Začátek v kryptoměnách vám usnadní tento článek, kde si ukážeme základní sadu nástrojů, kterou budete jako začátečník potřebovat.

Samozřejmě, že úplně první věc, kterou musíte udělat, je absolvovat můj e-mailový kurz pro začátečníky 🙂 – je zadarmo a za pět dní získáte základní přehled o tom, jak to chodí v kryptoměnách. Pokud už jste kurz absolvovali nebo máte základní znalosti odjinud, můžete se rovnou vrhnout do obchodování. Potřebovat budete:

 1. burzu
 2. peněženky
 3. nástroje pro sledování investic

Burza

Burza je místo, kde za své peníze (koruny, eura, dolary) můžete nakoupit Bitcoin, Litecoin a další kryptoměny. Burz existuje doslova mraky, ale jako začátečník si vystačíte se dvěma:

Coinmate

Coinmate je burza s českými kořeny a jako jediná vám umožní poslat na ni jednoduše korunypošlete je přes platební bránu GoPay, kterou používají i tisíce e-shopů. Odpadá tak pro někoho komplikované posílání zahraniční platby (SEPA). Coinmate vám i kurz Bitcoinu může ukazovat v korunách, takže nemusíte řešit přepočet. Na druhou stranu je to trochu matoucí, protože všude jinde se pracuje většinou s kurzem v dolarech nebo eurech.

Burza musí ověřit vaší totožnost kvůli zákonům proti praní špinavých peněz. Coinmate má jako jedna z mála burz udělané ověřování pomocí online rozhovoru v angličtině nebo němčině. Rozhovor je jednoduchý, probíhá přes mobilní aplikace nebo kameru v notebooku. Pokud máte základy jedné z podporovaných řečí, nebude to pro vás žádný problém. Navíc se můžete předem podívat na video, kde přesně uvidíte, co vás čeká a o čem bude řeč. K ověření potřebujete jen občanku.

Nejjednodušší varianta nákupu na Coinmate – klikněte pro zvětšení

Výhody

 • rychlý převod peněz na burzu bez zahraniční platby
 • rozumné poplatky
 • podpora komunikuje i v češtině
 • jednoduché rozhraní pro nákup i prodej

Nevýhody

 • za Kč koupíte jen Bitcoin. Za něj pak ještě Litecoin a Bitcoin Cash. Pro jiné měny musíte hledat jinou burzu.
 • absence pokročilých funkcí (stop loss a pod.)

Založit zdarma účet na Coinmate

Coinbase

Coinbase je největší burza světa se sídlem v USA a v podstatě se dá říct, že je zaměřená na co nejjednodušší nákup kryptoměn pro masy. Umožňuje dokonce nákup pomocí platební karty, ale zrovna to bych nedoporučoval, protože poplatek je obrovský – skoro 4 %.

Peníze na burzu můžete poslat pomocí SEPA platby ze svého bankovnictví, na burzu dorazí za několik dní. Rozhraní je snad ještě jednodušší než u Coinmate, takže nakoupit své první bitcoiny zvládne opravdu každý.

500 Kč na první nákup bitcoinů

Chcete dostat pětikilo na první nákup BTC? Je to snadné. Zaregistrujte se na české burze Coinmate, nakupte bitcoin za 1 000 Kč a odměna je vaše. Neznáte CoinMate? Přečtěte si recenzi.

Pro ověření vám stačí oscanovat nebo ofotit a poslat občanku či pas.

Ukázka rozhraní CoinBase – klikněte pro zvětšení

Výhody

 • jednoduché rozhraní
 • zázemí největší burzy světa
 • pokud utratíte alespoň 100 dolarů, dostanete na uvítanou bonus 10 dolarů

Nevýhody

 • poměrně vysoké poplatky
 • omezený počet kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash)
 • nelze obchodovat měny mezi sebou – nejprve musíte jednu prodat a za získané peníze druhou koupit (nekoupíte třeba Litecoin za Bitcoin, jako je to obvyklé jinde)

Založit zdarma účet na Coinbase

Doporučení

Klidně si jako začátečník udělejte registraci na obou a vyzkoušejte si je – registrace nic nestojí. Měny se dají bez problémů přesouvat i mezi burzami, takže až se rozhodnete používat jen jednu z nich, nebude to žádný problém. A co si budeme povídat – my Češi milujeme slevy a bonusy, takže proč si u Coinbase nevzít 10 dolarů 🙂

Peněženky

Nakoupenou kryptoměnu byste neměli nechávat válet na burze, protože tam o peníze můžete přijít. Burzu může někdo vykrást, může zkrachovat a pod. V minulosti už se to párkrát stalo. Proto jakmile máte v kryptoměnách větší peníze, uložte si je v peněžence (o peněženkách podrobněji zde).

Na Bitcoin doporučuji peněženku Electrum. Tu můžete mít na počítačích s Windows, Linuxem i MAC OS a na mobilech se systémem Android. Zkusit můžete i Blue Wallet (Android i iPhone) nebo Green (Android, iPhone, desktop)

Pro další měny už budete muset hledat, ideální je to vždy na domovské stránce dané měny. A nebo mrkněte na můj rozrůstající se seznam peněženek.

Pokud budete mít v kryptoměnách už hodně peněz, porozhlédněte se po hardwarové peněžence.

A jedno doporučení: pozor na poplatky u Bitcoinu. Přesun do peněženky i z peněženky zpět na burzu je transakce a ta není bohužel zrovna levná. V době psaní článku se pohybuje kolem 300 Kč, takže přesouvat do peněženky bitcoiny za 1 000 Kč je finanční sebevražda. Poplatek je ale stále stejný, nezáleží na převáděné částce, takže přesun bitcoinů za 100 000 Kč bude stále za 300 Kč.

TIP: Pokud si chcete jen vyzkoušet, jak Bitcoin funguje, můžete nějaké drobné získat i zdarma (ale dostanete opravdu hodně malé drobné, nezbohatnete na tom).

Chytré nástroje

Když už máte nakoupeno, chcete určitě sledovat, jak na tom vaše investice je. Existují opět mraky nástrojů, ale vám bude pro začátek stačit jeden a tím je server CryptoCompare.com, kde si můžete zdarma založit portfolio a sledovat, jak se vám zhodnocuje. Na serveru si prostě napíšete, kolik jste koupili jaké měny a za kolik a pak už jen sledujete aktuální hodnotu nákupu dle vývoje kurzu.

Kromě sledování portfolia najdete na serveru CryptoCompare i spousta dalších užitečných informací snad o všech kryptoměnách, co existují. Užitečná je například jednoduchá technická analýza nebo seznam burz, kde konkrétní měnu můžete koupit.

Server funguje perfektně i v mobilu, takže své portfolio můžete sledovat kdekoliv a kdykoliv. Navíc v tuto chvíli je ve vývoji mobilní aplikace, k jejímuž testování se můžete přihlásit. Pokud máte iPhone – dole na stránce klikněte na „Beta test our app“  a za pár dní vám přijde pozvánka. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že aplikace vypadá pěkně a už se těším na ostrou verzi. Zkušební verze má zatím své mouchy, ale po většinu času funguje jak má. Malou ochutnávku vidíte na obrázcích.

Čtěte dále: