Anonymita Bitcoinu je velké téma, ale minimálně mainstream mu vůbec nerozumí a často publikuje polopravdy nebo úplné nesmysly. Jak je to s anonymitou doopravdy?

Tento článek řeší on-chain platby. Lightning Network je na tom s anonymitou lépe, viz závěr článku.

Anonymita Bitcoinu

„Bitcoin používají zločinci“ je ještě dnes poměrně častá věta, která zaznívá z medií nebo dokonce z úst některých politiků. Přitom asi neexistuje větší blbost, než použít bitcoin k čemukoliv nelegálnímu. Bitcoin je totiž všechno možné, jen ne anonymní. Když mluvíme o míře jeho anonymity, používáme slovo pseudonymní. Bitcoin je pseudonymní. Co to znamená v praxi pro uživatele?

Dva druhy bitcoinů

Pro anonymní transakci potřebujete v první řadě anonymní mince. Získat anonymně bitcoin není nic složitého, přesto si ale troufám tvrdit, že většina lidí má neanonymní bitcoiny. Jak to?

Anonymitu svých bitcoinů vůbec nemusíte řešit, pokud jste je koupili na směnárně nebo na burze. Ty už anonymní nejsou a nic s tím nenaděláte – burze jste totiž dali svoji občanku v rámci tzv. KYC procesu. A co vás možná překvapí – burzy mají povinnost předávat údaje finančním úřadům a i v Česku se to děje. Je tedy dost pravděpodobné, že minimálně finančák o vašem nákupu bitcoinů na burze ví, nebo v budoucnu vědět bude.

Pokud jste získali bitcoiny nějak jinak, například nákupem od vexláka, v bitcoinmatu a podobně, máte anonymní bitcoiny bez KYC a měli byste se více zajímat o to, jak zařídit, aby bez KYC zůstaly. Udělat z nich neanonymní bitcoiny je totiž otázkou pár sekund nepozornosti nebo nedomyšlení důsledků. Jak to?

Transakce je navěky vidět v blockchainu

Pro pochopení problematiky je třeba si uvědomit, že veškeré bitcoinové transakce jsou navěky veřejně zapsanéblockchainu a nejde to nijak změnit. To, že jsem dne toho a toho v tolik a tolik hodin poslal z adresy XYZ půl bitconu na adresu ZYX si navěky každý může najít pomocí libovolného průzkumníka bitcoinového blockchainu.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Na druhou stranu je ale také pravda, že dokud úmyslně či neúmyslně neprozradíte, že adresa XYZ je vaše a ZYX vašeho drogového dealera, jde vlastně o anonymní transakci. Problém je ale v tom, že obě strany transakce mohou nějakým způsobem interagovat s okolním světem, kde mohou i omylem svoji identitu vyzradit. A taková chyba už nejde vzít zpátky.

Hodně zjednodušeně by se tedy dalo říct, že dokud jste „zavření“ v bitcoinovém ekosystému a platíte anonymními bitcoiny, jsou platby také anonymní v tom smyslu, že je nemůže s konkrétní osobou spojovat stát nebo jiná třetí strana, o jejíž pozornost nestojíte.

Jak se omylem odhalit

Těch způsobů, jak se i nechtěně odhalit a spojit svojí totožnost s bitcoinovou transakcí je mnoho a tady uvádím jen ty nejjednodušší příklady. A pozor, je jedno, zda se prozradíte jednomu bezvýznamnému člověku nebo rovnou státu. Jakmile kdokoliv ví, že bitcoinová adresa XYZ patří vám, nemůžete si být jisti, že to nebude v budoucnu vědět někdo další.

Použijete k platbě KYC bitcoiny

Pokud si objednáte někde na darknetu zbraň a zaplatíte za ní bitcoinem ze stejné adresy, na kterou si posíláte bitcoiny z KYC burzy, máte problém. Teoreticky vám může u dveří zaklepat Policie a zajímat se o to, na co potřebujete zbraň. Stačí k tomu zátah státu na ono darknetové tržiště, zjištění adresy, na kterou mu chodily platby, zjištění, že na adresu platící za zbraň chodí i bitcoiny z burzy a jednoduchý dotaz na burzu, komu ta adresa patří.

A platí to i opačně – pokud přijmete od někoho bitcoiny na stejnu adresu, jakou zná burza, může se časem někdo přijít zeptat, co je to za bitcoin a za co vám ho dotyčný dal.

Platba bitcoinem a doručení na adresu

Další způsob odhalení může vypadat hloupě, ale vsadím se, že mnoha lidem to nedojde – zaplatíte bitcoinem (i anonymním) třeba v e-shopu a necháte si poslat zboží domů. Dá se namítnout, že to samé se děje, když zaplatíte korunami, ale u těch asi nikdo nemá pocit, že je to anonymní. U bitcoinu ten pocit mít někdo může, zejména začátečník.

Spojíte omylem KYC a noKYC bitcoiny

Posíláte si bitcoiny ze směnárny na jednu adresu a bitcoiny z bitcoinmatu na druhou, protože jste četli nějaké články o KYC a noKYC bitcoinech a víte, že ty ze směnárny jsou „ušpiněné“. Proto je správně chcete držet odděleně. Jenže už vám nedojde, že když někomu platíte bitcoinem, tak se odeslaná částka může poskládat z více adres. Pokud máte na KYC adrese 0,002 BTC, na noKYC adrese taky 0,002 BTC a potřebujete někomu poslat 0,003 BTC, tak se platba složí z obou adres. Pak se nějaký slídil podívá do blockchainu a uvidí, že platba 0,003 BTC se skládala ze dvou adres, kde jedna patří vám (je to adresa s KYC bitcoiny). Je tedy jasné, že ta druhá adresa patří taky vám. A vaše vaše pracně sháněné noKYC bitcoiny na té adrese se rázem staly KYC bitcoiny.

Pokud namítáte, že burza chrání vaše údaje jako oko v hlavě, tak jste na omylu. Burza má povinnost sdílet je se státy, dobrovolně je sdílí se šmírovacími firmami typu Chainalysis a neobvyklé není ani to, že jim je někdo prostě ukradne.

Neuhlídáte to

A nemyslete si, že oddělení anonymních a neanonymních coinů ručně uhlídáte v rámci peněženky. Na čmuchání v blockchainu se specializují firmy jako třeba již zmíněná Chainalysis, které už zapojují i umělou inteligenci a najdou každou vaší chybičku, o které třeba ani nevíte. Zkrátka a jednoduše, použít bitcoin k placení nebo přijímání peněz za cokoliv nelegálního je šílenství. Ale i když nic nelegálního neděláte, je dobré o těchto vlastnostech bitcoinu vědět a snažit se, aby nebyly použitelné proti vám. Nikomu není nic do toho, co a u koho si kupujete. A to nejdůležitější – transakce jsou vidět v blockchainu navždy a co nejde rozklíčovat dnes, může jít rozklíčovat bez problémů někdy v budoucnu!

Příjemce platby ví, kolik máte na „účtu“

Další nepříjemnou funkčností transparentnosti bitcoinu je to, že pokud někomu pošlete bitcoiny, tak on ví, z jaké adresy mu přišly a dokáže se podívat, kolik na té adrese zůstalo bitcoinů. Představte si to tak, jako kdybyste zaplatili v e-shopu 150 korun za flashku bankovním převodem a on se mohl podívat, kolik peněz máte na bankovním účtu, ze kterého platba přišla. Proto nepřijímejte všechny platby v bitcoinu na jednu a tu samou adresu, ale generujte si různé.

Jak na maximální anonymitu v bitcoinu

  • používejte pro každou transakci novou adresu (článek o tom)
  • oddělte si KYC a noKYC coiny. Buď si transakce štítkujte popiskem v Trezoru (asi to časem neuhlídáte) a nebo si udělejte v rámci Trezoru jednu peněženku na KYC bitcoiny a druhou na noKYC. Úplně hardcore řešení je koupit si dva Trezory.
  • Pokud nemáte oddělené peněženky, tak při placení používejte coin control a vybírejte ty coiny, kterých se chcete zbavit (nápověda: těch s KYC)
  • pokud chcete z nějakého důvodu udělat transakci, u které fakt nechcete, aby se o ní kdokoliv cokoliv dozvěděl, použijte raději anonymní mince, například Monero, nebo starý dobrý cash. U toho Monera bacha na to, jak ho koupíte, pokud na burze s KYC, zase bude někdo vědět, že jste koupili Monero (ale transakce s ním už sledovat nejdou).

A co Lightning Network?

Lightning Network je na tom s anonymitou řádově lépe, než on-chainové transakce (rozdíl mezi nimi mám popsán tady). V Lightningu se totiž platby na blockchain nezapisují, resp. zapíše se tam jen jednou za čas jakési vyúčtování mnoha transakcí, ale nejde nijak jednoduše vypozorovat, co a komu jste platili. Na druhou stranu má ale Lightning některá jiná omezení – například velké platby přes něj budete posílat obtížně.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu