova, protože v sadě slov, ze kterých se seed vždy skládá, neexistují dvě slova, která by měla první 4 znaky stejné. Pokud tedy máte 4 znaky, máte 100% i celé slovo. A pokud víte, že používáte striktně jen první 4 znaky, nepotřebujete ani oddělovače. Dobré peněženky dnes našeptávají slova seedu po zadání každého znaku, takže ani nemusíte pátrat v seznamu slov, jak celé slovo zní.

Jak seed číst

Někdo si může myslet, že při čtení seedu písmenka nějak opatrně sundaváte, sestavujete slova a čtete. Chyba. Písmenka se při čtení z trnu nesundávají, stačí je po trnu posouvat tak, aby vždy bylo čitelné jedno – jakmile je plíšek s písmenkem osamocen a není naražen na ostatní, můžete přečíst, jaké písmenko na něm je. Dokud je seed platný, nemusíte s kapslí nic dělat a rozhodně ji nerozebírejte = nevyndávejte závěrečnou pojistku! Pokud pojistku vyndáte a písmenka rozsypete, máte o zábavu na dlouhé zimní večery postaráno. Samozřejmě se nic neděje, pokud u sebe máte funkční peněženku. Horší to je v okamžiku, kdy ji musíte obnovovat a máte jen hromádku písmenek na stole.

Kam kapsli uložit

Velkou výhodou Capsule je její velikost. Ve srovnání s kovovou destičkou je daleko skladnější a můžete jí lépe schovat. Navíc působí o dost nenápadněji, než popsaná kovová destička. Laikovi pravděpodobně vůbec nedojde, na co kouká, ani když ji necháte pohozenou v dílně mezi nářadím. Pokud ji najde náhodný „kolemjdoucí“ je docela slušná šance, že nepochopí, co má v ruce a písmenka z kapsle vysype. Rozhodně ale nedoporučuji na to spoléhat a raději si najděte místo, kde nebude na očích a nepůjde jen tak lehce najít.

Díky tvaru ji můžete například snadno schovat do nohy nábytku, do připravené skuliny ve zdi a podobně. Do dírky ve víčku můžete snadno prostrčit lanko nebo drát a kapsli pak třeba někam spustit – do studny, do komína, do vykotlaného stromu. A nebo pokud vám nevadí trochu větší „přívěsek na klíče“, můžete ji nosit i trvale u sebe. Kreativitě se meze nekladou.

Doporučuji k poslechu podcast s Martinem Šimkou, strategickým poradcem Cryptosteelu:

Cena kapsle

Základní sada obsahující jednu kapsli a kompletní porci písmenek vyjde na 110 eur, tj. něco přes 2 500 Kč. Můžete si ale objednat i větší sady s více kapslemi nebo různé náhradní díly včetně písmenek. Nejdražší sada s pěti kapslemi vyjde na 402 eur. Taková sada je využitelná například na Shamir backup.

Závěr

Cryptosteel Capsule patří k dražším řešením, ale cena odpovídá tomu, jak kvalitní produkt dostanete. Je to stejné jako s peněženkami. Také můžeme mít model za pár stovek i za pár tisíc. Pokud máte v Trezoru bitcoiny za miliony, asi budete chtít i pro váš seed to nejlepší a nebudete šetřit na systému pro jeho uložení. Pokud máte bitcoiny za pár tisíc a chcete šetřit, udělají vám levnější řešení podobnou službu.

Výhody kapsle od Cryptosteel

  • kompaktnější než různé kovové destičky
  • pokud změníte peněženku a tím pádem i seed, můžete Capsuli dál používat, jednoduše písmenka vysypete a zapíšete nový seed + odpadá problém s likvidací starého seedu
  • nemusíte se omezovat jen na seed, Capsule poslouží pro zápis a uchování jakéhokoliv tajného textu

Nevýhody kapsle od Cryptosteel

  • manipulace s drobnými dílky – „zapsat“ seed vám bude trvat docela dlouho
  • pokud máte horší zrak, bez brýlí to nepůjde
  • vyšší cena

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu