Pokud máte v kryptoměnách nějakou vetší sumu peněz, měla by pro vás být hardwarová peněženka samozřejmostí. Pojďme se podívat, jaké máte na výběr.

Proč si pořídit hw peněženku

Začněme popořádku. Nikdy, opravdu nikdy nenechávejte větší množství bitcoinů, litecoinů a dalších kryptoměn na burze. Dokud leží kryptoměna na burze, není technicky vaše. O peníze můžete přijít jednoduše tím, že burzu někdo vykrade, případně burza prostředky zpronevěří a majitelé zmizí. Největší takový průšvih se stal burze Mt. Gox, kde nenávratně zmizelo asi 850 000 bitocinů. V podobných případech má většina kryptoměn tu (ne)výhodu, že prakticky neexistuje způsob, jak ukradené kryptoměny vrátit původním majitelům.

Pro menší obnos vám stačí softwarová peněženka, která je pořád o několik řádů bezpečnější než ponechání peněz na burze. V SW peněžence už jsou kryptoměny opravdu vaše. Ale pořád se bavíme o softwaru, který je na mobilu nebo počítači a ten je obvykle připojen k internetu = riziko. Pokud pomineme to, že vám mobil nebo počítač může někdo ukrást, může být v softwaru také chyba, která umožní peníze z peněženky ukrást.

Hardwarová peněženka je prakticky neprůstřelná – není trvale připojena k internetu, transakce vyžadují její fyzické držení a provedení akce na ní. Případný útočník vám tedy musí ukrást peněženku a znát k ní heslo.

Trezor

Trezor patří mezi nejpopulárnější peněženky a používají ho i některé burzy pro uložení prostředků klientů. Zajímavostí je, že za Trezorem stojí česká firma Satoshi Labs. Někde na YT jsem viděl video, kde zakladatel mluví o tom, že vymyslet a vyrobit první Trezor se rozhodl ve chvíli, kdy vlastní chybou přišel asi o 3 000 bitcoinů (stalo se to před lety, takže cena byla jinde, ale i tak to byl slušný balík).

Trezor můžete mít ve dvou variantách:

Trezor One

Je první generace, která dnes stojí 69 EUR (dá se sehnat i za 1 300 Kč). Přečtěte si podrobnou recenzi.

Trezor T

V roce 2018 byla představena druhá, vylepšená generace Trezor T. Ta má barevný dotykový display, podporuje více měn a je i větší. Stojí 149 EUR. Přečtěte si podrobné představení Trezor T.

Ledger

Druhá z dvojice nejpopulárnějších peněženek. Dostupné jsou také dva modely:

Ledger Nano S

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Jak už plyne z názvu, jde skutečně o malé zařízení, které se více podobá USB klíčence. Můžete ho mít narozdíl od Trezoru v několika barvách a stojí 1 549 Kč. Více informací o verzi Nano S.

Ledger Nano X

Je nová generace peněženky, která disponuje mimo jiné bluetooth připojením, takže ji lze spojit i s mobilním telefonem a kryptoměny tak máte opravdu neustále u sebe a pod kontrolu. Stojí 3 099 Kč. Více informací o Nano X.

Keepkay

Pokud nechcete jít s davem a pořídit se Trezor nebo Ledger, podívejte se na třetí variantu – peněženku KeepKey. Ta stojí 79 $ a pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si podrobnější text o ní.

Kterou peněženku vybrat?

V mém okolí mají všichni Trezor nebo Ledger. Pokud s kryptoměnami začínáte a zjišťujete co a jak, určitě nešlápnete vedle s levným Trezorem One nebo Ledger Nano S. Peněženku můžete samozřejmě kdykoliv vyměnit, takže když vám tyto levnější modely přestanou vyhovovat, můžete upgradovat.

Jak už jsme si řekli na začátku – není až tak důležité, jakou peněženku si vyberete, ale to, že nějakou vyberete. Jde o peníze a ty skutečné také nenecháváte válet před barákem na chodníku, tak to nedělejte ani s kryptoměnami.

Čtěte dále: