Pokud máte v kryptoměnách nějakou vetší sumu peněz, měla by pro vás být hardwarová peněženka samozřejmostí. Pojďme se podívat, jaké máte na výběr.

[článek je staršího data, některé věci se mohli trochu změnit, ale obecně stále platí. Poslední aktualizace 3. dubna 2024.]

Proč si pořídit hw peněženku

Začněme popořádku. Nikdy, opravdu nikdy nenechávejte větší množství bitcoinů na burze. Dokud leží na burze, není technicky váš. O peníze můžete přijít jednoduše tím, že burzu někdo vykrade, případně burza prostředky zpronevěří a majitelé zmizí. Největší takový průšvih se stal burze Mt. Gox, kde nenávratně zmizelo asi 850 000 bitocinů. V podobných případech má většina kryptoměn tu (ne)výhodu, že prakticky neexistuje způsob, jak ukradené prostředky vrátit původním majitelům.

Pro menší obnos vám asi stačí softwarová peněženka, která je pořád o několik řádů bezpečnější než ponechání peněz na burze. V SW peněžence už je bitcoin opravdu váš. Ale pořád se bavíme o softwaru, který je na mobilu nebo počítači a ten je obvykle připojen k internetu = riziko. Pokud pomineme to, že vám mobil nebo počítač může někdo ukrást, může být v softwaru také chyba, která umožní peníze z peněženky ukrást.

Hardwarová peněženka je prakticky neprůstřelná – není trvale připojena k internetu, transakce vyžadují její fyzické držení a provedení akce na ní. Případný útočník vám tedy musí ukrást peněženku a znát k ní heslo.

Trezor

Trezor patří mezi nejpopulárnější peněženky a používají ho i některé burzy pro uložení prostředků klientů. Zajímavostí je, že za Trezorem stojí česká firma Satoshi Labs. Někde na YT jsem viděl video, kde Marek „Slush“ Palatinus  mluví o tom, že vymyslet a vyrobit první Trezor se rozhodl ve chvíli, kdy vlastní chybou přišel asi o 3 000 bitcoinů (stalo se to před lety, takže cena byla jinde, ale i tak to byl slušný balík).

Trezor můžete mít ve třech variantách:

Trezor One

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Je první generace, která dnes stojí 1 499  Kč. Přečtěte si podrobnou recenzi.

Trezor T

V roce 2018 byla představena druhá, vylepšená generace Trezor T. Ta má barevný dotykový display, podporuje více měn a je i větší. Stojí 4 390 Kč. Přečtěte si podrobné představení Trezor T.

Trezor Safe 3

Na podzim roku 2023 byl představen nástupce modelu One – Trezor Safe 3. Stojí 1 899 Kč. Přečtěte si  podrobnou recenzi.

Ledger

Druhá z dvojice nejpopulárnějších peněženek. Jenže Ledger si pořádně pošramotil reputaci, takže doporučit ho nemohu.

Keepkay

Pokud nechcete jít s davem a pořídit se Trezor nebo Ledger, podívejte se na třetí variantu – peněženku KeepKey. Ta stojí 79 $ a pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si podrobnější text o ní.

Kterou peněženku vybrat?

V mém okolí mají všichni Trezor nebo Ledger. Pokud s kryptoměnami začínáte a zjišťujete co a jak, určitě nešlápnete vedle s levným Trezorem One nebo Trezorem Safe 3 – pokud nešetříte každou korunu, doporučuji trochu si připlatit a koupit přeci jen modernější Safe 3. Peněženku můžete samozřejmě kdykoliv vyměnit, takže když vám levnější model přestane vyhovovat, můžete upgradovat.

Jak už jsme si řekli na začátku – není až tak důležité, jakou peněženku si vyberete, ale to, že nějakou vyberete. Jde o peníze a ty skutečné také nenecháváte válet před barákem na chodníku, tak to nedělejte ani s bitcoinem.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu