Bitcoinové poplatky jsou drahé, stojí to desítky dolarů. Bitcoinové poplatky jsou příliš nízké a proto Bitcoin časem zkrachuje. To jsou dva extrémy, které slýcháme pořád dokola. Někdy je poplatek vysoký, někdy nízký a vždy to někomu vadí. Jak ale vůbec poplatky na bitcoinové sítí fungují?

Když  chcete někomu poslat  bitcoin, není to zadarmo. Funguje to podobně, jako ve fiat světě, kde platíte různé poplatky bankám či karetním asociacím. Tuzemské platby jsou už dnes zdarma, ale u mezinárodních plateb to neplatí a často si za ně připlatíte i dost výrazně. A při platbě kartou za vás nemalý poplatek uhradí ten, komu platíte.

Bitcoin hranice států nerozlišuje, takže poplatek zaplatíte stejný za platbu o ulici vedle, ale i za platbu na druhý konec světa. A důležité je si říct, že u bitcoinu platí poplatek vždy ten, kdo bitcoin posílá, nikdy ne ten, kdo ho přijímá. A jak už asi zkušenější čtenář ví, platit bitcoinem můžeme více způsoby a od zvoleného způsobu se odvíjí to, jak drahá transakce bude. Začněme tím základním, on-chaine platbou.

Poplatky při platbě on-chaine

Jde o ty platby, které se zapisují do blockchainu a musí je vytěžit těžaři. Poplatky za ně jsou na výpočet poměrně složité a jejich výše v čase značně kolísá. Naopak poměrně jednouché a hlavně levné jsou poplatky přes Lightning Network – těm se věnuji na konci článku.

Jak se tedy vypočítávají poplatky při platbě on-chain? Zapomeňte na všechno, co znáte ze světa fiat peněz – poplatek za bitcoinovou transakci se totiž neodvíjí ani podle posílané sumy, ani podle vzdálenosti a ani to není pevně daná suma. Cena závisí na tom, jak veliká je ona transakce v bytech a kolik zabere místa v bloku (ten má omezenu velikost a místo v něm je tedy cenné). A protože se bavíme o bitcoinových transakcích, jsou poplatky logicky udávány v bitconech, resp. v satoshi.

Orientační cenu za transakci můžete zjistit třeba na stránce mempool.space. V době vydání textu můžete vidět, že střední cena je 3 sat/vB, což představuje 420 satoshi za průměrnou transakci o velikosti 140 vB (a je to asi 0,36 dolaru). Pro techničtější čtenáře dodejme, že cena je kalkulována pro Segwit, proto je udávána ve vB (virtuálních bytech).

Poplatky

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.

A proč je každá transakce jinak veliká a zabere různě velké místo v bloku? Transakce se skládají z různých počtů vstupů i výstupů. Čím více vstupů nebo výstupů transakce obsahuje, tím více informací je třeba do bloku zapsat a zabere to více místa. Můžete si to zjednodušeně představit tak, že pokud budete chtít platit tisíc korun v jednokorunových mincích, budete potřebovat výrazně větší kapsu, než když přinesete jednu tisícikorunovou bankovku.

Běžná transakce vás většinou bude stát podobnou sumu, kterou uvádí různé kalkulátory poplatků. Pokud ale budete provádět například konsolidaci, což je sdružení mnoha vstupů do jednoho výstupu, můžete zaplatit násobně více. Uživatelé, jako jsou třeba burzy, které přesouvají bitcoiny z mnoha vstupů či na mnoho výstupů, pak klidně zaplatí stovky dolarů i v době nízkých poplatků. Pokud chcete transakce a poplatky zkoumat podrobněji, rozklikněte si na mempool.space konkrétní blok a můžete analyzovat donekonečna – stačí jezdit myší po čtverečcích v bloku a u každého uvidíte mimo jiných informací i to, jaké poplatky byly zaplaceny. 

Chceš to rychle? Připlať si.

Kolik za transakci zaplatíte, si určujete sami. Peněženka vám obvykle nějakou výši poplatku doporučí, ale v dobré peněžence ho můžete změnit. K čemu je to dobré? Systém poplatků v bitcoinové síti je založen na systému aukce – kdo víc zaplatí, toho transakce se zrealizuje dříve. Takto to funguje proto, že velikost bitcoinového bloku je omezena na 1 MB a více transakcí se do něj prostě nevejde. A jelikož poplatky za transakce získává ten těžař, který blok vytěží, je logické, že těžaři do bloků dávají ty transakce, na kterých nejvíce vydělají – ty nejdražší.

Pokud chcete transakci provést rychle a dostat ji do nejbližšího bloku, který bude vytěžen cca do deseti minut, je dobré nabídnout za transakci víc, než ukazují aktuální odhady poplatků. Když bude poplatek zmíněné 3 satoshi/vB, nabídněte třeba 5 sat/vB. Můžete ale dát poplatek i nižší, než je průměr, pokud na transakci nepospícháte. V takovém případě se vaše transakce dostane do bloku třeba až za několik hodin nebo dokonce dní. Pozor ale na to, že při extrémně nízkém poplatku proti průměru se vám může stát, že budete na transakci čekat měsíce a teoreticky se nemusí provést nikdy. 

Moderní peněženky jako je třeba Trezor vám obvykle volbu poplatku usnadňují tím, že aktuální průměrnou výši znají a dokáží spočítat poplatek přímo pro danou transakci a dokonce ho ukážou i v korunách. Zároveň také nabídnou několik variant poplatku pro různě rychlou realizaci transakce. Pokud na transakci vyloženě nepospícháte, obvykle vystačíte se střední prioritou, která projde během pár bloků.

Jak poplatky řeší burzy a směnárny?

Burzy i směnárny často sdružují více převodů od různých klientů do jedné transakce. Pokud totiž vybírají bitcoiny ze směnárny stovky či tisíce lidí denně, dává smysl odesílat výběry například jednou za hodinu v jedné velké transakci a poplatek mezi klienty rozpočítat. Existují ale i služby, které poplatky berou jako možnost jak „podojit“ klienty a napočítají jim výrazně více, než transakce doopravdy stojí. 

U velkých českých burz a směnáren je poplatek obvykle férový a nesnaží se vás na něm nijak natáhnout. Třeba Coinmate ukazuje v době psaní článku poplatek při výběru bitcoinu asi 22 Kč. Anycoin má poplatek pevně daný a momentálně je to 0,00001 BTC, což je také okolo 22 Kč. Pokud po vás nějaká burza či směnárna chce poplatek výrazně vyšší, je možná čas se porozhlédnout po jiné.

Poplatky na Lightning Network

Pokud platíte přes Lightning Network, je to s poplatky výrazně jednodušší. Odvíjí se totiž hlavně od výše posílané částky a pak také od toho, kudy platba putuje a kolik uzlů na cestě si chce kousíček poplatku nechat pro sebe. Nemusíte se ale bát, poplatky na LN se pohybují v desetinkách procent z posílané sumy, takže není třeba při platbě nějak složitě přemýšlet a pokoušet se poplatek optimalizovat. V běžných peněženkách to ani nejde.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu