Přemýšleli jste někdy o uložení seedu do bezpečnostní schránky? Podíval jsem se jaké jsou možnosti.

Na téma seedu už jsem toho zde napsal hodně. Od recenzí různých řešení pro jeho zápis až po úvahy, kam pak zapsaný seed uložit. Otázka kam ho uložit je podle mě daleko složitější než jak ho uložit. Seed totiž potřebujete uložit tak, aby ho nikdo nepovolaný nenašel a aby nemohl být zničen nějakou katastrofou. Zároveň ale není moc chytré ho uložit tak, aby ho nikdy nikdo nemohl najít – v případě vaší smrti je to pro pozůstalé problém. Jedním z dobrých řešení může být bezpečnostní schránka a právě na jejich možnosti jsem se podíval.

Bezpečnostní schránky

Asi každý viděl bezpečnostní schránku minimálně ve filmu – je to menší čí větší kovová „krabice“, od které máte klíč jen vy, umístěná v bance či soukromé zabezpečené budově, kam se dostane jen oprávněná osoba – vy. Projdete nějakou kontrolou a následně vám obsluha či automat vydá vaší schránku a nechá vás s ní o samotě. Vy ji odemknete svým klíčem a můžete si z ní vzít či do ní vložit co uznáte za vhodné (až na nějaká omezení, jako jsou třeba zbraně nebo výbušniny).

Bezpečnostní schránky existují bankovní a nebankovní. Jaké jsou mezi nimi rozdíly najdete dost často popsané právě na webech nabankovních služeb, protože ty se rády chlubí tím, že jsou lepší než bankovní verze. Ten nejzásadnější rozdíl mezi bankovní a nebankovní schránkou je v tom, že bankovní schránky jsou povinně v registru, kam může nahlížet exekutor, policie, notáři a podobně. Nebankovní schránka nikde hlášena není. Mohlo by se tedy zdát, že nebankovní schránka je jasná volba, ale nic není černobílé. Bankovní schránkou můžete například elegantně vyřešit dědictví vašich bitcoinů, protože schránka normálně spadne do dědictví a pozůstalí se o ní dozvědí.

Další rozdíly, které zdůrazňují nebankovní provozovatelé schránek jsou:

  • bezpečnostní třída trezoru – u bank uvádějí třídu 5, u sebe 7 nebo i 10
  • anonymní přístup – banka chce totožnost
  • nonstop přístup – banka má pobočky zavřené mimo pracovní dobu
  • v bankách nesmíte do schránky dávat hotovost, u nebankovních schránek s tím není problém (akorát nevím, jak vám někdo v bance dokáže, že jste do schránky dali hotovost)

Kolik stojí bezpečnostní schránka

Při zkoumání ceníků jsem se zaměřil na nejmenší varianty schránek, protože ty vám pro uložení seedu bohatě stačí. A je jedno, jestli budete chtít vložit list papíru nebo nějakou kovovou destičku či kapsli.

Ze srovnání cen vychází bankovní schránky výrazně levněji v případě České spořiteny a ČSOB. Raiffeisenbank je stejně drahá jako nebankovní služby a Komerční banka je někde mezi. Nebankovní služby si nechají zaplatit za anonymitu a lepší servis. I když ostravská nebankovní varianta vychází překvapivě levně. Ve srovnání s konkurencí má však zoufalý web, který dokonce ani neběží na HTTPS. Moc důvěry to ve mně nebudí.

Bankovní bezpečnostní schránky

BankaVelikostcena za rok bez DPH
Česká spořitelna0–5 000 cm3600 - 1 200 Kčceník, zda má vaše pobočka schránky, zjistíte v detailu pobočky.
ČSOB7 000 m31 200 Kčceník a seznam poboček se schránkami
Komerční bankado 15 000 cm32 000 Kčceník
RaiffeisenbankMalá schránka4 958 Kčceník

Nebankovní bezpečnostní schránky

BankaVelikostcena za rok bez DPH
24safe4 140 cm3 (23x36x5 cm)5 400 Kčceník, lokalita: Praha 1
Safeboxes4 140 m3 (23x36x5 cm)4 680 Kčceník, lokalita: Brno
Prosperita4 985 cm3 (24,5x 37x5,5 cm)1 620 Kčceník, lokalita: Ostrava

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Určitě existují i další poskytovatelé, ale já je nenašel. Pokud nějaká banka poskytuje bezpečnostní schránky, ale na frázi jméno banky bezpečnostní schránka nefiguruje na Googlu, asi to nemyslí moc vážně. Stejně tak pokud se na první místa nedokáže dostat soukromá firma na frázi nebankovní bezpečnostní schránky, asi nemá o zákazníky zájem. Nicméně pokud máte tip na další poskytovatele, napište do komentáře pod článkem a já tabulky doplním.

Myslete na bezpečnost!

Rozhodně byste neměli dávat k jakékoliv třetí straně kompletní podklady k obnovení peněženky. Do bezpečnostní schránky tedy můžete dát buď část Shamir backupu, nebo celý seed, pokud máte nastavenou passphrase a tu do schránky nedáte!

Závěr

Bankovní bezpečnostní schránka v České spořitelně nebo ČSOB je překvapivě levná a pokud vám nevadí nahlášení schránky do registru, může to být pro uložení seedu dobrá a levná volba. Navíc je pravděpodobné, že schránku budete mít blízko svého bydliště díky množství poboček. Pokud preferujete anonymitu, jste v dosahu velkého města a částka za schránku je zanedbatelná v porovnání s tím, kolik máte v peněžence jejíž seed chcete uložit, sáhněte po nebankovní schránce. Ale nezapomeňte vyřešit to, aby se o ní někdo dozvěděl, kdybyste odešli z tohoto světa.

Pokud používáte Shamir backup, může být dobrou volbou třeba i kombinace bankovních a nebankovních schránek.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu