Mé zápisky z letošního ChainCampu. Mohou vám posloužit jako vodítko k tomu, na co se podívat na YouTubu, až tam organizátoři přednášky nahrají. Letos jsem většinu času strávil ve vedlejším sále a u stánků.

Stánky partnerů

Firefish

Poznal jsem face to face kluky z Firefish a hezky jsme si popovídali. Potěšilo mě, že mojí recenzi Firefish prý posílají i potenciálním zákazníkům 🙂 Největší „aha moment“ pro mě byl, když jsme se bavili o použití recovery transakce, kterou dostáváte při zamknutí bitcoinů předpodepsanou pro případ nějaké katastrofy a můžete si díky ni poslat své bitcoiny zpět (měsíc po konci kontraktu). Myslel jsem si, že to bude něco hodně složitého a že kdyby to nedejbože nastalo, budu potřebovat programátora, abych dokázal své bitcoiny získat zpět. Ale ono je to jednodušší než poslat e-mail – recovery transakci stačí nakopírovat třeba do mempool.space a stisknout tlačítko odeslat.

Pobavili jsme se i o bezpečnostních a uživatelských vylepšeních, která jsou v plánu, ale konkrétní termíny nejsou, takže nebudu spoilerovat 🙂

Bitlifi

U Bitlifi jsem nafasoval Bolt kartu a mohl vyzkoušet, k čemu je to dobré. Jak už jsem psal na Twitteru, v peněžence přibyla nedávno možnost napojit Bolt kartu, ale nic víc nebylo vysvětleno. Na stánku už bylo jasněji – každý si tam mohl vzít Bolt kartu a tu si propojit se svojí peněženkou. Následně můžete kartou platit tak, jak jste zvyklí u bankovních karet a platby se odečítají z vaší Bitlifi peněženky.

Zaplatit kartou můžete libovolnému telefonu nebo tabletu, který má NFC čip (takže snad každý trochu modernější). Obchodník vygeneruje klasicky LN fakturu a vy místo focení QR kódu přiložíte kartu a máte zaplaceno. Trochu to urychluje platby, protože nemusíte vyndávat telefon a fotit QR kód, ale při běžném styku mezi dvěma lidmi to asi moc smysl nemá. Navíc trochu času ztratíte tím, že hledáte, kde má telefon umístěn NFC čip. Něco jiného je, když má prodejce terminál, kde je jasně vidět, kam kartu musíte přiložit. A samozřejmě ta hlavní výhoda je, že telefon nemusíte mít vůbec u sebe, karta funguje offline. Ale zase kdo dnes chodí bez telefonu, že 🙂 Každopádně je to skvělá ukázka technologie a toho, jak letíme mílovými kroky kupředu. Budoucnost je podle mě v tom, že budou existovat terminály na oboje – na klasické karty i na Lightning a nikdo nebude řešit, čím platíte.

Pokud náhodou peněženku Bitlifi nemáte nebo vůbec neznáte, tak si přečtěte mojí recenzi.

Bolt karta Bitlifi

Coinmate

U Coinmate jsme probrali budoucnost jejich partnerského programu a hlavně jsem dostal přístup k novým funkcím, které jsou v testu a zkouší je uzavřená skupinka lidí. Momentálně testujeme a připomínkujeme něco, co začíná na L a má to jen dvě písmenka 🙂

Kde koupit bitcoin?

Česká burza a směnárna Coinmate je výborná volba pro začátečníky i pokročilé. Pokud ji neznáte, přečtěte si mojí recenzi. Nebo se rovnou zaregistrujte.

Ostatní stánky jsem spíše proběhl, někde si zasoutěžil, někde pobral propagační materiály a u Braiins jsem si pořídil novou knihu od Pepy Tětka Bitcoin: návrat zdravých peněz.

Přednášky

JAN „JOHNNY THE ₿ITCOINER“ KOHOUT
Vires in numeris

Johnny mluvil o tom, jak fungují peníze, jak funguje mozek a co to ve výsledku znamená. Je to skvělá přednáška pro lidi, kteří jsou v Bitcoinu krátce nebo vůbec a ještě neprošli tím „aha momentem“, kdy si uvědomíte, že Bitcoin není o tom, že vyděláte stonásobek, ale o tom, že pochopíte, jak špatné jsou dnešní fiat peníze a jak se to musí neodvratně celé sesypat.

JAN „GORRDY“ DVOŘÁK
Lightning – jak mu to zatím jde?

Hezké shrnutí toho, kam se Lightning Network dostal za sedm let své existence a co všechno už dnes umí. Shodou okolností jsem ve vlaku dočítal knihu Lightning Network, platby budoucnosti od Michala Nováka, takže se mi to při Gorrdyho přednášce pěkně potkalo. Odnesl jsem si dvě věci – peněženka Phoenix umí v nové verzi přifukovat kanály, takže pokud máte malý kanál, umí se zvětšit a nemusíte si otvírat nový. Mělo by se to dít bez vašeho zásahu, peněženka prostě sama pozná, že potřebujete větší kanál. Já osobně považuji kanály za naprosto šílenou věc, od které musí být běžný uživatel úplně odstřižen a tohle k tomu směřuje. Druhá věc byla hezká demonstrace možností LN – Gorrdy ukázal QR kód, ze kterého jste si ofocením mohli vzít satoshi. Opak toho, když platíte – můžete si takto i brát. Využít se to dá například při hrách – kdo první najde QR kód, získává odměnu.

LUBOŠ KOVAŘÍK
Emoce vs. automatizace

Luboš mluvil o tom, jak vám při nakupování bitcoinu škodí emoce a jak se jich zbavit. Samozřejmě to ukazoval na svém projektu Štosuj. Pokud ho náhodou neznáte, určitě si tuhle přednášku dejte. A nebo si přečtěte moji recenzi. Hodně času věnoval i novince – Grid strategii. Její recenzi taky brzy najdete tady na Bitcoinvkapse.

LUBOMÍR VALÍK
Bitcoinová digitální bezpečnost

Fajn shrnutí toho, jak fungovat na internetu bezpečně a jak si zabezpečit bitcoiny. Ono to vypadá jako naprostý základ, ale používáte password manager? Máte na všech důležitých místech zapnuté dvoufázové ověření? Opět mě v přednášce zaujaly dvě věci. Zaprvé, že bezpečnostní schránka v bance se dá prý pořídit už od 1 000 Kč na rok. Myslel jsem, že to stojí víc. Pokud přemýšlíte, kam se seedem, tak za tyhle peníze bych o schránce uvažoval, byť musíte věřit nějaké třetí osobě.

Debatovali jsme pak spolu po přednášce o rozdílu mezi bankovní a nebankovní schránkou a ten zásadní je, že bankovní schránky mají registr a v případě vaší smrti se k ní dostanou dědicové. To může být fajn, když jim chcete předat své bitcoiny (ve schránce je seed). Nevýhodu ale je, že se ke schránce může dostat i třeba stát (soudní příkaz). Nebankovní schránky mohou být naopak i anonymní a žádný registr nemají. Schránky jsou taky pojištěné, takže kdyby vám z ní někdo něco ukradl, měli byste dostat odškodnění.

Druhou zajímavostí byla zmínka o tom, jak si udělat hodně lowcost obdobu Cryptosteel Capsule za 100 Kč – koupíte v železářství podložky, na ně vyryjete slova, navléknete je na šroub a utáhnete matkou. Výhodu je cena a to, že je to hodně nenápadné. Pokud šetříte, zkuste.

CBDC = FINANČNÍ TYRANIE
Radim Kozub / Petr Novotný / Lumír Schejbal / Roman Valihrach

V hlavním sále se pak diskutovalo o hrozbě CBDC. Kupodivu se v panelu nenašel nikdo, kdo by viděl na CBDC něco pozitivního. Účastníci diskuse se shodli na tom, že CBDC se pravděpodobně daleko rychleji a jednodušeji prosadí v totalitních zemích a že Evropa a Amerika se na tom možná nedohodne vůbec. Dobrá byla i připomínka, že nikdo nikde nevysvětlil, jaký existující problém má CBDC řešit. Pokud neřeším problém, proč to dělám?

JOSEF TĚTEK
Bitcoin a finanční nezávislost

Pepa má vždy skvělé přednášky z pohledu ekonoma a každému doporučuji si nějakou poslechnout. Hlavním bodem jeho vystoupení byl ale křest již zmíněné knihy Bitcoin: Návrat zdravých peněz. Kniha byla pokřtěna stylově pivem z pivovaru Medojed. A taky při té příležitostiu Braiins představili nový vzhled i obsah portálu Bitperia. Sice mi trochu konkurují, ale odkaz jim dám 🙂

JAN VÁCLAVEK
Půjčky kryté bitcoinem a design Firefish protokolu

Stihl jsem i tenhle workshop, kde Honza popisoval fungování Firefish. I když jsem Firefish na vlastní kůži zkoušel a recenzoval, dozvěděl jsem se i nějaké novinky. Třeba jsem netušil, že pokud dojde k likvidaci půjčky, dostane investor bitcoiny a ne fiat měnu, kterou půjčil. Není to finální řešení, ale v beta provozu zatím není hotová ta část, který by bitcoiny prodala a poslala investorovi fiat měnu. Investoři o tom ale samozřejmě ví a jsou s tím OK. Zajímavý byl i popis toho, jaký byl původní plán řešení, kde se počítalo v kontraktu se třemi podpisy a pak se ukázalo, že vlastně stačí dva (snad jsem to moc nezjednodušil).

DANIEL STEIGERWALD
Bitcoin vysvětlený v deseti minutách. Jde to?

Přednášky Dana jsou většinou zlatým hřebem a ani letos tomu nebylo jinak. Odpověď na otázku v názvu přednášky v ní nenajdete, ale dozvíte se, jak Bitcoin nevysvětlovat a proč se ho nesnažit vysvětlovat někomu, kdo nemá zájem. Pokud chcete Bitcoin někomu vysvětit, musíte vzbudit zájem a je jen na tom člověku, jak moc se vás bude ptát a co se chce dozvědět. Takže dobré vysvětlení Bitcoinu na začátek je „Jsou to lepší peníze„. A na odpověď, že jeho peníze v bance mu přijdou OK, už můžete rozvíjet diskusi o tom, že to nejsou peníze, nejsou v bance a není to banka :). A hlavně mluvte řečí toho, komu to vysvětlujete – nemá cenu vysvětlovat vaší babičce těžbu a asymetrické šifrování.

Organizace

Všechno klapalo na jedničku a klukům Kuchařovým patří velký dík. Jako perfektní nápad se ukázalo zrušení pauzy na oběd, protože díky tomu se dalo jídlo a pití koupit kdekoliv, kdykoliv a bez front. A ani jste nemuseli přijít o přednášky, protože ty končily před třičtvrtě a další začínala vždy v celou, takže při troše snahy jste se najedli za 20 minut a hurá na další přednášku.

Samozřejmostí bylo, že se všude dalo platit Lightningem, takže za celý den jsem koruny nepotřeboval. A fakt se na tohle placení strašně lehce zvyká. Když jsem pak na nádraží viděl, jak dlouho čeká terminál na potvrzení platby kartou, uvědomil jsme si, jak je LN pekelně rychlý. Nemluvě o tom, že obchodník má peníze taky hned a ne při příštím zúčtování od banky.

Na viděnou na ChainCampu 2024!

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu