V lednu 2019 jsem si dal předsevzetí, že proniknu více do tajů tradingu kryptoměn a v červnu jsem se rozhodl, že o tom budu i psát. Slibuji si od toho hlavně to, že si utřídím myšlenky a že třeba dostanu v komentářích pod článkem nějakou dobrou radu :). Tak pojďme na to.

Moje startovní pozice

O kryptoměny se zajímám zhruba od poloviny roku 2017 (chtělo to začít dřív :). Kdysi dávno jsem absolvoval makléřský kurz a hrál si s akciemi, takže základní minimum mám. Sepsal jsem základní kurz pro totální začátečníky v kryptoměnách a sám absolvoval tři kurzy od AltClubu (TIP: při prokliku z bitcoinvkapse.cz získáte na kurz 10% slevu). S touto výbavou jsem si řekl, že praxe je nejlepší škola a nějaká ta ztráta nejlepší školné, takže jsem se do tradingu opatrně vrhl naostro.

Pročetl jsem také podle mě povedený seriál o technické analýze na webu Finex.cz a rozhodl se začít s něčím jednoduchým a fungujícím. Dvacet technických indikátorů vám k ziskům nepomůže, spíše naopak. Lepší je vybrat si jich pár a ty opravdu umět. Já jsem si pro začátek vybral:

 • klasické klouzavé průměry (22 a 66 dní)
 • ADX (average directional movement index). Přijde mi snadno čitelný i pochopitelný a z historických dat je vidět, že obstojně funguje
 • Fibonacciho linie – u těch zatím vychytávám, jak daleko do historie jít a kam je vlastně u kryptoměn nakreslit, zkouším to na celý letošní rok

Nástroje

Co potřebujete jako začínající trader? Já si zatím vystačím s:

Samozřejmě mám Trezor, ale to nesouvisí až tak s tradingem, jako spíš se zabezpečením větších obnosů v kryptu.

Timeframe

Nějaký čas jsem hledal optimální nastavení grafu, zjednodušeně řečeno, na jaké svíčky koukat. Zatím jsem zakotvil u denních svíček s tím, že když chci udělat nějaký obchod, koukám na kratší úseky 4 nebo 2 hodiny. Ještě kratší úseky produkují na můj vkus moc šumu a člověk by musel sedět u grafu neustále a dělat obchody na minutové bázi, což asi nebude můj šálek čaje.

Jak to šlo v červnu

Podotýkám, že nejsem blázen a většina obchodů s altcoiny byla se zlomkem portfolia, jehož drtivá většina je v Bitcoinu.

 • TRON – to se moc nepovedlo, -21 %, protože jsem si říkal, že stop loss je zbytečný
 • NANO – podobně jako TRON – 19 %
 • MCO – to jsem držel z dřívější doby, ale v červnu mi došla trpělivost, nastavil jsem stop loss a bylo z toho -14 %
 • XRP – to už byl standardní obchod se stop lossem a bylo z toho -4,6 %
 • CELR – tři obchody, dva ziskové, jeden ztrátový a celkově -2,5 %
 • WAVES – obchod se stop lossem a -7,9 %
 • LINK – tohle mě hodně mrzí, sice zisk 5,5 %, ale prodáno asi tři dny před oznámením spolupráce s Googlem a růstem o 100 %. To zamrzí, podívejte se níže na graf.
 • FET* – jeden ziskový obchod, jeden ztrátový a +0,54 %
 • EOS – jeden obchod za zisk +5 %
 • NEO – jeden obchod za -1,3 %
 • LTC – dva lehce ziskové obchody a +2,53 % (v podstatě šlo o blbé nákupy, kdy se to brzy otočilo a stop loss zachránil aspoň malý zisk)
 • GVT – neúspěšný obchod za -6,77 %
 • MATIC – hodně nepovedený obchod bez stop lossu, kdy už si pak říkáte, že je to jedno a vysedíte to, dokud se kurz neotočí, takže držím a jsem -42 %

Červen by se asi dal hodnotit jako neúspěšný, ale já to beru jako cennou zkušenost. Vrhal jsem se do obchodů často nesmyslně a neměl jsem tu správnou sebekázeň. Těch pár facek mě ale vrátilo na zem a příště to bude lepší 🙂 Navíc spousty coinů proletělo kolem mého stop lossu a dnes jsou na tom ještě hůře.

A to nejlepší nakonec. Jak už napovídá nadpis článku, všechny ty ztrátové pokusy bohatě vynahradil Bitcoin, který z 8 700 USD k 1. červnu vyrostl k 30. červnu na 12 000 USD. Vzhledem k tomu, že v mém tradingovém portfoliu byl trvale Bitcoin zastoupen z 80 – 100 %, jsem v hezkém plusu a ztrátové lekce mě tolik nemrzí. Mrzí mě ten LINK 🙂

Smutný pohled na můj prodej LINK:

Kupte si bitcoiny přímo zde

Přímo na Bitcoinvkapse.cz je jednoduchá směnárna, kde nakoupíte bitcoiny na pár kliků. Jednoduše, rychle, bezpečně. Vyzkoušejte to.

linkbtc

Plány na červenec

Podle všech lidí, kteří tradingu rozumí více než já, jsou altcoiny zatím mrtvé a asi nemá smysl riskovat. Z těch, které sleduji já a zmínil jsem je i výše, se mi zdá lehce nadějné jedině NEO, které je jakž takž v růstovém trendu, takže možná malinký obchod zkusím.

A co vy? Máte nějaké dotazy nebo rady? Podělte se v diskusi.

Čtěte dále: