Jak převést BTC na bankovní účet? Máte nějaké bitcoiny nebo jiné mince a chcete je utratit v klasickém obchodě, kde potřebujete koruny? Zkuste tyto postupy.

Vezměte prosím na vědomí, že níže uvedené platí k datu vydání článku a některé věci se mohou v čase změnit. Krypto odvětví se mění každým dnem.

Pošlete si je do české směnárny

Můžete si vybrat z mnoha českých směnáren, určitě nešlápnete vedle, když zvolíte Bit.plus (dříve Bitstock), Anycoin (dostanete 300 Kč za registraci, recenze) nebo SimpleCoin. Na webu směnárny vždy hledejte tlačítko nebo odkaz Prodat BTC a pak následujte instrukce. Obecně lze proces prodeje popsat tak, že do formuláře zadáte kolik BTC chcete prodat a směnárna vám ukáže kolik zhruba dostanete v Kč a bitcoinovou adresu, na kterou bitcoiny pošlete. Jakmile vaše bitcoiny dorazí do směnárny, směnárna vám zašle dohodnutou sumu na váš bankovní účet, který jste uvedli při registraci.

Pošlete si je do banky přes burzu Coinmate

Směnárny mají většinou o něco horší kurz než burzy. Problém burz je zase ten, že málokterá vám bude ochotna poslat na účet koruny. Když už umožňuje zaslání peněz na bankovní účet, bude to většinou SEPA platba v dolarech nebo eurech, což nemusí každému vyhovovat už jen proto, že hrozí kurzová ztráta při směně na koruny. Tento problém můžete vyřešit elegantně přes burzu Coinmate, která má české kořeny a proto umí vést váš účet i v korunách a prodat bitcoin přímo za koruny. Ty následně umí odeslat na váš český bankovní účet. Jak na to si přečtěte v recenzi Coinmate.

Utraťte je platbou kryptokartou

Vynechte z řetězce svůj bankovní účet úplně. Bitcoiny i jiné kryptoměny můžete jednoduše utratit standardní platební kartou od nějakého krypto start-upu. Většinou na tom ještě vyděláte, protože dostanete zajímavý cashback. Zde na serveru jsem mnohokrát popisoval a rozebíral kartu Plutus, kterou momentálně považuji za nejlepší volbu jak kvůli štědrému cashbacku, tak kvůli bonusům v podobě Spotify či dokonce Netflixu zdarma. Navíc dostanete do začátku 10 $, což taky není k zahození. Plutus má vychytanou mobilní aplikaci a používání je fakt snadné.

Další možností je karta od burzy Binance, která také nabízí štědrý cashback zavislý na tom, kolik držíte BNB (Binance coin) – 1 BNB (v době psaní článku cca 350 $) vám stačí na 2 % cashback. O kartu můžete požádat po registraci na burze a ověření identity. Přečtěte si velkou recenzi Binance card. Binance už tuto kartu zrušila. Další podobnou kartou je třeba Wirex.

Platba kartou funguje pak už vždy stejně – vetšinou v mobilní aplikaci na kartu přesunete kryptoměnu, případně krypto směníte v appce na fiat a na kartu přesunete ten. Pak už jen kartou zaplatíte v obchodě. Protože jde o standardní Visu nebo Mastercard, nemusíte se bát, že se platba nepovede nebo že budete zbytečně poutat pozornost. Obchodník vůbec netuší, že mu platíte kryptem.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud máte své bitcoiny u nějaké třetí strany, třeba na burze, nebo ve své peněžence, do appky karetních poskytovatelů je dostanete jednoduše tak, že je tam pošlete standardním převodem. Ve vaší peněžence hledejte tlačítko Withdraw (vybrat) a na dotaz kam budete vybírat, uveďte adresu, kterou vám vygeneruje appka Crypto.com, Binance a pod. v sekci Deposit (vložit).

Vybrat z bitcoinmatu (bankomatu)

Veškeré prostředníky můžete vynechat i tak, že své bitcoiny prodáte v bitcoinmatu a ten vám dá koruny. Jednoduše si vyhledejte nejbližší obousměrný bitcoinmat a postupujte podle instrukcí na něm. Pozor, ne každý bitcoinmat umí bitcoiny vykupovat.

Nevýhoda tohoto řešení je opět trochu horší kurz a asi takto neprodáte větší množství BTC. Výhodou může být naopak to, že je to ze všech zde uvedených způsobů nejvíce anonymní – pokud si dáte pozor a nebudete identifikovatelní na kameře, těžko vám bude někdo dokazovat, že jste BTC prodali. Tím rozhodně nechci nikoho navádět k neplacení daní!

Daním neutečete

Nezapomeňte na to, že jakmile vám takto přistane na účtu větší než malé množství peněz, brzy vám zazvoní telefon a někdo z banky se bude ptát, kde jste je vzali.

Nechcete prodávat, ale potřebujete hotovost?

Pokud potřebujete hotovost, můžete si za zástavu svých bitcoinů půjčit a až půjčku splatíte, bitcoin dostanete zpět. Je to lepší, než se ho úplně zbavit.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu