Třetí díl seriálu o tom, jak začátečník zkouší aktivně obchodovat s kryptoměnami. V srpnu se mi docela dařilo a to jsem neměl velké ambice aktivně obchodovat, protože většinu srpna jsem trávil na dovolené.

Všechny díly seriálu najdete na tomto rozcestníku.

Trading z pláže

Neplánoval jsem v srpnu moc aktivně obchodovat, protože jsem nebyl u počítače, ale ukázalo se, že je obchodování dost návykové a jakmile se v grafech objevil signál, nenechal jsem si šanci ujít. Překvapivě není obchodování z mobilu tak hrozné, jak jsem čekal. Nemá to pochopitelně ten komfort jako počítač, ale jde to.

Mé tři základní nástroje fungují v mobilu následovně:

Burza Binance

Skoro celou dovolenou jsem protrpěl s mobilním webem. Slovo protrpěl používám hlavně proto, že na web je třeba se neustále znovu přihlašovat, protože člověk v zahraničí stále mění wifi i operátory a při změně IP adresy se web z bezpečnostních důvodů odhlásí. Navíc změna IP adresy generuje vaše jiné umístění „na mapě“ a tak musíte ještě často potvrzovat e-mailem, že se opravdu přihlašujete vy. Abych nebyl špatně pochopen, tohle není kritika, je to pro vaše bezpečí a Binance za to nemůže.

Pár dní před koncem dovolené se v AppStore objevila oficiální appka Binance, resp. na Twitteru jsem zachytil, že tam už je (neplést s aplikací Binance Info, která neumožňuje obchodovat). A s aplikací už je to jiná káva. Odpadá problém s odhlašováním a vše funguje hladce.

Mobilní web má zásadnější problém – není v něm dostupné zadávání stop lossů (nebo zase blbě hledám) a musel jsem se přepínat do desktopové verze, což naštěstí lze a i je to celkem použitelné.

Štosuj za super cenu jen do konce září

Jen do konce září vyjde Premium na 125 Kč/měsíc bez DPH. Od října to bude 150 Kč.

Jak na to? Zaregistrujte se a nastavte pravidelné placení předplatného kartou. Lepší cenu budete mít dokud předplatné nevypnete. Takže klidně navěky :) Přečtěte si všechny články a návody a dostaňte ze Štosuj maximum.

Celkový závěr je ten, že velmi doporučuji nainstalovat aplikaci a mobilní web používat jen v nouzi.

Pokud ještě nemáte na Binance účet, založte si ho zdarma.

Trading view

Grafy poskytované burzou vám většinou stačit nebudou a standardem pro grafy je dnes asi tradingview.com. Doporučuji si ho pořídit, pokud to s tradingem myslíte vážně. Celkem dostačující základ je zdarma a pokud chcete přejít na placenou verzi, tak přes tento odkaz dostanete slevu 30$.

Pracovat s TradingView v mobilní aplikaci je trochu peklo, které je ale způsobeno malým prostorem na display telefonu. Dalo by se říci, že na to, jak malý prostor máte k dispozici, funguje aplikace skvěle. Nemůže se ale vyrovnat velkému monitoru a myši v ruce. Na sledování signálů a základní analýzy ale i mobilní aplikace stačí.

Delta

Delta slouží pro vedení portfolia, takže se v ní nedělají žádné velké akce a i v mobilní aplikaci se pracuje v pohodě. Z uvedené trojice je logicky rozdíl mezi desktopem a mobilem nejmenší.

Jak šly v srpnu obchody

NANO

Jakmile jsem dopsal a vydal minulý díl, kde jsem vychvaloval nákup NANO, vykopl mě stoploss na ceně 0.0001290 BTC. Protože jsem kupoval nadvakrát a po druhém nákupu to šlo spíše už jen dolů, bylo z toho nakonec slušných 6 % do plusu (za 12 dní).

Zkusil jsem pak NANO hned zase za levno dokoupit (0.0001100 BTC), ale padalo dál a stoploss to ukončil na 0.0001001 BTC, takže 9 % mínus.

A do třetice jsem NANO koupil za 0.0000960 BTC, ale žádná raketa se nekonala. Stačil jsem vystoupat se stoplossem na 0.0001000 BTC, takže 4 % plus.

Na grafu je vidět, že NANO v srpnu spíše stagnovalo, takže mé vlnkování považuji za docela úspěšné:

NANO v srpnu

Bitcoin (BTC)

V minulém dílu jsem si postěžoval, že mi dělá problém Bitcoin prodávat, tak jsem si to zkusil a hned celkem úspěšně. Při propadu po 10. srpnu jsem nejprve prodal polovinu BTC za kurz 11 360 USD a protože to padalo dál, prodal jsem zbytek za 10 462 USD. No a za utržené peníze jsem nakoupil BTC zpět na ceně 10 305 USD. Pokud správně počítám, je to navýšení BTC o nějakých 6 % během čtyř dní.

Podotýkám, že i při spekulaci na pokles je třeba se jistit stoplossem, takže kdyby se Bitcoin vydal nahoru, tak by se mi automaticky koupil zpět. Stoploss se v takovém případě nastavuje jen opačně (podrobnější návod).

Celer Network (CELR)

Nákup za 0.00000074 BTC a k němu dokup za 0.00000081 BTC, protože se zdálo, že poletí ke hvězdám. Úplně to nevyšlo a byl z toho stoploss prodej na 0,00000078 BTC a ztráta necelá 2 %. Kdybych nehamounil a nedělal dokup, mohl to být zisk okolo 5 %.

Matic Network (MATIC)

Další coin, co vypadal chvilkami na cestu vzhůru, ale nula od nuly pošla. Nákup 0.00000149 BTC a prodej stoplossem na 0.00000150 pokryl tak akorát poplatek. Nutno ale říct, že i to považuji za úspěch, protože se mi líbí heslo, že v tradingu je nejdůležitější neprodělat.

Do MATICu jsem zkusil naskočit ještě jednou a nepovedlo se – nákup za 0.00000146 BTC a stoploss prodej za 0.00000142 = mínus cca 3 %.

Stellar (XLM)

Stellar je jeden z těch coinů, který by mohl do budoucna uspět, takže jsem zkusil vstup na kurzu 0.00000660 BTC a stoploss mě vyhodil na 0.00000666 BTC = zisk 1 %.

Ethereum ETH

Ethereu taky docela věřím a když člověk vidí jeho ATH a dnešní kurz… Zkusil jsem nákup na kurzu 0.019020 BTC, ale moc se to nepovedlo. Stoploss a prodej na 0.018070 BTC = 5 % mínus.

Genesis Vision (GVT)

Nákup na 0.0001346 BTC a stoploss prodej na 0.0001350 = nula od nuly pošla.

ICON Project (ICX)

Nákup 0.0000240 BTC a stoploss prodej na 0.0000228 = mínus 5 %

Když se podíváte na aktuální kurzy coinů, které jsem obchodoval, tak jsou dnes většinou ještě níž, než mě vyhazovaly stoplossy, takže kdybych je nepoužíval, byl bych na tom špatně. Používejte stoplossy.

Poučení: v klesajícím trhu asi nemá moc cenu spekulovat na to, že nějaký coin udělá raketu. Prakticky všechny mé obchody mohly být ve vyšším zisku, kdybych bral 5 – 10 % zisk a jen neposouval stoplossy v očekávání dalšího vzestupu. Obchody se ziskem či ztrátou okolo 1 – 2 % jsou přesně ty, kde už třeba byl zisk 5 – 7 %, ale já jen posunul stoploss někam k nákupce, abych neprodělal a čekal na další růst, který nenastal. Risk je pak ale samozřejmě v tom, že člověk vezme 10 % a ono to dál poletí třeba na 50 nebo i 100 %. Tohle ještě musím vychytat 🙂

Celkově srpen hodnotím opět pozitivně. Protože s altcoiny si hraji většinou s cca 10 % portfolia, tak mě podařený short s Bitcoinem posílá bohatě do plusu.

Asi bych k tomu měl ale popsat mé uvažování o zisku či ztrátě. Altcoiny obchoduji vždy proti Bitcoinu a jeho aktuální kurz vůči FIATu mě v tu chvíli nezajímá, protože mu do budoucna věřím a mým dlouhodobým cílem je hromadit bitcoiny.

Plány na září

Budu dále sledovat svoji sadu oblíbených altcoinů a zkusím vychytat nějaké ty ziskové vlnky. Hodně zvědavý jsem na Bitcoin – s koncem léta a blížícím se koncem roku by se podle některých předpovědí mohl vydat k novému ATH.

Přihlásil jsem se taky na online kurz na Finančník.cz o swingovém obchodování. Sice to bude o forexu, ale čekám, že se tam přiučím i něco užitečného pro krypto. V příštím díle se podělím o pocity.

Máte nějaké dotazy nebo rady? Podělte se v diskusi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu