Skončil rok 2019 a já jsem si do roku 2020 připravil jednu zásadní změnu v psaní tohoto seriálu. O té si povíme hned na začátku a pak se vrhneme na rekapitulaci posledního měsíce loňského roku. Sedmý díl seriálu o tradingu pro začátečníky je tu.

Všechny díly seriálu najdete na tomto rozcestníku.

Od ledna 2020 změna

Když jsem loni v červnu začínal psát tento seriál, zvolil jsem formát rekapitulace obchodů za uplynulý měsíc. Myslím, že to hodně pomáhalo hlavně mně, ale nejsem si už tak moc jistý tím, že to bylo čtivé pro čtenáře. Proto jsem se rozhodl pojmout seriál od ledna trochu jinak.

Vezmu konkrétní částku, udělám veřejné portfolio, budu v něm ukazovat kompletní obchody a budeme sledovat, kam se investice posouvá. Doteď jsem uváděl vždy jen procentuální zisky, ale ne konkrétní částky a vlastně jsem  ani moc nesledoval celkové měsíční změny.

Když jsem přemýšlel, jakou částku zvolit, dospěl jsem k 0,1 BTC. Proč právě tolik?

  1. chci seriál stále pojímat jako pro začátečníky a ukázat, že podobně to může zkusit kdokoliv. Nemyslím si, že začátečník je ochoten vzít na pokusy třeba 100 tisíc. A nebylo by to ani moudré. Vzít ale 720 dolarů (asi 16 a půl tisíce Kč) si myslím může dovolit skoro každý.
  2. do kryptoměn byste měli dát jen tolik, o kolik můžete přijít. Opět si nemyslím, že mezi čtenáři bitckoivkapse.cz se najde mnoho těch, kteří by mohli postrádat třeba 1 BTC.
  3. chci si zachovat soukromí a neukazovat veřejně kolik mám jakých kryptoměn. To, že si hraji s desetinou bitcoinu, považuji pro soukromí za neškodné. Pokud se mi povede z té desetiny udělat o dost více, přestanu seriál psát 🙂

Pokud se vám stále zdá obchodování s desetinou BTC málo, nic vám nebrání v tom, abyste sami obchodovali více. Klidně se držte rad z tohoto seriálu a každou mojí investici si pro sebe vynásobte deseti. Je to váš boj. A naopak, klidně vezměte pro začátek jen setinu BTC, tj. 72 dolarů a hrajte si. Výhodou kryptoměn je, že nepotřebujete žádnou minimální částku.

Veřejné portfolio a jeho vývoj najdete vždy na této adrese a nákupy někdy zveřejňuji i na Twitteru, takže doporučuji sledovat. Vždy na začátku měsíce si pak obchody okomentujeme a podíváme se, jak úspěšný či neúspěšný měsíc byl.

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Cíle pro rok 2020

Cílem je primárně množit BTC, nezajímá mě tedy hodnota portfolia ve FIAT měně, resp. je to až druhotné. Seriál plánuji psát jeden rok a cíle mám dva:

  1. realistický cíl je zdvojnásobit hodnotu v BTC, tj. mít na konci roku 0,2 BTC. Tento cíl znamená udělat každý měsíc 6 %, což podle dosavadních zkušeností není zas tak nereálné.
  2. hóóódně optimistický cíl: udělat z toho do roka 1 BTC. To by znamenalo dělat měsíčně okolo 21 %. Nebo spíš trefit za rok 1-2 pořádné rakety ve stovkách procent.

Můj tip je, že to skončí někde mezi. Teď už pojďme k obchodům, které jsem realizoval v prosinci:

Otevřené pozice z listopadu

MATIC

Nemůžu jinak, než začít MATICem. Jak víte z minulého dílu, tento coin mi dělal jen radost a měl jsem v něm na konci listopadu zisky i přes 100 %! Jízda pokračovala i na začátku prosince, kdy si sáhl těsně pod ATH, což v tu chvíli znamenalo 570 sat, takže můj první nákup za 180 sat byla neskutečná raketa.

Ovšem 9.12. se spustil masakr, na který asi hodně investorů jen tak nezapomene. Z 568 sat bylo 10. prosince ráno 153 sat! Když jsem ráno viděl na telefonu notifikaci, nevěřil jsem svým očím. Naštěstí nebyl pád úplně strmý z minuty na minutu, takže stihl zafungovat můj stoploss na 449 sat. (používejte stoplossy!). Bylo to sice 21 % pod lokálním ATH, ale zaplať pánbůh za to. Držel jsem stoploss záměrně docela nízko, protože jsem se bál, aby mi ho zase nějaká vlnka nelízla, jako se mi to už u MATICu jednou stalo. Protože jsem postupně nakoupil na 180, 220 a 269 sat., znamenalo to stejně krásný zisk  149 %,  104 % a  67 %.

A co že se to stalo? Nevím. V den, kdy k tomu pádu došlo, se objevili spekulace o tom, že za manipulací s kurzem stojí přímo tým MATICu. Burza Binance vydala prohlášení, že věci prošetří a mám pocit, že pak i řekli, že nic divného na transakcích nebylo. Už skoro měsíc je ticho a MATIC si dál žije vlastním životem.

Všimněte si na grafu, že se ale MATIC jen krásně vrátil na linku supportu, po které se pohyboval před oním obrovským růstem a pádem. I proto si myslím, že o moc níže by padat neměl a spíše se vrátí na cestu nahoru. I proto jsem už něco málo za průměrných 209 sat nakoupil.

Matic graf

MCO (Crypto.com)

MCO jsem v listopadu kupoval za 5200 sat a v prosinci prodal za 5519 = 6 % zisk. Lepší by bylo sice prodat za 6000, ale i tak to jde. Na konci prosince MCO vypadlo z trendu a jde spíše do strany.

Fetch.ai (FET)

FET je zatím asi můj nejhorší obchod. Jak jsem v listopadu řekl, tak jsem při poklesech ředil, ale šlo to stále spíše dolů, takže momentálně jsem v mínusu okolo 20 %. Porušil jsme pravidlo, kterého se mi jindy dařilo držet – že když to padá, mám se toho zbavit a nedoufat, že se otočí, když pro to není moc signálů. Naštěstí je ve FETu jen malá část – nikdy nedávám do jednoho coinu více jak 10 % porfolia.

Prostě jsem se u FETu trochu nepochopitelně začal spoléhat na pocity místo tvrdých čísel. Poučení pro příště 🙂

DASH

Dash se mi zdál zajímavý, ale nebyl. Koupil jsem v listopadu na 0,007150 BTC, ale šlo to dolů, takže stoploss prodej na 0,006560 BTC a ztráta skoro 9 %. Na konci prosince na tom byl ale DASH ještě hůře – okolo 5800 sat, takže včasný prodej hodnotím pozitivně.

Prosincové obchody

Telegraficky: Moc se mi nedařilo. Zkoušel jsem VET, udělal jsem dva obchody, jeden v plusu 2 %, druhý mínus 5 %. Zkusil jsem opět i Genesis Vision (GVT), ale nepovedlo se = ztráta necelá 3 %. Obchod na ZCASH se docela povedl a skončil ziskem necelá 4 %ALGO se vůbec nepovedlo, zase jsem se nechal zlákat dokupem při poklesu a ono to padalo dál. Bylo z toho -13 % a definitivní utvrzení se v tom, že na pocity se koukat nesmí! Když není k dokupu důvod podložený signály, nedokupuj! Náladu jsme si zpravil na WAVES, kde jsem udělal postupně 3 nákupy, abych pak vypadl na ne úplně šťastném stoplossu, kdy mi ho kurz opět lízl o pár satoshi, ale s tím se holt nedá nic dělat. Bylo z toho hezkých 9,5 % zisku. Tečku za nepříliš dobrým měsícem udělal LINK, který se podobně jako MATIC začal řítit dolů a můj pokus s ním skončil ztrátou okolo 10 %.

Měny držené do ledna

EOS

28.12. se překřížil DI+ a DI- v ADX indikátoru, takže jsem na 0,00036040 BTC nakoupil a uvidíme.

MATIC

Jak už jsme zmínil výše, myslím, že nahoru se opět vydá i MATIC, takže jsme nakoupil na ceně 208 sat.

FET

FET jsem také už zmiňoval a něco málo ho ještě držím. Budu věřit, že se to otočí.

ETC (Ethereum Classic)

Tohle je další nákupu na základě ADX a dělá mi radost. Je to obchod, který už nemůže skončit špatně, protože od nákupu už vystoupala cena natolik, že mohu dát stoploos poměrně vysoko nad nákupní cenu – to mám nejraději 🙂

LTC (Litecoin)

Držím i nějaké ty Litecoiny, ale jak jsem psal minule, je to spíše dlouhodobější investice. I na něm se ale ke konci prosince objevil signál k nákupu podle ADX.

Držím i trochu VET a CELR.

Bitcoin v prosinci

Bitcoin se v prosinci choval celkem stabilně a končil tam, kde začal. Sice si střihl jeden pád k 6500 $, ale zase se vrátil na kurz okolo 7 200 $ a tam vyčkává.

Stav mého portfolia

Jak už jsem vysvětloval v některém z předešlých dílů, nezajímá mě momentálně zhodnocení vůči FIATu, ale vůči BTC. Jinými slovy, svým snažením s altcoiny chci hromadit bitcoiny, protože není otázkou jestli půjde BTC výrazně nahoru, ale kdy půjde výrazně nahoru.

V prosinci se mi „povedlo“ vyjádřeno v bitcoinech prodělat něco kolem 5 %. Jak už jsem psal výše, udělal jsem hloupé chyby a pustil do obchodování pocity. Celý prosince mi rozhodil a naboural ten obrovský pád MATICu a i když jsem na něm hodně vydělal, nějak jsem po něm už nebyl ve své kůži a začalo se to spravovat až koncem prosince.

Z výše uvedeného je vidět nedokonalost dosavadního seriálu – pokud si nepamatujete, že v listopadu jsem vydělal 19 %, vypadá mé prosincové snažení hodně blbě. V novém formátu seriálu proto budeme sledovat celkové zhodnocení a nějaký měsíční výkyv nás nerozhází.

Plány na leden

Jak už jsme popsal na začátku, od ledna se seriál změní a já věřím, že bude pro čtenáře i pro mě zajímavější. A také jsem konečně dopsal recenzi na kurz Senior Trader od Altclubu, takže v lednu vyjde.

Během prosince jsem se začal více přiklánět k obchodování podle ADX a na 1 denních svíčkách. Přijde mi to pro můj způsob obchodování nejlepší. A taky doufám, že prosincová lekce mi stačila a emoce už do obchodování nepustím.

Máte nějaké dotazy nebo rady? Podělte se v diskusi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu