Pokud máte v kryptoměnách nějakou vetší sumu peněz, měla by pro vás být hardwarová peněženka samozřejmostí. Pojďme se podívat, jaké máte na výběr.

[článek je staršího data, některé věci se mohli trochu změnit, ale obecně stále platí]

Proč si pořídit hw peněženku

Začněme popořádku. Nikdy, opravdu nikdy nenechávejte větší množství bitcoinů, litecoinů a dalších kryptoměn na burze. Dokud leží kryptoměna na burze, není technicky vaše. O peníze můžete přijít jednoduše tím, že burzu někdo vykrade, případně burza prostředky zpronevěří a majitelé zmizí. Největší takový průšvih se stal burze Mt. Gox, kde nenávratně zmizelo asi 850 000 bitocinů. V podobných případech má většina kryptoměn tu (ne)výhodu, že prakticky neexistuje způsob, jak ukradené kryptoměny vrátit původním majitelům.

Pro menší obnos vám stačí softwarová peněženka, která je pořád o několik řádů bezpečnější než ponechání peněz na burze. V SW peněžence už jsou kryptoměny opravdu vaše. Ale pořád se bavíme o softwaru, který je na mobilu nebo počítači a ten je obvykle připojen k internetu = riziko. Pokud pomineme to, že vám mobil nebo počítač může někdo ukrást, může být v softwaru také chyba, která umožní peníze z peněženky ukrást.

Hardwarová peněženka je prakticky neprůstřelná – není trvale připojena k internetu, transakce vyžadují její fyzické držení a provedení akce na ní. Případný útočník vám tedy musí ukrást peněženku a znát k ní heslo.

Trezor

Trezor patří mezi nejpopulárnější peněženky a používají ho i některé burzy pro uložení prostředků klientů. Zajímavostí je, že za Trezorem stojí česká firma Satoshi Labs. Někde na YT jsem viděl video, kde zakladatel mluví o tom, že vymyslet a vyrobit první Trezor se rozhodl ve chvíli, kdy vlastní chybou přišel asi o 3 000 bitcoinů (stalo se to před lety, takže cena byla jinde, ale i tak to byl slušný balík).

Trezor můžete mít ve dvou variantách:

Trezor One

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Je první generace, která dnes stojí 69 EUR (dá se sehnat i za 1 300 Kč). Přečtěte si podrobnou recenzi.

Trezor T

V roce 2018 byla představena druhá, vylepšená generace Trezor T. Ta má barevný dotykový display, podporuje více měn a je i větší. Stojí 149 EUR. Přečtěte si podrobné představení Trezor T.

Ledger

Druhá z dvojice nejpopulárnějších peněženek. Dostupné jsou také dva modely:
(jenže Ledger si pořádně pošramotil reputaci, takže doporučit ho nemohu)

Ledger Nano S

Jak už plyne z názvu, jde skutečně o malé zařízení, které se více podobá USB klíčence. Můžete ho mít narozdíl od Trezoru v několika barvách a stojí 1 549 Kč. Více informací o verzi Nano S.

Ledger Nano X

Je nová generace peněženky, která disponuje mimo jiné bluetooth připojením, takže ji lze spojit i s mobilním telefonem a kryptoměny tak máte opravdu neustále u sebe a pod kontrolu. Stojí 3 099 Kč. Více informací o Nano X.

Keepkay

Pokud nechcete jít s davem a pořídit se Trezor nebo Ledger, podívejte se na třetí variantu – peněženku KeepKey. Ta stojí 79 $ a pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si podrobnější text o ní.

Kterou peněženku vybrat?

V mém okolí mají všichni Trezor nebo Ledger. Pokud s kryptoměnami začínáte a zjišťujete co a jak, určitě nešlápnete vedle s levným Trezorem One nebo Ledger Nano S. Peněženku můžete samozřejmě kdykoliv vyměnit, takže když vám tyto levnější modely přestanou vyhovovat, můžete upgradovat.

Jak už jsme si řekli na začátku – není až tak důležité, jakou peněženku si vyberete, ale to, že nějakou vyberete. Jde o peníze a ty skutečné také nenecháváte válet před barákem na chodníku, tak to nedělejte ani s kryptoměnami.

Čtěte dále:

Líbilo nebo pomohlo? Můžete mě podpořit přes Lightning Network:

lnurl1dp68gurn8ghj7ampd3kx2ar0veekzar0wd5xjtnrdakj7tnhv4kxctttdehhwm30d3h82unvwqhksmmdv4ek2cfsxsyrj00p NEBO bitcoinvkapse@lnbc.cz (?)

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu