Aktualizováno 9. 7. 2021

A: Hele a kolik stojí ten bitcoin?
B: Kolem milionu Kč
A: Aha, na to ani omylem nemám

Kolik asi proběhlo podobných rozhovorů a kolik jich ještě proběhne? O Bitcoinu se mluví a píše všude a stále více nováčků o něm hledá informace.

Všude čteme, jak Bitcoin láme jeden rekord za druhým a na kolik už se jeho kurz vyšplhal. Je naprosto logické, že lidé se mohou domnívat, že pokud chtějí naskočit, musí si koupit celý bitcoin. To je ale samozřejmě nesmysl. Cena zlata se také udává v trojské unci a nemusíte si ji koupit celou, když chcete do zlata investovat.

Jak se dělí bitcoin

Skutečnost je mnohem jednodušší. Bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, nejmenší jednotkou je jeden Satoshi:

1 BTC = 1 000 000 Kč (v době psaní článku, aktuální kurz najdete tady)
0,1 BTC = 100 000 Kč
0,01 BTC = 10 000 Kč
0,001 BTC = 1000 Kč = mBTC – Milibitcoin
0,0001 BTC = 100 Kč
0,00001 BTC = 10 Kč
0, 000001 BTC = 1 Kč = µBTC – Microbitcoin
0,0000001 BTC = 10 hal.
0,00000001 BTC = 1 hal. = 1 Satoshi

Jak vidíte, můžete si klidně koupit bitcoiny za 100 Kč a nebude na tom nic divného. Můžete si i říct, že chcete bitcoiny za 1 000 Kč a dostanete 0,001 BTC. Žádný problém.

Mnoho desetinných míst je ale problém

Když Bitcoin vznikl, měl hodnotu zlomku dolaru, takže za pizzu jste dali třeba 10 000 bitcoinů. Nikoho tenkrát nenapadlo, že za pár let bude stát pizza 0,001 bitcoinu a bude to vypadat divně. Proč divně? Protože psychologie.

Obecně nebudí příliš velkou důvěru vlastnit něčeho 0,001, vypadá to, že nemáte nic. Podobný problém je i s cenovkami – když bude něco stát 0,0001 BTC, budete obtížně přepočítávat kolik to vlastně stojí, nebudete mít tu rychlou a jasnou představu, jako když něco stojí 100 Kč. Proto vznikají různé pokusy zavést nějakou srozumitelnější jednotku a tu používat při uvádění cen v bitcoinech. Nicméně šance na úspěch těchto pokusů je poměrně malá, protože pokud by se na změně nedohodl „celý svět“ najednou, vznikl by obrovský zmatek.

Pro nejbližší dobu se tedy budeme muset smířit s tím, že při obchodování s bitcoiny je třeba dobře počítat desetinná místa a že i vlastnictví desetiny či setiny bitcoinu jsou vlastně docela slušné peníze.

Pokud chcete vlastnit celý coin a nemáte volných 1 000 000 Kč, porozhlédněte se po altcoinech. Třeba Litecoin můžete mít už za jednotky tisíc Kč. Pokud půjdete ještě více do alternativních měn, najdete i kryptoměny za zlomky dolaru.

Podpora webu

Líbí se vám článek? Podpořte Bitcoinvkapse.cz libovolnou částkou. Pošlete pár satoshi přes Lightning Network nebo použijte starou dobrou kartu a fiat peníze :) Podpořím tě.

Nikdy se ale nerozhodujte jen podle ceny. Pokud něco stojí dolar, asi je pro to nějaký důvod. Vždy si o kryptoměně něco nastudujte, než se rozhodnete ji koupit. Je totiž celkem slušná pravděpodobnost, že nakonec vydělá více ten, kdo má 0,1 bitcoinu, než ten, kdo má 1 000 jednotek nějaké alternativní měny (což ale neznamená, že se na altcoinech nedá vydělat jmění, jen je to pro začátečníka složitější).

Pusťte si audioverzi tohoto článku.

Čtěte dále:

Nevíte, která bije? Přihlaste se do e-mailového kurzu pro začátečníky. Nemusíte nikam chodit a je to zadarmo.