Pár postřehů k největší česko – slovenské bitcoinové konferenci.

Ostrava

Ostrava je ze Středních Čech fakt daleko, nikdy mi to nedošlo. Není to jako skočit si na konferenci někde v okolí, je to 5 hodin za volantem. Když to jede. Na druhou stranu pro účastníky ze Slovenska je to ideální bod.

Hala Gong udělaná z plynojemu je obrovská a celé okolí působí fakt zvláštně. Tohle v Praze nenajdete 🙂

Ostrava

1800

Tolik bylo účastníků. To je neuvěřitelné číslo, obrovský dav lidí. V tomhle počtu lidí vzal za své můj plán, že pokecám se spoustou lidí, které znám jen digitálně, protože to není jako na konferenci o 100 lidech, kde všechny vidíte na obědě. Navíc ti známější účastníci byli neustále v obležení lidí, kteří si s nimi chtěli povídat nebo se vyfotit a pochybuji, že večer věděli, s kým si povídali. Na seznámení face to face to pro nás introverty moc nebylo.

Organizace

Organizace byla skvělá. Na to, že se do Gongu valilo 1800 lidí, nebyl u registrace žádný špunt, vše šlo plynule, všude byli ochotní organizátoři. Přednášky začínaly a končily na čas. Trochu zaskřípalo jen jídlo, protože když se při obědové pauze vyvalily davy lidí ke stánkům, vznikly obrovské fronty. Ale chápu, že to nemá řešení. Nejde moc dobře dimenzovat občerstvení na tisíc lidí naráz. Poučení pro příště je skočit si na oběd mimo hlavní obědovou pauzu.

Stánky, partneři, networking

Ze směnáren byly přítomni Simplecoin a Anycoin a u obou byli velice ochotní lidé. U Anycoinu jste mohli vyhrát nějaké ty saty (minimální částku 0.00001 BTC vyhrával asi každý) a dostat tričko nebo jiný merch. U Simplecoinu jste zase mohli dostat slevu na poplatky na jeden měsíc, plus merch. Mimochodem měli moc hezká trika a mě nabalili pro celou rodinu, ještě jednou děkuji.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

U Binance se dalo dokázat, jaký jste hodler – kdo jak dlouho vydrží viset na hrazdě. Bylo to o zajímavé ceny, ale pořád tam bylo plno, takže jsem nezkoušel. Coinmate neměla stánek, ale provozovala rovnou celý bar, kde po skončení konference dávali prvních 150 drinků zdarma na rozjezd afterparty (na kterou jsem už ale nezůstával).

Spousty lidí se střídalo u stánku Štosuj a nechávali si vysvětlit, jak funguje DCA. Juraj Bednár křtil svoji novou knihu a i ji samozřejmě prodával. Kvalitní čtivo jste si mohli koupit také u Braiins. U Satoshilabs se dal samozřejmě koupit Trezor. Přítomni byli i General Bytes se svými bitcoinmaty a vyzkoušet se dal i Bleskomat. Možná jsem na někoho zapomněl, ale dost mi to splývá.

Přednášky

Rozhodl jsem se zůstat po celou dobu v hlavním sále a druhý si později pustit ze záznamu.

„Inovace“ na poli krypto-nesmyslů v kontrastu s konzervativním Bitcoinem

Kicom ve vtipné přednášce shrnoval vývoj všemožných nesmyslů, scamů i možná dobře míněných pokusů, které skončily v zapomění. Pobavil hlavně narážkami na Richarda Watzkeho (since 1972). Kromě vtípků byla ta základní myšlenka, že prakticky všechno vůči Bitcoinu dříve či později spadne a protože vrchol netrefíte, nemám smysl shitcoiny kupovat.

Etický vekslák – kryptomeny bez povolenia; Představení aplikace VEXL

Cestou do Ostravy jsem poslouchal podcast Juraje Bednára, kde rozebíral „bank coin“, KYC Bitcoin a pravý Bitcoin. To samé Juraj zopakoval ve své přednášce, byť daleko stručněji. Hlavní myšlenka přednášky byla ta, že Bitcoinu je třeba vrátit ono per-to-per z whitepaperu, které skoro úplně vymizelo – drtivá většina lidí kupuje bitcoiny na burzách a má je „ušpiněné“ KYC.

Mimochodem, KYC se už nikdy nezbavíte. Můžete klidně bitcoiny mixovat, posílat sem tam, snažit se je vyprat atd., ale ten základní problém je nesmazatelný – navěky už burza, potažmo stát, kterému to automaticky předává, ví, že tehdy a tehdy jste si koupili bitcoiny za tolik peněz. A to, že to v podstatě není až takový problém dnes, neznamená, že to nemůže být problém za 10 let.

Na Juraje pak přímo navázala Lea Petrášová s představením aplikace Vexl.  Na začátek popsala několik reálných případů, kdy lidé tvrdě narazili a poznali, že jejich peníze nejsou jejich. A následovalo představení aplikace Vexl, která má za cíl pomáhat přesně tomu per-to-per obchodování s bitcoiny. Aplikace vám v totálně anonymním režimu umožní zadávat poptávky na prodej nebo nákup BTC ve vašem okolí. Lehké zmatení způsobilo to, že aplikace ještě neměla spuštěn marketplace, protože zatím nabírala uživatele. Takže pokud jste si appku stáhli a žádné nabídky nevidíte, je to OK. Měly by se objevit zhruba do týdne, jak jsem se dozvěděl na stánku Vexlu. Za aplikací stojí Satoshilabs, takže věřím, že to bude pecka. Určitě udělám samostatný článek jen o Vexlu.

UPDATE 16. 9. – marketplace ve Vexlu už běží.

Adopce Bitcoinu – panelová diskuse

O adopci bitcoinu diskutovali Lea Petrášová (Vexl) Matt Oksa (Binance) a Jiří Čechal (vývojář smart kontraktů). Diskuse se nesla v duchu proč kupovat od vexláků, proč na burze. Logicky se nemohl shodnout zástupce Binance se zástupkyní Vexlu, ale na lidi to udělalo dojem, že Matt je také spíše na straně non KYC, jak někdo podotkl v dotazech na Slido.

Konsekvence adopce Bitcoinu

Daniel Steigerwald bavil sál fotkami nesmyslně umístěných značek o zákazu vjezdu segwayů, čímž demonstroval naprostou neschopnost státu něco dělat efektivně. Poselství celé přednášky bylo v tom, že pokud máme blbé peníze, dělají s nimi lidé blbé věci. Nefungují jako ta správná síť na předávání lidských preferencí.

Pobavilo mě, že celé dopoledne se neslo v duchu „KYC bitcoiny jsou fuj a nekupujte je“.  A hodně viditelnými partnery ChainCampu či účastníky se stánky byly burzy (Coinmate, Binance) a  směnárny (Simplecoin, Anycoin). Tak jsme si jen říkal, jak se jim to poslouchalo 🙂

Jak Lightning Network mění Bitcoin

KryptoMates se po obědě věnoval Lightningu a jednoznačně největší úspěch vzbudil s krmením ovcí přes LN 🙂 A došlo samozřejmě i na Tweetoshi. Pro lidi, kteří ještě k LN nepřičichli to bylo hezké shrnutí a představení. Pro ty znalejší opáčko.

ČR jako kryptoschweiz

Diskuse Františka Vinopala (Česká kryptoměnová asociace) a Dominika Stroukala. A v roli moderátora se na podium vrátil Kicom. Diskuse se vedla o tom, proč u nás není snaha krypto oboru pomoci, resp. mu aspoň neškodit a co udělat pro to, aby ČR byla zemí kryptu zaslíbenou. Padlo zajímavé číslo – v tomto oboru je podle různých průzkumů okolo 1300 pracovních míst, což už není úplně málo. Zároveň ale také zaznělo, že stát, potažmo vláda teď řeší úplně jiné problémy a nikdo tam asi nebude řešit krypto.

Peníze proti inflaci

Josef Tětek nejprve pobavil tím, jak jeho žena vidí jeho vystupování v kšiltovce a pak už se věnoval inflaci. Pokud jsem si to dobře zapamatoval, tak hlavní sdělení je, že Bitcoin vás neochrání proti cenové inflaci, ale proti inflaci peněžní zásoby ano.

Střelivo bitcoinových partyzánů

Diskusi moderoval Dominik Stroukal a účastnili se Alex Pilař, Kristian Csepcsar a Kicom, který tak zkompletoval hattrick (přednášející, moderující, diskutující). V diskuzi se probíraly největší FUDy na Bitcoin a jak na ně reagovat. Bylo to zajímavé, ale stejně to bude stále o tom, že kdo argumenty poslouchat nechce, tak je poslouchat nebude. Alex Pilař správně podotkl, že bitcoinová těžba je nejnepochopenější průmysl současnosti.

Přednášky v druhém sále

Neviděl jsem je, ale doplním odkazy na videa, až budou:

  • Matouš Ledvina, Jaké pasti jsou na cestě k BTC
  • Kirill Juran, Aktuality krypto daní. Co nového nám finančák připravil?
  • Jan „GORRDY“ Dvořák, Bitcoinové platby – Minulost vs. Budoucnost
  • Regulace kryptoaktiv dnes a v budoucnu, panelová diskuse (Moderátor: Krypto MATES, Lumír Schejbal, Petr Kučera, Martin Sidor
  • Mário Havel, Vzostup a pád bitcoin kultúry
  • Martin Habovštiak, Mýty o Lightning Network
  • Štěpán Uherík, Jak uspět v bear marketu i bull marketu
  • Juraj Forgács, Bitcoin ako geopolitická nevyhnutnosť a mier vo svete

Závěr

Nedá se říct, že bych se na ChainCampu dozvěděl nějakou bombu, něco, co bych nevěděl nebo neznal. Někdo, kdo je v kryptu nováček, to samozřejmě mohl mít jinak. Přesto ale rozhodně doporučuji sledovat ChainCamp na webu a sociálních sítích a hlídat si vstupenky na čtvrtý ročník. Je to super akce a je skvělé vidět tu česko – slovenskou krypto partu naživo.

PS: a poprvé v životě jsme platil párek v rohlíku Lightningem 🙂

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu