Nakupovat kryptoměny jednoduše a za české koruny už dnes není žádný problém. V dnešní recenzi se podíváme na další možnost, jak si třeba bitcoin může koupit i laik bez nutnosti prodírat se složitostí burz.

Článků na téma jak nakupovat kryptoměny už je na bitcoinvkapse.cz více, pokud si chcete jednotlivé možnosti porovnat, pročtěte si další recenze a návody.

V této recenzi se podíváme na směnárnu provozovanou portálem Finex. Po pravdě ani nevím, jestli se to dá nazvat směnárnou, protože ve srovnání s konkurencí jde o velmi primitivní systém, což ale nemyslím hanlivě a nemusí to být nutně na škodu. Pojďme na to.

Tip: přečtěte si jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou.

Nákup kryptoměn

Na stránce směnárny Finex vás nečeká žádná registrace, jen jednoduchý formulář, kde si v prvním kroku můžete vybrat, zda budete za kryptoměny platit kartou nebo převodem z účtu a v dalších krocích jen zadáte kolik kryptoměny chcete nakoupit a kam ji chcete poslat.

Rozhraní pro nákup kryptoměn

Zakoupené kryptoměny jsou převáděny přímo do vaší peněženky, musíte tedy nějakou vlastnit, abyste dokázali do objednávky zapsat její adresu. Pokud peněženku ještě nemáte, pomůže vám s výběrem toto shrnutí.

Platba kartou

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Pokud zvolíte tuto možnost, můžete si koupit osm kryptoměn, konkrétně: BTCETHLTCXRPBCHADA, LINK, TRX. Vybranou kryptoměnu byste měli mít ve své peněžence do 60 minut. U této volby je i poznámka, že jsou zde vyšší poplatky, resp. dostanete horší kurz, protože poplatky jsou zohledněny v něm.

Technicky platba probíhá prostřednictvím služby indacoin.com, na kterou budete po odeslání objednávky přesměrováni. Číslo karty tedy zadáváte tam, nikoliv na Finexu.

Kurz a jeho srovnání s konkurencí

U všech recenzí směnáren a burz mě vždy zajímá kurz. Podíval jsem se tedy  v jeden okamžik na několik burz a směnáren, abych viděl, jaký kurz BTC u Finexu dostanete a výsledek vidíte v této tabulce:

Burza / směnárnacena 1 BTC v USDcena 1 BTC v Kč
Finex (kartou)14 691 $345 750 Kč
Finex (převodem)14 137 $329 400 Kč
Binance13 705 $319 327 Kč
CoinMate13 728 $319 858 Kč
Crypto.com13 767 $320 771 Kč
Wirex *13 857 $322 868 Kč
Bitstock14 567 $339 420 Kč

* Wirex udává cenu v EUR proto jde o přepočet na USD z 11 866 EUR, zdroj kurzu je Google. Pokud směnárna nemá kurz v USD nebo Kč, je to vyznačenou kurzívou a jde o přepočet kurzem ČNB.

Jak vidíte, Finex se stejně jako jakákoliv jiná směnárna nemůže měřit s kurzem, který dostanete na burze nebo v aplikacích krypto karet. Může se ale bez problémů poměřit s jinou směnárnou, kterou jsem recenzoval a to s Bitstockem – pokud budete platit převodem, dostanete lepší kurz, při platbě kartou horší.

Platba převodem

Při platbě převodem můžete nakupovat pouze Bitcoin. Zjevně jde o ochranu před výkyvem kurzu, protože altcoiny bývají volatilnější. Jak už bylo řečeno výše, při volbě převodem dostanete lepší kurz, konkrétně byste za 1 BTC v okamžiku testu pro tabulku výše zaplatili 329 400 Kč.

Platba probíhá z vašeho bankovního účtu. Po odeslání objednávky na webu dostanete do e-mailu instrukce pro platbu. Trochu zvláštní je, že e-mail přijde od btcex.cz a o Finexu tam není ani zmínka. V době, kdy chodí spousty různých podvodných e-mailů, mi tohle nepřijde jako úplně dobrý nápad. Považuji se za poučeného uživatele, takže pochopím, že btcex.cz asi dělá pro Finex, ale pochopí to laik, na kterého směnárna cílí?

Shrnutí ke kurzům

Podle mého názoru nedává žádný smysl platit za nákup kryptoměn kartou, protože proti nejlepšímu kurzu ve srovnání (Binance) dostanete kurz horší o cca 8 %. Pokud budete platit převodem, bude kurz horší o rozumné 3 %. Samozřejmě, že pokud chcete bitcoin nakoupit a držet do doby, než bude stát milion dolarů, je vám dnešní rozdíl v kurzech úplně fuk 🙂

Prodej kryptoměn

Prodat můžete na Finexu pouze BTC, což může být trochu problém, pokud jste nakoupili prostřednictvím Finexu třeba Litecoin nebo Ethereum a chcete ho po čase prodat – musíte se porozhlédnout po jiné burze či směnárně.

Pokud bych prodával bitcoiny, které jsem v ten samý okamžik koupil, viz tabulka výše, dostal bych za 1 BTC 313 500 Kč.

Výběr z obchodních podmínek

 • provozovatelem je FINEX SERVICES s.r.o.
 • kurz v době objednávky je orientační, protože se může měnit rychle v průběhu času
 • odesláním objednávky je mezi vámi a Finexem uzavřena smlouva o zprostředkování, kterou se zavazuje, že vám do 24 hodin zprostředkuje nákup (je zde trochu rozpor s tvrzením přímo ve formuláři, že obchod je dokončen do 60 minut)
 • nejnižší možná objednávka je za 1 000 Kč nebo ekvivalent v jiné měně a nejvyšší 6 000 $ nebo ekvivalent v jiné měně. Pro první objednávku je maximum maximálně 500 USD nebo ekvivalent v jiné měně. Maximálně můžete nakoupit za 30 dní za 30 000 USD nebo ekvivalent v jiné měně.
 • musíte si dobře zkontrolovat vše, co do nákupního formuláře zadáváte, zejména adresu peněženky. Za vaší chybu směnárna logicky nenese odpovědnost
 • směnárna se zavazuje, že reálná hodnota nakoupených kryptoměn se nebude lišit o více než 10 % od orientační hodnoty, kterou jste viděli při zadání objednávky. V případě, že by se měla lišit o více než 10 % z důvodu změn kurzu, kupní smlouva zaniká a peníze se vám vrátí účet.
 • obchodní podmínky v době psaní článku počítají pouze s nákupem kartou

Závěr

Výhody

 • žádná registrace, jednoduchá objednávka
 • nakoupené kryptoměny putují přímo do vaší peněženky, nezůstávají ve směnárně

Nevýhody

 • vyšší kurz proti burzám
 • v případě platby převodem je nákup trochu krkolomný a figuruje v něm bez varování jiný subjekt

Nejsem si jist, na jaké zákazníky Finex cílí. Podle mě může být dobrým startovacím bodem do světa kryptoměn pro naprosté začátečníky. Pokud jste včera objevili kryptoměny, stáhli si do mobilu první peněženku a chcete ji rychle a jednoduše naplnit pár satoshi, splní tohle zadání Finex perfektně. Nemusíte hledat jiné směnárny, protože vám nic moc víc neposkytnou. Pokud to s kryptoměnami myslíte vážně, asi časem přesedláte na burzy, které vám nabídnou výrazně více, než jednoduchý Finex.

Přemýšlím, jestli mají směnárny vůbec nějakou budoucnost – pokud nechcete nakupovat na burzách, cílí na vás v dnešní době čím dál více kryptokaret a jejich mobilních aplikací, jako například Crypto.com nebo Wirex – nakoupíte tam kryptoměny na jeden klik a ještě dostanete platební kartu, která toho umí pravděpodobně více, než vaše karta od banky. Kde najdou v budoucnu svoji pozici směnárny je otázka a bude zajímavé to sledovat.

Vyzkoušet nákup přes Finex

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu