V lednu 2019 jsem si dal předsevzetí, že proniknu více do tajů tradingu kryptoměn a v červnu jsem se rozhodl, že o tom budu i psát. Slibuji si od toho hlavně to, že si utřídím myšlenky a že třeba dostanu v komentářích pod článkem nějakou dobrou radu :). Tak pojďme na to.

Moje startovní pozice

O kryptoměny se zajímám zhruba od poloviny roku 2017 (chtělo to začít dřív :). Kdysi dávno jsem absolvoval makléřský kurz a hrál si s akciemi, takže základní minimum mám. Sepsal jsem základní kurz pro totální začátečníky v kryptoměnách a sám absolvoval tři kurzy od AltClubu (TIP: při prokliku z bitcoinvkapse.cz získáte na kurz 10% slevu). S touto výbavou jsem si řekl, že praxe je nejlepší škola a nějaká ta ztráta nejlepší školné, takže jsem se do tradingu opatrně vrhl naostro.

Pročetl jsem také podle mě povedený seriál o technické analýze na webu Finex.cz a rozhodl se začít s něčím jednoduchým a fungujícím. Dvacet technických indikátorů vám k ziskům nepomůže, spíše naopak. Lepší je vybrat si jich pár a ty opravdu umět. Já jsem si pro začátek vybral:

 • klasické klouzavé průměry (22 a 66 dní)
 • ADX (average directional movement index). Přijde mi snadno čitelný i pochopitelný a z historických dat je vidět, že obstojně funguje
 • Fibonacciho linie – u těch zatím vychytávám, jak daleko do historie jít a kam je vlastně u kryptoměn nakreslit, zkouším to na celý letošní rok

Nástroje

Co potřebujete jako začínající trader? Já si zatím vystačím s:

Samozřejmě mám Trezor, ale to nesouvisí až tak s tradingem, jako spíš se zabezpečením větších obnosů v kryptu.

Timeframe

Nějaký čas jsem hledal optimální nastavení grafu, zjednodušeně řečeno, na jaké svíčky koukat. Zatím jsem zakotvil u denních svíček s tím, že když chci udělat nějaký obchod, koukám na kratší úseky 4 nebo 2 hodiny. Ještě kratší úseky produkují na můj vkus moc šumu a člověk by musel sedět u grafu neustále a dělat obchody na minutové bázi, což asi nebude můj šálek čaje.

Jak to šlo v červnu

Podotýkám, že nejsem blázen a většina obchodů s altcoiny byla se zlomkem portfolia, jehož drtivá většina je v Bitcoinu.

 • TRON – to se moc nepovedlo, -21 %, protože jsem si říkal, že stop loss je zbytečný
 • NANO – podobně jako TRON – 19 %
 • MCO – to jsem držel z dřívější doby, ale v červnu mi došla trpělivost, nastavil jsem stop loss a bylo z toho -14 %
 • XRP – to už byl standardní obchod se stop lossem a bylo z toho -4,6 %
 • CELR – tři obchody, dva ziskové, jeden ztrátový a celkově -2,5 %
 • WAVES – obchod se stop lossem a -7,9 %
 • LINK – tohle mě hodně mrzí, sice zisk 5,5 %, ale prodáno asi tři dny před oznámením spolupráce s Googlem a růstem o 100 %. To zamrzí, podívejte se níže na graf.
 • FET* – jeden ziskový obchod, jeden ztrátový a +0,54 %
 • EOS – jeden obchod za zisk +5 %
 • NEO – jeden obchod za -1,3 %
 • LTC – dva lehce ziskové obchody a +2,53 % (v podstatě šlo o blbé nákupy, kdy se to brzy otočilo a stop loss zachránil aspoň malý zisk)
 • GVT – neúspěšný obchod za -6,77 %
 • MATIC – hodně nepovedený obchod bez stop lossu, kdy už si pak říkáte, že je to jedno a vysedíte to, dokud se kurz neotočí, takže držím a jsem -42 %

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Červen by se asi dal hodnotit jako neúspěšný, ale já to beru jako cennou zkušenost. Vrhal jsem se do obchodů často nesmyslně a neměl jsem tu správnou sebekázeň. Těch pár facek mě ale vrátilo na zem a příště to bude lepší 🙂 Navíc spousty coinů proletělo kolem mého stop lossu a dnes jsou na tom ještě hůře.

A to nejlepší nakonec. Jak už napovídá nadpis článku, všechny ty ztrátové pokusy bohatě vynahradil Bitcoin, který z 8 700 USD k 1. červnu vyrostl k 30. červnu na 12 000 USD. Vzhledem k tomu, že v mém tradingovém portfoliu byl trvale Bitcoin zastoupen z 80 – 100 %, jsem v hezkém plusu a ztrátové lekce mě tolik nemrzí. Mrzí mě ten LINK 🙂

Smutný pohled na můj prodej LINK:

linkbtc

Plány na červenec

Podle všech lidí, kteří tradingu rozumí více než já, jsou altcoiny zatím mrtvé a asi nemá smysl riskovat. Z těch, které sleduji já a zmínil jsem je i výše, se mi zdá lehce nadějné jedině NEO, které je jakž takž v růstovém trendu, takže možná malinký obchod zkusím.

A co vy? Máte nějaké dotazy nebo rady? Podělte se v diskusi.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu