Obsah článku
Pravděpodobně jste už slyšeli, že těžit bitcoin doma je nesmysl a nejde to. Pro 99 % populace to stále platí, ale pokud jste hračička a chcete si zkusit, co těžba obnáší bez investice tisíců dolarů, je tu možnost. Podívejme se, co znamená těžit bitcoin na „těžítku“ Braiins Mini Miner BMM 100.
Recenze Braiins Mini Miner BMM 100
Model 100 je prvním pokusem o český mini mainer a už ho nelze koupit, protože vyrobené kusy jsou rozebrány. Nicméně pokud se vám myšlenka domácí těžby po přečtení recenze zalíbí, můžete si objednat novou generaci a to Mini Miner BMM 101 a to dokonce se slevou 10 % (pokud by se vám cena nesnížila automaticky, zadejte v košíku kód BITCOINVKAPSE10). Miner vás tak vyjde místo 6 999 Kč na 6 299 Kč. Minery budou odesílány v prosinci 2024, takže ideální tip pro Ježíška 🙂
Objednat BMM 101 se slevou 10 %
Vyplatí se to?
To je asi to první, co každého napadne, tak pojďme začít rovnou tím. Představa, že domácí těžbou na mini mineru zbohatnete a můžete přestat chodit do práce, je samozřejmě naivní. Nezbohatnete. Není to ale ani tak, že je to úplná blbost, jak píší hateři do diskusí. Jen mini miner opravdu není pro každého. K čemu tedy je?
Test pro Braiins
Braiins se s tím netají a říkají, že si výrobou a prodejem Mini Miner BMM 100 i 101 testují svoji schopnost vyrábět a distribuovat hardware. Je to totiž diametrálně jiný byznys, než prodávat software, kde nemusíte nic skladovat, posílat atd. Veřejným tajemstvím je i to, že Braiins chtějí časem vyrábět dospělé minery.
Hračka pro kutily
Existuje spousty bitcoinových nadšenců, kteří si chtějí zkusit těžbu, ale nechtějí kupovat miner za sto tisíc. S mini minerem si můžete vyzkoušet prakticky všechno, co s tím velkým – od napojení na těžební pool, přes ladění jeho výkonu, až po výběr natěžených bitcoinů. Na mini mineru totiž běží stejný Braiins OS jako na dospělých minerech. A motivací může být i to, že prostě chcete pomoci bitcoinu, tak se malinkatým dílkem podílíte na jeho chodu.
Loterie lepší než euro miliony
Mnoho lidí považuje nákup mini mineru za něco jako los a zkouší s ním sólo těžbu. To znamená, že netěží v poolu a nesbírají drobné, ale zkouší najít blok sami. Pokud se to povede, shrábnou odměnu 3,125 BTC + poplatky. Při dnešním kurzu bitcoinu je to minimálně 4,5 milionu korun. Investice šest tisíc je proti tomu docela schůdná, když pravděpodobnost výhry je navíc prý vyšší, než na euro jackpot. Češi utrácí miliardy za losy a loterie, takže pokud si někdo místo toho koupí mini miner, není na tom podle mě nic divného.
Kolik tedy vytěžím?
Kde koupit bitcoin?
Doporučuji používat české směnárny a burzy:
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.
Pokud necháte BMM 100 v továrním nastavení, což znamená výkon 1 TH/s a nebudete ho přetaktovávat (o tom dále), tak vytěžíte zhruba 70 satoshi za den. To znamená asi 2 100 satoshi za měsíc, což je při dnešní ceně bitcoinu asi 30 Kč.
Důležitá proměnná je samozřejmě cena spálené elektřiny a té si BMM 100 bere 35 W. Pokud nemáte na střeše soláry, tak doma dnes asi nejlepší cenu dosáhnete ve spotovém tarifu, což je i můj případ. Za letošní rok je průměrná spotová cena na burze asi 1,66 Kč za kWh bez DPH. S daní a různými poplatky počítejme s 2,5 Kč za kWh. Miner si vezme při spotřebě 35 W 25,2 kWh za měsíc. To znamená, že elektřina bude stát asi 63 Kč. To není tak špatné – máte hračku na dlouhé zimní večery a stojí vás to asi 33 Kč měsíčně. To není ani jedno pivo. Samozřejmě to vyjde jinak někomu, kdo má tarif fixovaný z doby krize a platí třeba 6 Kč za kWh, ale ani tak to není nic, co by vás položilo – jinými slovy, provoz mineru vás nezruinuje. Pokud chcete zohlednit i pořizovací cenu, přidejte 250 Kč měsíčně, pokud kalkulujete s provozem po dobu dvou let.
A jestli si potřebujete nákup sami pro sebe nějak obhájit, zakalkuluje ještě růst ceny bitcoinu – dnes vytěžené saty mohou za pár let představovat násobky vůči dnešní ceně ve fiatu 🙂 Ale dost kalkulací.
Jdeme těžit
Za velké plus považuji to, že BMM 100 je totálně blbuvzorný, takže těžit s ním dokáže každý, kdo umí spustit počítač a internetový prohlížeč. Balení obsahuje jen miner, zdroj a napájecí kabel. Hodil by se i síťový kabel, ale protože cílovka jsou spíše geeci, počítá se s tím, že nějaký máte doma. Další plus je, že manuál je i v češtině.
První spuštění
Po vybalení z krabice stačí připojit miner do zásuvky a k internetu a můžete začít těžit. Z předešlého odstavce je jasné, že wifi se u modelu 100 nekoná, ale to vás nemusí příliš trápit, protože model 101 už wifi má, takže kabel nebudete muset řešit. Miner nemá žádný vypínač, takže jakmile ho připojíte k elektřině, rozběhne se. A hned po jeho startu se pravděpodobně vyděsíte, protože je to docela hukot. Ale nebojte, stroj hučí jak startující vrtulník jen při startu, když se větrák roztočí na maximání otáčky. Při běžném provozu a v defaultním nastavení miner prakticky neslyšíte.
Pokud máte ve své domácí síti DHCP server, což pravděpodobně máte v rámci routeru od poskytovatele připojení, tak vám miner při startu ukáže na display IP adresu (i ve formě QR kódu), na kterém běží jeho administrace. Adresu zadáte do prohlížeče počítače nebo mobilu, který je ve stejné síti a po přihlášení se už můžete kochat ovládacím panelem mineru.
Připojujeme se na pool
První, co musíte udělat, je připojit se k nějakému poolu, abyste mohli začít vydělávat saty. Manuál logicky popisuje připojení k Braiins poolu, ale nic vám nebrání připojit se k libovolnému jinému. Výhodou u Braiins je výplata natěžených satů lightningem, takže si můžete bez problémů vybrat i to málo, co natěžíte. Postup připojení k poolu je detailně popsán v manuálu a je to fakt jednoduché – uděláte si účet na poolu a v administraci mineru jen nastavíte jeho adresu a uživatele. Není to žádná věda a nemusíte k tomu být programátor.
Pokud chcete miner použít jako los a těžit sólo, připojíte se k nějakému sólo poolu, které také manuál nabízí. Nenechte se zmást tím, že se pro sólo těžbu připojujete k poolu – tyhle pooly se sice navenek chovají jako pool, ale pokud najdou blok, nerozdělí odměnu mezi členy, ale dají ji tomu těžaři, který skutečně blok našel.
A tady by v podstatě mohla recenze skončit. Miner běží a těží. Nic víc nemusíte řešit. Ale možná vás zajímají ještě další otázky.
Jak je hlučný
Specifikace výrobce udává 40 dB a určitě bych si miner nedal vedle hlavy do ložnice. Ale někde v pracovně nebo i v obýváků ho takřka neuslyšíte. Zkusil jsem hluk změřit aplikací v telefonu, která samozřejmě nebude mít přesnost jako profi přístroj, ale pro představu stačí – u mineru ukazuje prakticky stejné číslo jako u ledničky – okolo 20 dB. Větrák, což je to, co slyšíte, se při pokojové teplotě točí rychlostí okolo 830 otáček za minutu, což je podle dashboardu 26 % jeho možností. Vyjádřeno v teplotě uvnitř mineru to znamená, že na boardu je 60 stupňů a na čipu 67 stupňů. A kde se vzaly právě tyto teploty? 67 stupňů je defaultní hodnota, na kterou větrák cílí. I s teplotou si můžete v nastavení pohrát, ale doporučil bych to jen tomu, kdo ví, co dělá. Nechcete přeci čipy usmažit.
Co lze na mineru přenastavit
Tohle je pro každého geeka ta zajímavější část. A nastavit toho jde docela dost. Od méně zajímavých věcí, jako je jazyk, časové pásmo nebo co ukazuje display, až po věci, které mění výkon mineru a tím i množství natěžených satoshi.
Nezajímavé věci tedy přeskočme a pojďme na to, co zajímá každého geeka – jak vymačkat z mineru co nejvíc a neusmažit ho.
Zamiřte na záložku Configuration a tam vás zajímají položky Performance a Cooling.
Performance
Tady můžete přenastavit výkon čipů. Ale nejprve si pořádně přečtěte varování nahoře na stránce: Přetaktování může poškodit zařízení. Děláte to na vlastní nebezpečí! Na druhou stranu, pokud se chcete přiučit od zkušenějších, tak takhle BMM 100 ždíme Slush 🙂
Nejjednodušší ladění je zvýšit hashrate, pro začátek můžete z defaultního 1 TH/s zvýšit na 1,1 TH/s. Přidáte 10 %výkonu a nic moc se nestane. Jen spotřeba stoupne na 41 W a větrák se točí o něco rychleji – 1 100 otáček za minutu. Otáčky lze ale snížit kouzlením na záložce Cooling – můžete změnit teplotu, kterou chcete na čipu mít. Když jsem jí zvýšil z 67 na 70 stupňů, otáčky šly rázem zpět pod 1 000 otáček za minutu.
A můžeme pokračovat nastavením na 1,3 TH/s, čímž už těžíme o 30 % více než v defaultním nastavení. Pak se nám klíčové hodnoty změní takto: spotřeba je 53 W a větráky pro dosažení teploty 70 stupňů jedou asi na 55 % a 1 400 otáček za sekundu. Miner je už docela slyšet a v jedné místnosti s nim dlouhodobě být nechcete.
Když jsem zkusil 1,5 TH/s, bral si miner už 68 W a větrák jel skoro na plno – 92 % a 2 200 otáček za minutu. Ale teplota se držela v pohodě na 70 stupních. Ovšem hukot je už extrémní a takto vytuněný miner musí být někde ve sklepě nebo v garáži.
Více jsem si netroufl z mineru ždímat. Nejsem odborník na hardware a nevím, co chipy vydrží. A taky si myslím, že v Braiins vědí, proč je defaultní nastavení jaké je. Možná by se dala zvednout teplota na 75 stupňů a výkon i na 2 TH/s, ale fakt nechci miner usmažit jen proto, abych vydělal za měsíc 50 korun místo 30.
Ladění výkonu doporučuji dělat v režimu Autotuning. Jak to fungje? Vysvětlení najdete přímo u Braiins:
Myšlenka automatického ladění je jednoduchá: pokud jsou všechny čipy v těžebním zařízení jedinečné, měli bychom s nimi tak zacházet. Namísto toho, abychom měli jednotné frekvence pro všechny čipy ve stroji (v našem případě jsou čtyři), použijeme k určení kvality každého čipu proces ladění metodou pokus-omyl. Kvalitnější čipy mohou dobře pracovat s vyššími frekvencemi a produkovat více hashrate. Méně kvalitní čipy neprodukují tolik hashrate na watt, takže těmto čipům dáváme méně práce. Automatickým vyhledáváním optimálního nastavení pro každý čip vám pomůžeme využít plný potenciál vašeho hardwaru při jakékoli nastavené úrovni spotřeby energie.
Stejně jako zvyšování TH/s můžete alternativně přidávat Watty, výsledek bude ale stejný.
Cooling
Jak už jsem naznačil výše, na této záložce můžete ladit chování větráku. Pokud zde povolíte vyšší teplotu na čipu, větrák bude méně rotovat a miner bude tišší. Kolik si můžete dovolit netuším, ale můžete se řídit třeba výše uvedeným odkazem na Slushe, který má teplotu na 70 stupních a komentuje to „Inženýrům z Braiins věřím, že tím autotuningem to neusmažím“ .
Můžete si zde nastavit i hranice, kdy je čip horký a kdy je teplota už kritická. Asi bych to ale neměnil a nechal tovární nastavení – 80 a 90 stupňů. Tyhle hodnoty pak vidíte na dashbordu v grafu a vidíte, jak se k nim skutečná teplota blíží či neblíží.
A můžete zde také zapnout mód pro ponoření mineru do chladicí lázně a větráky vypnout. To jsem z pochopitelných důvodů nezkoušel 🙂
Výběr satoshi
Když vše úspěšně nastavíte a vyladíte, můžete si po čase vybrat zaslouženou odměnu. Natěžené satoshi máte na poolu, takže nastavení výběru děláte na něm. Jak už bylo řečeno, Braiins pool umí posílat odměnu přes Lightning Network, takže si můžete levně vybrat i svých 30 Kč měsíčně. Nastavení výběru je opět popsáno v manuálu a spočívá jen v tom, že zadáte adresu lightning peněženky ve tvaru e-mailu a sumu satoshi, po jejímž dosažení se saty odešlou na peněženku. A opravdu přijdou:
Co bude umět BMM 101?
Oproti recenzovanému modelu BMM 100 bude mít nová generace několik vylepšení:
- nejviditelnější je určitě větší display, který je přes celou přední stranu mineru
- použitelnost zařízení razantně vylepší wifi – přeci jen většina domácností už dnes asi jede bezdrátově
- a pro většinu lidí asi to hlavní – BMM 101 bude mít o 30 % větší výkon – 1,3 TH/s.
Závěr
Mini Miner BMM 100 od Braiins je cool věcička, se kterou si užijete spousty zábavy, ale musíte ho brát jako hračku pro geeky, nikoliv jako nástroj na zbohatnutí. Pokud vás bude těžba na mini maineru bavit, kupte si časem velký miner a můžete zkusit těžbou doopravdy vydělávat.
Pokud nepatříte do cílových skupin popsaných na začátku článku, nedává pro vás nákup mini mineru příliš smysl a možná bude lepší, když peníze dáte přímo do bitcoinu.
Objednat BMM 101 se slevou 10 %
pokud se cena nesníží automaticky, zadejte v košíku kód BITCOINVKAPSE10
Díky za článek, z hluku jsem měl obavy. Uvidíme, jak na tom bude 101. Na vánoce se letos těším 😀
No cena za El.energii i na spotu není 1,6. Při nejlepší vůli vás vyjde na spotu včetně distribuce kolem.4,5 s DPH. Ale jinak tomu fandím a sám jsem.tezarem.
Nevylučuji, že jsem se někde sekl, ale když lze najít nabídky za 2,8 Kč za fix, tak podle mě nemůže být ta moje spotová cena daleko od reality.
Pěkný článek ale trochu škoda že není porovnání s jinými podobnými viz https://www.fruugo.cz/bitcoin-500g-s-bm1366-asic-chip-mini-tichy-stroj-na-tezbu-kryptomen-s-napajecim-zdrojem-zastrcka-eu/p-313521285-699624174?language=cs&ac=KelkooCSS&asc=pmax&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw0t63BhAUEiwA5xP54USdLkgB5ESVxAb45vQPHsq6qYWmRj25XSXIUO1OVjSrLh8ckBYRZxoCYQ8QAvD_BwE
Ten překlad z translátoru nepůsobí úplně důvěryhodně, ale pokud s tím máte něco společného, tak se klidně můžeme domluvit na zapůjčení a já se na něj podívám.
Ta cena za kWh je naprosto mimo. Běžný tarify u ČEZu a dalších jsou se všema poplatkama minimálně 6.50 za kWh.
Konkrétně cena ČEZ bez fixace v běžný sazbě je 4.50 bez přenosových a dalších poplatků.
Spotřeba BMM100 na 1TH taky není 35W (tedy to co ti miner píše na www rozhraní), ale konkrétně změřeno Wattmetrem spíš trochu přes 40W na 1TH.
Ale jinak popsaný celkem dobře 🙂👍
Ono je to asi jedno, jak jsem psal, ani 6 Kč/kW nikoho nezruinuje. Ale když se podívám na libovolný srovnávač elektřiny, tak tam tarify okolo 2,5 Kč jsou 😉
Chtelo by to recenzi i na https://shop.canaan.io/products/avalon-nano-3-oct-furture-with-eu-adaptor?VariantsId=10379
Zkusím jim napsat, jestli mi to půjčí 🙂
A bude? 1TH od Braiins je predrazena krabicka 😀
Když mi to půjčí, tak ano
Kubo ten odkaz ktery posilas …. maji to tam cca za pulku nez napriklad aliexpres… tusis cim to je?