Možná jste to už někde viděli – adresa vypadající jako e-mail je ve skutečnosti adresou, na kterou lze platit pomocí Lightning Network. Jak takovou adresu můžete získat, si ukážeme v tomto článku.

Lightning Network (LN) má ve své základní podobě jednu drobnou nevýhodu – neexistují v něm trvalé adresy podobná té na první vrstvě bitcoinu. LN pracuje s takzvanými fakturami, což je adresa, kterou pošlete či ukážete tomu, kdo vám má zaplatit. Může v ní být rovnou nastaveno i kolik po druhé straně chcete zaplatit. Tato adresa/faktura začíná znaky lnbc, ale není permanentní jako adresa přímo na blockchainu. Tu mohu vystavit a říct, „posílejte mi donate na BTC adresu bc1qha06upe0fpux72v3qce2lmkkcqa6mgkc75exgn“. Toto ale nejde udělat s lnbc adresou, protože po zaplacení „faktury“ už není důvod, aby dál existovala. Celý LN je poměrně složitý na pochopení, ale nám stačí vědět to, že lnbc adresu permanentně použít nejde.

Chytré hlavy ale vymyslely ještě jiný způsob plateb a to je LNURL. Pokud máte peněženku s podporou LNURL, můžete se při přijímaní platby přepnout na ní a získáte adresu začínající nepřekvapivě znaky LNURL. Je to ale adresa „dlouhá jako Lovosice“, vypadá nějak takto
LNURL1DP68GURN8GHJ7AMPD3KX2AR0VEEKZ
AR0WD5XJTNRDAKJ7TNHV4KXCTTTDEHHWM3
0D3H82UNVWQHKSMMDV4EK2CFSXSYRJ00P 
a její sdílení je tak trochu problematické, o zapamatování nemluvě. Naštěstí existuje další chytrá nadstavba, která vám umožní složitou LNURL adresu zabalit do daleko jednodušší formy – do tvaru připomínající e-mailovou adresu a „e-mail“ už se sdílí daleko lépe, dokonce si ho v pohodě zapamatujete i nadiktujete do telefonu. Ale pozor, není to skutečná e-mailová adresa, nejde na ni poslat e-mail a naopak nejde poslat bitcoin na váš mail franta.novak@seznam.cz. 

Jak získat trvalou LN adresu ve tvaru neco@nekde.cz

Úplně nejjednodušší je využít nějakou službu, která vyřeší technikálie za vás. Samozřejmě si vše můžete udělat na své doméně a na svém serveru, ale na to už budete potřebovat nějaké znalosti. Pokud se technickými věcmi nechcete nebo ani neumíte zabývat, využijte hotovou službu. Sice nemáte svoji adresu pod kontrolu a služba může kdykoliv přestat fungovat, ale vzhledem k tomu, že u dané služby bitcoiny neskladujete, je to v podstatě jedno. Dalším riziko je, že provozovatel dané služby přesměruje uživatelské adresy do své peněženky, případně to udělá někdo, kdo službu napadne. Zkrátka a dobře, vyberte si dobrou službu a i tak to berte spíše jako technologické demo na hraní. Nestavěl bych na takovém řešení nějaký velký business, na to jsou jiná řešení pro příjem LN plateb. 

Já si pro hraní zvolil českou službu lnbc.cz, kde si svoji permanentní LN adresu vytvoříte za pár sekund. Je to snadné, vyplníte jen tři políčka:

  1. alias – jaké slovo chcete mít před zavináčem, například bitcoinvkapse@lnbc.cz
  2. lnurlp – otevřete svojí LN peněženku, která umí LNURL adresy a tu vložte do tohoto pole
  3. password – nastavte si heslo, aby někdo nemohl vaší hezkou adresu přesměrovat na své LNURL.

LN adresa jako mail  

LNURL umí třeba peněženka Wallet of Satoshi. Jak vidíte na obrázku, dokonce umí e-mailovou adresu sama o sobě (mě vygenerovala homesea04@walletofsatoshi.com), ale my chceme hezčí a lépe zapamatovatelnou. Po spuštění peněženky se přepněte na třetí záložku se zavináčem (Lightninig Adress), pod QR kódem si zkopírujte LNURL adresu a vložte jí do pole LNURLP na lnbc.cz:

Wallet of Satoshi

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Po uložení nastavení na lnbc.cz máte k dispozici adresu, kterou jste si zvolili a můžete na ni přijímat satoshi. Moje adresa je bitcoinvkapse@lnbc.cz. Pokud byste mi na ni chtěli poslat nějaké satoshi, tak opět otevřete Wallet of Satoshi nebo jinou peněženku s podporou LNURL, zvolíte Send a po kliknutí na symbol zavináče můžete „e-mailovou“ adresu zadat a poslat na ní nějaké ty satoshi. Pokud si chcete vyzkoušet příjem platby, napište mi kdy a kolik jste mi poslali a já vám to pošlu zpět. Ideálně pište přes můj Twitter.

Platba na e-mail

Pokud chcete, aby vám někdo na tuto adresu zaplatil, jednoduše mu nadiktujte svojí „e-mailovou“ adresu a částku, kterou chcete obdržet. Pokud by nevěděl jak na to, pošlete mu odkaz na tento článek 🙂

Jak to funguje technicky

Zjednodušeně řečeno je „e-mailová“ adresa v podstatě jakýsi alias, který zprostředkuje odeslání peněz na skutečnou LNURL adresu. Pokud posíláte satoshi na bitcoinvkapse@lnbc.cz, tak z toho lze vyčíst, že informace o skutečné adrese se nachází na serveru za zavináčem (bitcoinvkapse@lnbc.cz) a toho je třeba se dotázat, jakou LNURL adresu má uživatel před zavináčem (bitcoinvkapse@lnbc.cz). Server lnbc.cz ví, jakou LNURL adresu jsem uvedl při vytváření své hezké „e-mailové“ adresy a transakce tak může proběhnout. Pokud vás to zajímá podrobněji, podívejte se na tento obrázek:

LN adresa jako e-mail

Update 3.8. 2023: Stejnou službu vám udělá i česká LN peněženka Bitlifi, kde si můžete adresu vytvořit ve tvaru neco@bitlifi.com. Recenze peněženky Bitifi.

Závěr

Posílání satoshi na „mail“ je skvělé zejména v případě, kdy chcete někomu říct, aby vám poslal pár korun a potřebujete mu to sdělit v nějaké lidské podobě. Nejvíce to tedy asi využijete mezi bitcoinovými kamarády, když si třeba potřebujete srovnat účty za pivo. Ideální je to i pro různé drobné sbírky nebo dary, protože adresu jednoduše vystavíte a požádáte lidi o zasílání prostředků. 

Naopak se toto nehodí pro prodej zboží nebo služeb. Pro tyto účely je daleko lepší používat standardní faktury, do kterých dokážete zapsat i požadovanou částku. Pokud tedy prodáváte třeba párky v rohlíku na trhu a chcete za ně 30 Kč, jednoduše v peněžence vytvoříte fakturu na 30 Kč, ukážete zákazníkovi QR kód, on ho vyfotí a potvrdí a vy víte, že mu můžete dát párek. Tohle jste mohli vidět v praxi třeba na loňském Chaincampu.

 

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu