Každý, kdo se trochu více začne zajímat o kryptoměny, dříve či později narazí na hardwarové peněženky. Kdy si ji pořídit a kdy je to skoro zbytečné?

Proč si pořídit hardwarovou peněženku

Proč si vlastně pořídit jakoukoliv peněženku na své bitcoiny či jiné kryptoměny? Protože pokud máte bitcoiny u někoho jiného, což zahrnuje i burzu, tak vlastně žádné bitcoiny nemáte. Možná už jste slyšeli ono okřídlené 

Not Your Keys, Not Your Coins.

Česky „Nemáte klíče, nemáte mince“. Musíte si uvědomit, že Bitcoin funguje jinak než na co jste zvyklí ze světa fiat peněz. Nikomu nepřipadá divné, že své koruny nebo eura dá do banky, protože mu přijde naprosto samozřejmé, že mu je banka vydá, když bude potřebovat. Že to není tak docela pravda, už jsme se přesvědčili mnohokrát.

Bitcoiny můžete mít uloženy tak, že vám je nikdo za žádných okolností nesebere. Musíte je mít ale ve své peněžence. Ne na burze, ne u nějaké centralizované služby, která tvrdí, že je vaší peněženkou.

Odpověď na otázku proč si pořídit peněženku, je jasná – nechcete, aby vaše úspory ležely u někoho, kdo vám je klidně může sebrat (případně je někdo sebere jemu, protože je dostatečně nezabezpečil). 

Kdy si pořídit hardwarovou peněženku

Na to je celkem snadná odpověď – tehdy, kdy už se vám začíná špatně spát s tím, že máte své úspory v nějaké softwarové peněžence v mobilu. Nicméně je třeba ale říct, že mít bitcoiny v mobilu je 100x lepší, než je mít někde na burze nebo webové peněžence.

Ta hranice klidného spánku je pro každého jiná. Někomu už by vadilo přijít o 5 000 Kč, někomu nevadí přijít ani o 100 000 Kč. Do rozmýšlení, zda už koupit hardwarovou peněženku zahrňte i její cenu. Nejlevnější hardwarová peněženka se dá pořídit zhruba za 1 500 Kč podle toho, jak zrovna skáče kurz koruny nebo (ne)jsou dispozici chipy pro jejich výrobu.

Já osobně doporučuji pořídit si Trezor nebo Ledger od sumy, kdy pořizovací cena peněženky je zhruba 10 % hodnoty úspor v kryptu. To jednoduše znamená, že pokud má vaše portfolio hodnotu 15 000 Kč a peněženka stojí 1 500 Kč, tak už byste ji měli pomalu pořizovat. Je to o vašem pocitu – pokud jdete na pivo a máte v peněžence tisícovku, asi se nijak zvlášť neobáváte. Pokud budete mít v peněžence dvacet nebo padesát tisíc, asi si pivo úplně v klidu nevychutnáte.

Jakou si pořídit hardwarovou peněženku

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Výrobců je více, ale nejčastěji narazíte na český Trezor nebo francouzský Ledger. Jenže Ledger si v květnu 2023 pořádně pošramotil pověst, takže doporučit ho nemůžu. Sáhněte raději po Trezoru Safe 3.

A doporučení na závěr: nikdy nekupujte peněženku v bazaru, protože nevíte, co s ní předešlý majitel provedl a jak bezpečná je. Úplně bezpečný nemusí být ani neznámý malý e-shop s nízkou cenou. Nejjistější je nakupovat přímo od výrobců v jejich e-shopech.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu