Při představení Trezoru Safe 3 loni na podzim představil Trezor i další svoje zařízení – Trezor Keep Metal, což není další peněženka, ale kapsle pro bezpečné zapsání seedu. Pojďme se podívat, jak to funguje.

V oboru bezpečného zapisování seedu jednoznačně vedou řešení využívající kov. Od nejrůznějších kovových destiček, do kterých se písmenka seedu ryjí nebo vyrážejí, až po různé kapsle, kde se seed pro změnu skládá z dodaných kovových písmenek. Trezor Keep Metal je někdy mezi, resp. bere si od konkurence různé části a skládá je do funkčního celku – seed totiž vyrážíte do kovu, ale nejde o destičku, nýbrž o jakýsi válec, který je pak uschován v kapsli.

Unboxing

Obsah balení

Balení ve verzi pro 12 slov obsahuje:

 1. kapsli s válcem, do kterého se razí slova seedu
 2. pero pro vyrážení značek k písmenkům
 3. fixu na označení písmenka, které chcete vyrazit
 4. nálepky pro „zapečetění kapsle“

Krabička obsahuje i jednoduchý návod k použití a QR kód pro načtení video návodu.

Jak to funguje

Když rozšroubujte kapsli, vyjmete z ní šestihran, který má na každé své straně naznačené dvě mřížky o čtyřech řádcích a dvaceti šesti sloupcích označených písmeny A až Z. Dvě tyto mřížky na každé straně šestiúhelníku znamenají, že máte k dispozici dvanáct mřížek, tj. dvanáct slov vašeho seedu. Existuje i větší kapsle pro 20 slov, ale já v článku popisuji tu dvanáctislovnou. Ta se hodí třeba k Trezoru Safe 3, který generuje právě dvanáctislovný seed.

Na obrázku je vnitřek kapsle pro vyrážení seedu:

Trezor Keep Metal

Čtyři písmenka stačí, drahoušku

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Jak to, že má mřížka jen čtyři řady, když slova seedu mají běžně více znaků? Vtip je v tom, že sada slov, ze kterých se generuje seed, je navržena tak, že první čtyři písmena jednoznačně definují celé slovo a neexistují dvě slova, která by měla shodná první čtyři písmena. Pokud tedy máte v seedu například slovo abstract, stačí si zapsat abst. Toho pak využívají peněženky i k tomu, aby vám mohly slova seedu napovídat, když je při obnově peněženky zadáváte. Pokud tedy při obnově peněženky zadáte abst, peněženka nabídne k vyplnění celé slovo abstract.

A z výše popsaného je už asi jasné, jak zapisování seedu probíhá. Pomocí dodané fixy si vyznačíte pro každé slovo seedu místo, do kterého vyrazíte dodaným důlčíkem důlek. Nemusíte si to vyznačovat fixou předem, ale je to určitě lepší – pokud netrefíte požadované písmenko, můžete kapsli vyhodit, takže je lepší držet se onoho známého dvakrát měř, jednou řež.

Jak to pak vypadá v praxi  je vidět na obrázku:

Trezor Keep Metal

Ale o něco pochopitelnější je princip pochopitelný z náčrtku níže – takto vypadá zapsané naše pokusné slovo abstract. Důlkem v mřížce říkáme, že první písmeno je A, druhé B, třetí S a čtvrté T.

Trezor Keep Metal

Takto si vyrazíte 12x čtyři důlky a máte hotovo.

Nutno podotknout, že k ražení důlků nepotřebujete žádné kladivo ani nic podobného. Dodaný důlčík funguje tak, že přiložíte jeho hrot na požadované místo, rukojeť tlačíte dolů a pružina uvnitř po překonání určitého bodu zlomu „vystřelí“ hrot proti kovu a udělá důlek. Je to opravdu snadné a nemusíte se bát, že to nezvládnete. S kapslí tak nemusíte chodit do sklepa nebo garáže, vše lze pohodlně udělat doma a na běžném stole. Je vidět, že v Trezoru přemýšleli, takže krabička, ve které Trezor Keep Metal obdržíte, slouží zároveň jako držák při ražbě, takže se vám nic nevysmekne a práce je pohodlná a bezpečná.

A takto vypadá například označené písmenko C:

Keep Metal - vyraženo

Materiál

Trezor Keep Metal je vyroben tak, aby přežil všechno – vodu, oheň i čas – a byl vždy připraven, když ho potřebujete. Je vyroben z nerezové oceli AISI 304. Ta patří do třídy chromniklových nízkouhlíkových vysokolegovaných ocelí. Obsahuje 18% chromu a 8% niklu. Díky vysokému obsahu chromu se na povrchu oceli vytváří oxidový film, který chrání kov před účinky agresivních chemikálií.

Vychytávky

Kromě výše popsaného obsahuje Keep Metal ještě tři zajímavé vychytávky:

 1. součástí dodávky jsou samolepky, kterými můžete přelepit spoj obou částí kapsle po zašroubování – poznáte tak, jestli s kapslí někdo nemanipuloval bez vašeho vědomí – při pokusu rozšroubovat kapsli se samolepka poruší
 2. uvnitř válce, do kterého vyrážíte písmena, je dutina a do ní můžete cokoliv dalšího schovat. Pokud jste si třeba napsali seed nejprve na papír a pak pořídili Keep Metal, můžete onen papír schovat tam. V případě potřeby může být pohodlnější číst seed z papíru, ale pokud by bylo pouzdro vystaveno nějaké katastrofě a papír uvnitř nepřežil, stále máte kovovou zálohu. Pozor pak ale na to, abyste kontrolovali jednou za čas jak papírový seed, tak ten kovový.
 3. ve víku kapsle je dírka, který vám umožní zařízení kamkoliv zavěsit. Asi to nevyužije každý, ale otvírá to nové možnosti, kam Keep Metal uložit.

Modely a ceny

Trezor Keep existuje ve třech provedeních a všechny stojí stejně:

 1. pro 12 slov za 2 399 Kč
 2. pro 20 slov single share za 2 399 Kč
 3. pro 20 slov multi share za 2 399 Kč krát počet sharů, které chcete uložit

Srovnání s konkurencí

Nemá cenu srovnávat Keep Metal s levnějšími destičkami, protože Trezor míří svým řešením do jiného segmentu – za jeho konkurenci považuji hlavně Cryptosteel capsuli – tu koneckonců Trezor prodával na svém shopu před představením vlastního řešení. Cenově jsou obě řešení takřka stejná, takže rozhodovat se můžete čistě podle toho, co vám více vyhovuje:

 • Cryptostel je menší, Keep Metal působí robustněji
 • dírku ve víčku pro zavěšení či spuštění někam mají obě
 • Keep asi vyžaduje o malinko větší zručnost pro práci s důlčíkem, u Capsule máte zase „milion“ dílků – písmenek
 • Keep je vhodnější pro nešiky. I když je to dost nepravděpodobné, Capsuli si při neodborné manipulaci můžete vysypat a máte po seedu.
 • pokud z nějakého důvodu změníte peněženku a seed, Capsuli lze dál používat
 • obě řešení jsou poměrně náročná na dobré oči – pokud máte horší zrak, budou se vám blbě číst písmenka i důlky

Je některá kapsle lepší? Nemyslím si. Obě mají něco do sebe a záleží hlavně na osobních preferencích. Někomu bude vyhovovat skládání písmenek, někomu vyrážení důlků.

Závěr

Plusy

 • pohodlná práce, vše v jednom – nemusíte shánět žádné nástroje
 • promyšlený koncept, dotažené detaily (krabička jako držák, připravená dírka na spuštění kapsle „někam“, možnost uložit něco do těla)
 • masivní odolná konstrukce
 • silná značka, možnost koupit v bundlu s Trezorem

Mínusy

 • možná trochu vyšší cena, protože i nejlevnější Keep Metal je dražší než Trezor Safe 3

Keep Metal je krásný kousek „hardwaru“ a pokud to s uložením seedu myslíte vážně, určitě nešlápnete jeho nákupem vedle.

Děkuji Trezoru za poskytnutí kousku k recenzi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu