Vydělávat úroky můžete v kryptu centralizovaně, nebo decentralizovaně. O několika centralizovaných možnostech už jsem zde psal a dnes se podíváme na ty decentralizované.

Když jsem recenzoval spoření krypta u Celsius Network, tak mi pár lidí na mém Twitteru „vynadalo“, že o tom píšu, že je to centralizované, že je tam KYC, že to jde proti duchu decentralizace peněz a podobně. Nechci zabředávat do diskusí o tom, co je lepší. Ať si každý používá co chce a co mu vyhovuje. Tvářit se, že vše, co je centralizované a vyžaduje KYC je fuj, je na můj vkus trochu extrémní názor, ale nikomu ho neberu. Jen bych podotkl, že bez standardních (krypto)firem by dnes ani omylem nebylo krypto tam kde je. A možná by bitcoin pořád stál 100 nebo 10 dolarů.

Každopádně není důvod čtenářům tajit, že existují i decentralizované varianty „spořáků“. A na dvě z nich, které jsou asi nejznámější, se dnes podíváme.

Nejprve obecně. Decentralizované půjčková tržiště, vám umožní dělat to samé, jako jejich centralizovaní bratříčci. Zásadní rozdíl je ale v tom, že je neprovozuje žádná firma. Jednoduše řečeno – vy do něj vložíte své kryptoměny, někdo jiný si je může půjčit a vy dostanete úrok. Je to úplně stejný způsob, jakým fungují v reálném světě banky. Akorát tady se o celý proces půjčování a vyplácení úroků nestará žádná firma, ale chytré kontrakty (smart contracty). Vaše peníze nesvěřujete žádné třetí osobě, jsou stále vaše, jen zamčené v chytrém kontraktu, který vám je vydá dle předem definovaných pravidel.

AAVE

AAVE je open-source protokol pro půjčování a spoření peněz. V chytrých kontraktech AAVE jsou zamčené miliardy dolarů (v době psaní článku je těch miliard 17), takže rozhodně nejde o malý projekt a lidé mu důvěřují.

Použití AAVE vypadá na první pohled poměrně jednoduše. Úplně odpadá registrace a ověřování, jako je tomu u podobných centralizovaných služeb. Pokud chcete spořit na AAVE, stačí vám přejít na hlavní stránku, vybrat si ze seznamu měn a kliknout na Deposit. A tady to může být pro laika trochu složitější. AAVE vás vyzve, abyste připojili nějakou svoji peněženku. Na prvním místě je to asi ta nejznámnější a to Metamask. Kromě ní jde ale připojit třeba i hardwarový Ledger nebo peněženka od Coinbase (neplést přímo s appkou Coinbase, jde o jinou aplikaci). Pokud AAVE najde v peněžence příslušnou kryptoměnu, můžete ji zastakovat a užít si úrok.

A úrok je to, co vás asi trochu nepříjemně překvapí. Třeba u USDT je v době psaní článku nabízen úrok 2,62 % + ještě dostanete nějaké drobné úroky v tokenu AAVE. Nutno ale dodat, že úroky se stále mění v závislosti na tom, jak protokol vyvažuje kolik lidí spoří a kolik si půjčuje. Pokud bude nedostatek půjčujících, poroste pro ně úrok. Půjčit si USDT na AAVE můžete za proměnlivý úrok, který je aktuálně 3,05 % a nebo za pevně zafixovaný úrok 12,19 %.

COMPOUND

Compound je algoritmický, autonomní úrokový protokol vytvořený pro vývojáře, který jim zpřístupňuje celou řadu otevřených finančních aplikací (citace z webu).

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Stejně jako u AAVE jsou v COMPOUNDu zamčeny miliardy dolarů (v době psaní článku je těch miliard 10), takže ani tady nejde o žádný garážový projekt. I používání je prakticky totožné s AAVE, opět jednoduše připojíte svoji podporovanou peněženku (Metamask, Ledger a další) a nabídnete své prostředky k půjčení.

Ani u COMPOUNDu nemůžete čekat nějaké závratné úroky. V okamžiku psaní článku nabízí například na USDT úrok 2,8 % a půjčit si můžete za 4,21 %.

Závěr

Když se na výše uvedené podíváte čistě optikou výnosu, tak nemusíte být ekonomický genius, abyste viděli, že to moc lákavé není. Podobně fungující centralizované platformy vám dají násobně vetší úrok a dokonce vám dá asi větší úrok i vaše banka. Logicky u decentralizovaných platforem nemůžete čekat ani žádný vstupní bonus.

AAVE, COMPOUND a podobné služby mají ale jiné výhody, kvůli kterým se vyplatí o nich přemýšlet:

  • prostředky neopustí vaši peněženku, jsou tedy zabezpečené lépe, než když je musíte poslat nějaké třetí straně
  • je to anonymní. Pokud máte anonymně získané coiny, tak jejich půjčením získáváte opět anonymní mince. Nikdo neví, jak velký majetek máte a teoreticky taky nemusíte platit daně, protože o vašem zisku nikdo neví a nemá na něj jak přijít (to není návod na obcházení daní)
  • zajímavá možnost to je, když si chcete půjčit – nikdo v reálném světě nemusí vědět o tom, že máte půjčku.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu