Aktualizováno 16. 6. 2023

A: Hele a kolik stojí ten bitcoin?
B: Kolem 1,5 milionu Kč
A: Aha, na to ani omylem nemám

Kolik asi proběhlo podobných rozhovorů a kolik jich ještě proběhne? O Bitcoinu se mluví a píše všude a stále více nováčků o něm hledá informace.

Všude čteme, jak Bitcoin láme jeden rekord za druhým a na kolik už se jeho kurz vyšplhal. Je naprosto logické, že lidé se mohou domnívat, že pokud chtějí naskočit, musí si koupit celý bitcoin. To je ale samozřejmě nesmysl. Cena zlata se také udává v trojské unci a nemusíte si ji koupit celou, když chcete do zlata investovat.

Jak se dělí bitcoin

Skutečnost je mnohem jednodušší. Bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, nejmenší jednotkou je jeden Satoshi:

1 BTC = 1 500 000 Kč (v době aktualizace článku, aktuální kurz najdete tady)
0,1 BTC = 150 000 Kč
0,01 BTC = 15 000 Kč
0,001 BTC = 1 500 Kč = mBTC – Milibitcoin
0,0001 BTC = 150 Kč
0,00001 BTC = 15 Kč
0, 000001 BTC = 1,5 Kč = µBTC – Microbitcoin
0,0000001 BTC = 0,15 hal.
0,00000001 BTC = 0,015 hal. = 1 Satoshi

Jak vidíte, můžete si klidně koupit bitcoiny za 100 Kč a nebude na tom nic divného. Můžete si i říct, že chcete bitcoiny za 1 500 Kč a dostanete 0,001 BTC. Žádný problém.

TIP: Kupujte bitcoin postupně. Pro začátečníka je nejlepší kupovat metodou DCA, která eliminuje nákupy ve špatnou dobu. A nejlepší je, že díky české aplikaci Štosuj, si to můžete zautomatizovat a na nic nemyslet.

Mnoho desetinných míst je ale problém

Když Bitcoin vznikl, měl hodnotu zlomku dolaru, takže za pizzu jste dali třeba 10 000 bitcoinů. Nikoho tenkrát nenapadlo, že za pár let bude stát pizza 0,001 bitcoinu a bude to vypadat divně. Proč divně? Protože psychologie.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Obecně nebudí příliš velkou důvěru vlastnit něčeho 0,001, vypadá to, že nemáte nic. Podobný problém je i s cenovkami – když bude něco stát 0,0001 BTC, budete obtížně přepočítávat kolik to vlastně stojí, nebudete mít tu rychlou a jasnou představu, jako když něco stojí 100 Kč. Proto vznikají různé pokusy zavést nějakou srozumitelnější jednotku a tu používat při uvádění cen v bitcoinech. Nicméně šance na úspěch těchto pokusů je poměrně malá, protože pokud by se na změně nedohodl „celý svět“ najednou, vznikl by obrovský zmatek.

Pro nejbližší dobu se tedy budeme muset smířit s tím, že při obchodování s bitcoiny je třeba dobře počítat desetinná místa a že i vlastnictví desetiny či setiny bitcoinu jsou vlastně docela slušné peníze.

Pokud chcete vlastnit celý coin a nemáte volných 500 000 Kč, možná sklouznete k altcoinům. Třeba Litecoin můžete mít už za jednotky tisíc Kč. Ale to není správná úvaha. Pokud se vám zdá drahé zlato, koupíte si raději půl kila železa? Asi ne, že. Nikdy se ale nerozhodujte jen podle ceny. Pokud něco stojí dolar, asi je pro to nějaký důvod. Vždy si o kryptoměně něco nastudujte, než se rozhodnete ji koupit. Je totiž celkem slušná pravděpodobnost, že nakonec vydělá více ten, kdo má 0,1 bitcoinu, než ten, kdo má 1 000 jednotek nějaké alternativní měny (což ale neznamená, že se na altcoinech nedá vydělat jmění, jen je to pro začátečníka složitější).

Pusťte si audioverzi tohoto článku.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu