Začátek v kryptoměnách vám usnadní tento článek, kde si ukážeme základní sadu nástrojů, kterou budete jako začátečník potřebovat.

[článek je staršího data, některé věci se mohli trochu změnit, ale obecně stále platí]

Samozřejmě, že úplně první věc, kterou musíte udělat, je absolvovat můj e-mailový kurz pro začátečníky 🙂 – je zadarmo a za pět dní získáte základní přehled o tom, jak to chodí v kryptoměnách. Pokud už jste kurz absolvovali nebo máte základní znalosti odjinud, můžete se rovnou vrhnout do nakupování. Potřebovat budete:

 1. burzu, bitcoinmat nebo aplikaci Vexl
 2. peněženky
 3. nástroje pro sledování investic

Burzy a směnárny

Burza je místo, kde za své peníze (koruny, eura, dolary) můžete nakoupit Bitcoin, případně další kryptoměny. Burz i směnáren existují doslova mraky, ale začátečníkům doporučuji výhradně ty české:

Coinmate

Coinmate je česká burza a umožní poslat na ni jednoduše korunypošlete je přes platební bránu GoPay, kterou používají i tisíce e-shopů. Odpadá tak pro někoho komplikované posílání zahraniční platby (SEPA). Coinmate vám i kurz Bitcoinu může ukazovat v korunách, takže nemusíte řešit přepočet. Na druhou stranu je to trochu matoucí, protože všude jinde se pracuje většinou s kurzem v dolarech nebo eurech. Recenze Coinmate

Výhody

 • rychlý převod peněz na burzu bez zahraniční platby
 • vstupní bonu 500 Kč, pokud se zaregistrujete přes tento odkaz a nakoupíte bitcoin alespoň za 1 000 Kč
 • rozumné poplatky
 • podpora v češtině
 • jednoduché rozhraní pro nákup i prodej

Založit zdarma účet na Coinmate

Anycoin

Anycoin je česká směnárna, která má jednoduché rozhraní a českou podporou. Přečtěte si podrobnou recenzi.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Založit zdarma účet u Anycoin

Výhody

 • rychlý převod peněz na burzu bez zahraniční platby
 • vstupní bonu 300 Kč, pokud se zaregistrujete přes tento odkaz a nakoupíte bitcoin alespoň za 10 000 Kč
 • podpora v češtině
 • jednoduché rozhraní pro nákup i prodej

Doporučení

Klidně si jako začátečník udělejte registraci na více místech a vyzkoušejte si je – registrace nic nestojí. Měny se dají bez problémů přesouvat i mezi burzami, takže až se rozhodnete používat jen jednu z nich, nebude to žádný problém. A co si budeme povídat, bonusy nejsou k zahození 🙂

Nákup bitcoinu bez KYC

Na burze či směnárně musíte obvykle odhalit svoji identitu. Existují ale i možnosti, jak nakoupit bitcoiny bez tohoto ověření. Můžete využít bitcoinmat nebo koupit bitcoin přímo od někoho jiného. Najít protistranu vám pomůže třeba česká aplikace lidí Vexl.

Peněženky

Nakoupenou kryptoměnu byste neměli nechávat válet na burze, protože tam o peníze můžete přijít. Burzu může někdo vykrást, může zkrachovat a pod. V minulosti už se to párkrát stalo. Proto jakmile máte v kryptoměnách větší peníze, uložte si je v peněžence (o peněženkách podrobněji zde).

Pokud budete mít v kryptoměnách už hodně peněz, porozhlédněte se po hardwarové peněžence.

A jedno doporučení: pozor na poplatky u Bitcoinu. Přesun do peněženky i z peněženky zpět na burzu je transakce a její cena v čase dost kolísá, takže se ujistěte, jestli při přesunu 1000 Kč nezaplatíte 100 Kč poplatek. Poplatek je za transakci, nezáleží na převáděné částce, takže přesun bitcoinů v hodnotě 100 000 Kč bude stát stejně, jako v hodnotě 100 Kč.

TIP: Pokud si chcete jen vyzkoušet, jak Bitcoin funguje, můžete nějaké drobné získat i zdarma (ale dostanete opravdu hodně malé drobné, nezbohatnete na tom).

Chytré nástroje

Nejlepší je nakupovat bitcoin pravidelně za menší částku, vyhnete se tak tomu, že nakoupíte za špatný kurz. Této metodě se říká DCA (Dolar Cost Averaging). K tomu vám pomůže česká apliakce Štosuj, která pravidelné nákupy zařídí za vás. Recenze Štosuj.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu