Je tu už čtvrté pokračování seriálu o tradingu kryptoměn. Kdo čekal start podzimní rallye na nová ATH, ten byl zklamán. Ale i tak bylo září zajímavé. Pojďme na něj.

Všechny díly seriálu najdete na tomto rozcestníku.

Online kurz swingového obchodování

Minule jsem avizoval, že se chystám na online kurz o swingovém obchodování a že se podělím o pocity z něj. Tady je minirecenze:

Oproti mému očekávání se swingové obchodování neukazovalo na forexu, ale na akciích, kde je to výrazně bezpečnější. Jde o způsob obchodování, kdy se pozice drží několik dnů, někdy i týdnů a přesně podle předem daných pravidel. Výhodou je to, že neděláte zbrklá rozhodnutí, ale striktně, skoro až jako robot, zadáváte příkazy tam, kde vám to systém vyhodnotí jako zajímavé. V ukázkových příkladech a systémech se např. podíváte ráno nebo dopoledne na výsledky scanu kurzů, vyberete ty nejzajímavější příležitosti a zadáte je k nákupu při otevření burzy v USA a tím to končí. Žádně sledování kurzů během dne a panické prodeje či nákupy.

Výhoda je jasná. Oproti intradennímu obchodování nejste tolik ve stresu a nemáte příležitost prodělat kalhoty. V kurzu ukazované strategie dokázaly dělat dlouhodobě 10 – 15 % ročně (bez páky), což se může zdát málo, ale na to, že to byly poměrně bezpečné strategie, je to slušné. Navíc složené úročení dokáže divy a 10 – 15 % ročně udělá za 20 – 30 let hezký balík.

Každopádně kurz mi do hlavy nasadil spousty užitečných myšlenek, které se dají použít i v kryptu. A možná se časem zkusím ponořit do swingového obchodování akcií více a část portfolia do něj převedu. Uvidíme.

Zmíněný kurz se pravděpodobně bude opakovat zase za rok, takže pokud budete mít příležitost, dejte si ho. Určitě to není špatně strávený čas.

Jak šly v září obchody

Matic Network (MATIC)

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Matic mám na svém watch listu a začátkem září mi přišlo jako dobrý nápad koupit za 0,00000134 BTC. Až tak dobrý nápad to ale nebyl, vyletěl jsem na stoploss za 125 sat, což znamenalo -7 %. Matic se celý měsíc motal mezi 120 a 140 sat a nikam to nevedlo.

Shortování Bitcoinu

Bitcoin mířil stále dolů, tak jsem část prodal za 10 400 $ a 10 500 $ s tím, že levněji nakoupím. Kdybych vydržel až do konce měsíce, tak by to celkem klaplo, mohl jsem nakoupit zpět za 8000 $, nebo ještě čekat na 7500 $,  ale mám slabé nervy. Když jsem měl pocit, že se to zase zvedá, koupil jsem za 10 500 $ zpět. Takže drobná ztráta.

Ke konci měsíce jsem udělal ještě jeden malý short – prodej 8 495 a nákup zpět za 8 450 – opět slabé nervy a miniauturní zisk 0,5 %.

A do třetice prodej poloviny bitcoinů za 7 967 $ a čekám, co se z toho vyklube v říjnu.

Cardano (ADA)

Na tenhle obchod jsem docela pyšný, protože se mi povedlo trefit vývoj skoro 100%, viz tenhle tweet z 9. září:

Nakoupil jsem za 450 sat. a prodával za 499. To je hezkých 10 % zisku. Šlo prodat i za 520, ale v hledání optimálního výstupu mám ještě rezervy 🙁

Následuje vlna povedených ziskových obchodů, do kterých jsem vždy vstupoval na základě kombinace ADX indikátoru a příhodné konstalace Heikin Ashi svíček. V tom období jsem měl na můj vkus až moc otevřených pozic (neměl jsem skoro žádní bitcoiny), ale když všechny vypadaly tak lákavě… 🙂 A skoro všechno to vyšlo.

EOS

Nákup za 0,0003720 BTC a prodej za 0.0003800 BTC. Zisk 2 %. Opět se dalo prodat i za 4000 sat.

WAVES

Nákup za 0,0001065 BTC, prodej za 1100 sat. Zisk 3 %.

Litecoin

Litecoin je můj oblíbenec hned po Bitcoinu a momentálně je hodně levný. Nakoupil jsem za 0,007038 BTC a prodal za 0,007300 – zisk skoro 4 %. Něco málo jsem koupil i do hodl části svého portfolia.

Fetch (FET)

Nákup za 540 satoshi a prodej na 575, to je hezký zisk 6,5 %.

Zcash (ZEC)

Vlastěn jediný z té vlny nákupů okolo poloviny září, který nevyšel podle představ. Nákup za 0,005015 BTC, prodej 0,004900 a ztráta lehce přes 2 %.

Celer Network (CELR)

Nákup za 64 sat a prodej za 57, ztráta 11 %, zatím asi největší ztráta (na procenta).

Ethereum (ETH)

Ethereu taky docela věřím a když člověk vidí jeho ATH a dnešní kurz… Já na něm ale štěstí nemám, nákup za 0.021100 BTC a prodej 0,0190 je ztráta 10 %.

Když se zase podívám na aktuální kurzy coinů, které jsem obchodoval, tak žádný z nich neuletěl někam do výšin, že bych si říkal, to jsem prodal brzy. Celé září bylo takové nahoru dolů a daly se dělat celkem pohodlně 5 – 10 % zisky.

Hodnota mého porfolia v bitconech se za září zvedla asi o 1,5 %. To samozřejmě není mnoho, ale je to plně s filozofií, že důležité je v tradingu neprodělat. Pak stačí jeden podařený obchod a rázem je výsledek klidně dvouciferný. Navíc dvě slibné pozice zůstávají otevřené do října.

Otevřené pozice do října

LINK

Nákup za 0,00018000 btc, prodej 0.00019000, sice 5 % zisk, ale stoploss mě vykopl hodně nešťastně, viz obrázek. A protože LINK dál vypadá dobře, koupil jsem ho ještě za 0.00020666 BTC a držím.

Na obrázku je vidět, jak mě nešťastný průstřel dolů vykopl na 190 sat. Nikdy potom už na 190 nedošlo. Tohle se bohužel občas děje a není proti tomu obrana. Kromě toho, dávat stoploss hodně dolů, což se mi ale nechce, já raději hraji na jistotu.

LINK BTC

IOTA

Udělala za září plus 50 % a já nakupoval relativně pozdě na ceně 0,00003196 BTC, ale všechny ukazatele vypadají dobře, takže věřím, že ještě nějaký ten pohyb nahoru udělá a držím ji.

Plány na říjen

V září jsem ještě občas dělal obchody s horkou hlavou a ne vždy byl vstup 100% podložen indikátory. Někdy to vyšlo, někdy ne, ale chci se ještě více zklidnit nedělat nákupy pod tlakem FOMO.

Musím se i vnitřně přesvědčit, že pokud mám za pár dní zisk 15 %, mám to prodat. Případů, kdy jsem byl v zisku přes 10 % a nakonec bral třeba jen 5 % už jsem zažil hodně. Případ, že by to letělo dál a byl tam zisk v desítkách procent, nebyl ani jediný. Matematicky je tedy jasné, že vzít cokoliv nad 10 % a nedoufat v 50 %, je rozumná strategie.

Taky doufám, že levně koupím zpět své bitcoiny a že kurz se vrátí někam k 10 tisícům dolarů, aby se mohla vyplnit předpověď podzimního růstu 🙂

Máte nějaké dotazy nebo rady? Podělte se v diskusi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu