Řešení pro bezpečné uložení seedu není nikdy dost, takže dnes se podíváme na to od firmy Skovo.CZ a její Kryptoplate.

Skovo.CZ má poměrně široký sortiment řešení pro váš seed a částečně tak nechává na vás, jak a kam si ho zapíšete. Můžete si tak koupit jen čistou kovovu destičku a na tu si zapsat svými nástroji cokoliv a nebo naopak kompletní řešení s předepsanými řádky pro 12 nebo 24 slov včetně raznic – pak vám bude pro „zapsání“ seedu stačit jen kladívko, které má asi doma každý. Pokud nechcete „psát“ kladivem, můžete do destičky i gravírovat. Pokud nemáte čím, můžete využít nabídku zapůjčení gravírovacího pera. Stejně tak si můžete zapůjčit i raznice, pokud je nechcete kupovat.

Seed je vaše pojistka a poslední záchrana, pokud se něco stane s vaší peněženkou. Váš Trezor klidně může přejet parní válec, ale pokud máte seed, koupíte si nový a s jeho pomocí peněženku obnovíte. Pokud ale seed nemáte, nepomůže vám ani svěcená voda, jak by řekl klasik, a o bitcoiny v peněžence jste nenávratně přišli.

Kryptoplate je destička z nerezové oceli, která by měla vydržet žár až 1 400 stupňů. Já jsem měl na testování destičku pro 12 slov o rozměru 12 x 6 cm. Destička pro 24 slov má rozměry o něco větší – 12 x 9 cm.

Zápis raznicemi a kladivem

Pokud si zakoupíte Kryptoplate s raznicemi (nebo si je půjčíte), budete svůj seed moci vyrážet do kovu písmenko po písmenku. Jednoduše vezmete raznici příslušného písmenka, vsunete ji do razničky a kladivem vyrazíte požadované písmeno. Výrobce doporučuje přišroubovat destičku v rozích na silné prkno a to umístit na pevný podklad, který nebude pružit, například do rohu stolu nad jeho nohu. Není třeba dát do raznice co největší ránu, spíše více menších úderů.

Raznice si nemusíte kupovat, můžete si je za kauci 272 Kč vypůjčit. Po zapsání seedu je jednoduše pošlete zpět do Skovo (máte na to 28 dní, pak kauce propadne a vám zůstane pero).

Takto s raznicemi pracuje profesionál:

Zápis gravírovacím perem

Seed můžete do destičky i vygravírovat. Pokud nemáte potřebné vybavení, což bude asi případ většiny zákazníků, můžete si zapůjčit gravírovací pero Extol, které po zapsání seedu vrátíte. Zapůjčené pero je profesionální nástroj s kadencí 6000 úderů za minutu a gravírovací hrot je z karbidu wolframu. Při psaní písmenek doporučuji používat přiložené šablony, protože bez nich jen obtížně udržíte pero v požadovaném místě a čitelnost zapsaných informací bude dost na hraně. Nebo si alespoň písmena napište fixou a pak obtahujte perem. Níže je vidět na fotce zápis bez šablony a s šablonou.

Gravírování nebo raznice?

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Za mě určitě gravírování. Zkusil jsem samozřejmě oboje, protože jsem dostal k testu jak raznice, tak pero a podle mě je gravírování daleko pohodlnější způsob. Práce s raznicemi je pro mě osobně nepohodlná a nejsem si úplně jist, jestli by vůbec byl výsledek použitelný. Nicméně to neznamená, že jde pro každého o špatnou volbu, jen mě osobně to vůbec nesedí a psaní gravírovacím perem je pro mě pohodlnější.

Zamaskujte účel destičky

Líbí se mi nápad s druhou destičkou, která se v rozích spojí šrouby s tou popsanou a ve výsledku není seed vidět. Náhodný nálezce může dvě sešroubované destičky vyhodnotit jako nezajímavý kus železa, ale zase bych na to úplně nespoléhal. Zvídavý nálezce destičky pravděpodobně rozšroubuje a pak je jen otázkou, co mu záhadná slova řeknou. Takže určitě si i takto maskovaný seed dobře schovejte a nenechávejte ho válet na očích cizím lidem.

Grafická úprava destiček

Na Kryptoplate si můžete nechat vygravírovat třeba logo bitcoinu nebo i jiných kryptoměn. Můžete taky naopak požádat o anonymní Kryptoplate bez loga výrobce. Protože zapsaný seed by měl být co nejméně napadný, doporučuji spíše na destičky žádná loga nedělat. Pokud se totiž náhodou dostane Kryptopate do nepovolaných rukou, bude jistější, když na něm nebude logo Bitcoinu. To by totiž trochu chytřejšímu člověku okamžitě poskytlo vodítko k tomu, co má v ruce. Na druhou stranu to může být ale užiteční vodítko pro někoho z vašich blízkých, kteří by se k seedu dostali v případě vašeho umrtí. Takže ono je to logo dvojsečné a sami zvažte, která varianta je pro vás vhodnější.

Krabičky

Na Kryptoplate si můžete na 3D tiskárně vytisknou i na míru udělanou krabičku. Potřebný soubor si můžete zdarma stáhnout z eshopu a pokud nemáte 3D tiskárnu, můžete si objednat i vytištěnou krabičku. Jako dobrý nápad mi přijde krabička se seedem a náhradním Trezorem. Toto kombo bych ale doporučil skladovat na hodně bezpečném místě, protože případný nálezce bude pravděpodobně okamžitě vědět, co má dělat.

Ceny

Ceny jsou srovnatelné s podobnými řešeními jiných výrobců. Úplně nejlevnější je prázdná ocelová destička, na kterou si zapíšete seed po svém. Pořídíte ji za 307 Kč. Destičku s předepsanými řádky pro 12 slov a druhou krycí destičkou pořídíte za 490 Kč. Stejné řešení s krytkou pro 24 slov vás vyjde na 770 Kč. Sady i s raznicemi přijdou na 1 280 Kč pro 24 slov a na 1084 Kč pro 12 slov.

Závěr

Kryptoplate je funkční řešení za rozumnou cenu a váš seed spolehlivě ochrání před běžnými nehodami, které nemá šanci přežít papír nebo nějaké elektronické zařízení (do kterého seed rozhodně nepatří!). Já osobně doporučuji variantu zápisu gravírovacím perem. Raznice zvolte jen v tom případě, že s nimi máte nějakou zkušenost a nebo si věříte, že jste natolik zruční, že to s nimi zvládnete.

Plusy

  • levné a funkční řešení pro váš seed
  • možnost půjčit si profesionální gravírovací pero i raznice
  • podklady pro tisk krabičky zdarma

Mínusy

  • pokud si půjčujete raznice nebo pero, musíte počítat i s náklady na jeho vrácení

 

 

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu