Po třech úvodních kurzech spíše pro začátečníky jsem u AltClub.com absolvoval i čtvrtý kurz v pořadí – Senior Trader. Tady je recenze.

Pro pořádek nejprve odkazy na mé předešlé recenze kurzu pro začátečníky, pro pokročilejší a kurz Junior trader.

Nejprve cena a obsah – za svých 4 990 Kč dostanete 19 lekcí. A pokud se vám nechce číst celou recenzi, můžete rovnou zkusit jednu lekci kurzu zdarma.

TIP: pokud se na kurz proklinete z tohoto článku, získáte na něj slevu 10 %

Obsah kurzu

 1. Vytrvalost – Cesta k úspěchu v tradingu
 2. Předpoklady pro absolvování kurzu senior trader
 3. Pohyby trhů
 4. Likvidita a volatilita trhů
 5. EDGE
 6. Základy risk managementu
 7. Stavba Price Action systému – myšlenka
 8. Fraktalita trhů
 9. Další typy obchodních příkazů
 10. Trade Management – nastavování PT a SL
 11. Stavba Price Action systému – testování 1-2-3 a obchodní deník
 12. Stavba Price Action systému – filtrování pomocí SR úrovní
 13. MAE a MFE analýza
 14. Stavba indikátorového systému – testování RSI
 15. Stavba indikátorového systému – filtrování pomocí Bollinger Bands
 16. Pokročilé analýzy robustnosti systému
 17. Risk a Money Management podrobně
 18. Pokročilé zákonitosti
 19. Psychologie v tradingu

A teď k jednotlivým lekcím podrobně:

Vytrvalost – Cesta k úspěchu v tradingu

Úvodní lekce je pouze povídání o tom, co vás v kurzu čeká a co byste po něm měli zvládat. Je toho opravdu hodně a po shlédnutí tohoto úvodu budete určitě rychle mačkat tlačítko pro spuštění další lekce.

Předpoklady pro absolvování kurzu senior trader

Tahle lekce by klidně mohla být součástí té předešlé, protože jen stručně shrnuje to, co byste měli znát, abyste se v Senior kurzu neztratili. Je logické, že pokud jste začátečník, měli byste si dát nejprve Junior tradera.

Pohyby trhů

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Kapitola vysvětluje, co je to férová cena a jak vzniká. Ukazuje i různé motivace různých obchodníků, které jdou často proti sobě. Vše je pak ukázáno na konkrétním grafu Bitcoinu.

Likvidita a volatilita trhů

Proč sledovat volatilitu (to, jak moc kurz krytoměny „lítá“ nahoru a dolů) i likviditu (jaká je šance, že danou kryptoměnu na burze v rozumném čase bez problémů koupíte i prodáte), kdo tyto veličiny ovlivňuje a jak vám to může pomoci.

EDGE

Pojem EDGE jsem neznal. Vyjadřuje vlastně to, jak moc překlápíte pravděpodobnost úspěšného obchodu na svoji stranu. Pokud investujete náhodně, máte pravděpodobnost úspěchu 50 %. Vaším cílem je ale zvýšit pravděpodobnost nad 50 %. V ukázce jsou trochu divoké příklady cílící na zisky 100 % nebo dokonce 300 % (?)

Základy risk managementu

Krátká kapitola s opravdovými základy. Shrnout se dá asi tak, že jen blázen hraje vše na jednu kartu a vrhá se do obchodu s celým svým účtem. Mně to přijde jasné jako facka, ale třeba jsou lidé, kterým tahle elementární věc nedochází.

Stavba Price Action systému – myšlenka

Ukázky toho, na čem lze stavět Price action systém, tj. jak hledat v grafech místa ke vstupu a výstupu z obchodů. Kapitola se odvolává na kapitoly v Junior kurzu, ale přidává i nové signály. Zaujal mě především PINBAR.

Fraktalita trhů

V této kapitole se dozvíte, jestli signály fungují stejně na všech time framech, tj. jestli vznikají a fungují stejné formace na minutovém i denním grafu.

Další typy obchodních příkazů

Po příkazech Market a Limit, které se probíraly v Junior kurzu, dojde v této kapitole na příkazy STOP a STOP LlMIT. Používají se jako Stop loss pokyny a nebo v případě, kdy chcete do trhu vstoupit, až když dojde na nějakou cenu.

Trade Management – nastavování PT a SL

Trade management rovná se správné nastavování stop lossů (SL) a profit targetu (PT). V této kapitole je ukázáno několik přístupů k trade managementu, od těch relativně bezpečných a psychicky nenáročných, až po složitější. Nechybí ani doporučení verze ideální pro začátečníky.

Stavba Price Action systému – testování 1-2-3 a obchodní deník

První hodně praktická lekce. Ukazuje se v ní na konkrétním grafu, jak hledat vstupy do pozic a jak nastavovat stop loss a profit target. Součástí lekce je i obchodní deník ke stažení.

Stavba Price Action systému – filtrování pomocí SR úrovní

V této lekci si na datech z té předchozí zkusíte, jestli má smysl strategii vylepšit pomocí sledování SR úrovní a nebo ne. Pokud to smysl má, vylepšíte si strategii, pokud budou čísla podobná, nemá smysl se v této strategii SR úrovněmi zabývat. Tipnete si, jak test dopadl?

MAE a MFE analýza

Další velmi praktická kapitola ukazující různé varianty optimalizace strategie. Můžete mít geniální myšlenku, ale když dobře nenastavíte stoplossy a výběry zisků, nedostanete ze své myšlenky maximum. Pokud si tuto analýzu neuděláte, pravděpodobně vezmete pocitově horší variantu obchodování. Schválně – když budete mít dvě nastaven, a jedno bude vyhrávat v 60 % případů a druhé jen ve 40 %, po kterém sáhnete?

Stavba indikátorového systému – testování RSI

Indikátor RSI patří k těm jednoduchým, podobně jako třeba můj oblíbený ADX. V této lekci je popsáno, jak si otestovat obchodování podle RSI.

Stavba indikátorového systému – filtrování pomocí Bollinger Bands

Praktická ukázka toho, jak při zapojení dalšího pohledu dokážete zvýšit zisky. Pokud si na RSI z předchozí kapitoly přidáte i Bollinger Bands, dokážete se zbavit velkého množství špatných obchodů a razantně tak zvednout svůj zisk. V tomto konkrétním případě se ziskovost zvedla cca 3x. A to už stojí za to.

Pokročilé analýzy robustnosti systému

Pokud už vymyslíte a otestujete nějaký ten obchodní systém, nezapomeňte si otestovat jeho robustnost. To znamená to, jak s vaším systémem zamává nějaká nečekaná změna. Robustní systém ustojí i nečekané změny a funguje v podstatě stále. Pokud si vypipláte systém, který bude fungovat měsíc a drobná změna situace na trhu nebo okolo trhu ho pošle do kytek, byl to sytém k ničemu. Tato kapitola ukazuje, jak si otestovat právě tuto robustnost systému.

Risk a Money Management podrobně

Tuto lekci vystihuje heslo Doufejte v nejlepší, ale připravte se na nejhorší. Dozvíte se v ní, jak si nastavit správu svých peněz tak, abyste v zápalu boje nepřišli o všechno, ale i to, jak maximalizovat své zisky, když se daří a strategie funguje na jedničku.

Pokročilé zákonitosti

Pumpy, výplachy, gapy a další věci, které se na trzích dějí. Co znamenají a jestli se dají nějak využít ve váš prospěch, ukáže tato předposlední lekce.

Psychologie v tradingu

90 % úspěchu v tradingu je v hlavě. V této nejdelší a závěrečné kapitole se dozvíte, jaké nejčastější chyby vám hlava vytváří a jak s nimi bojovat. Nechybí ani pozvánka na poslední kurz – Master Trader.

Hodnocení

Pokud jste absolvovali předchozí kurzy a myslíte to s tradingem vážně, dejte si i Senior Tradera. Kurz je hutný a obsahuje hlavně spousty inspirace a práce, pokud se budete chtít všemi radami řídit. I když si ale chcete jít svojí cestou a nedělat vše podle učebnic, najdete v něm hodně „aha momentů“ a inspirace.

Pokud jste stále teoretický trader, tak po tomto kurzu už si troufnete zkusit to s reálnými penězi. Pokud ne, pasuje na vás jeden bod z poslední kapitoly 🙂

Dávám 9 bodů z 10, protože vždy je co zlepšovat 🙂

Zkusit jednu lekci zdarma

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu