Čas od času se někde objeví názor, že kvantové počítače celý koncept Bitcoinu zničí. Proč se to nestane?
Co je kvantový počítač
Zjednodušeně řečeno je to super počítač, který dokáže teoreticky udělat obrovské množství výpočtů ve zlomku vteřiny. Pro podrobnější popis kvantových počítačů bych doporučil začít na Wikipedii:
Kvantový počítač je v informatice zařízení na vykonávání výpočtů, které přímo využívá při svojí činnosti fenomény známé z kvantové mechaniky, jako je například superpozice nebo kvantové provázání, na vykonávání operací s daty. V klasickém počítači jsou data určena bity, v kvantovém počítači se používají qubity (kvantové bity). Více
Lidé předpovídající konec Bitcoinu s nástupem kvantových počítačů vychází z toho, že kvantové počítače zlikvidují dnešní šifrování a protože Bitcoin stojí na podobných principech, zlikvidují i jeho.
Nicméně pokud jde o možnost realizace kvantového počítače využitelného k lámání současných šifer s veřejnými klíči (například RSA s 2048 bity), panuje minimálně u části odborníků velká skepse. Část fyziků se navíc domnívá, že funkční kvantový počítač nebude nikdy sestrojen. Někteří to dokonce přirovnávají k pokusům o vytvoření perpetum mobile.
Proč kvantové počítače Bitcoin nezničí
Představte si, že kdysi dávno se šifrovalo na papíře pomocí relativně jednoduchých šifer. Tehdy vypadalo naprosto logicky tvrzení, že nástup počítačů šifrování zničí, protože počítač dokáže šifru, jejíž rozšifrování trvalo lidem hodiny, dny i měsíce, rozluštit během okamžiku – dokáže zkusit tisíce a milióny kombinací za sekundu. A přestalo snad fungovat s nástupem počítačů šifrování? Samozřejmě, že nepřestalo. Stalo se totiž to, že počítače nebyly jen na straně dešifrování, ale zcela logicky i na straně šifrování – síly se přirozeně vyrovnaly, vznikly složitější šifry, které i počítačům trvá dešifrovat tak dlouho, že jsou i nadále bezpečné. A jak roste výkon počítačů, roste i složitost šifer – stále můžeme šifrovat tak, že nejmodernější šifrovací postupy jsou považovány za neprolomitelné.
Takže co se stane s Bitcoinem, když nakonec budeme mít kvantový počítač? Bude vypadat úplně jinak a kvantové počítače se budou používat i na straně zajišťující chod Bitcoinu. Představa, že provoz Bitcoinu pojede na dnešních počítačích a na druhé straně budou mít „útočníci“ kvantový počítač je stejně úsměvná, jako kdybychom dnes stále tvořili šifry na papíře a někdo nám je na druhé straně vesele louskal na nejmodernějším počítači.
Máte jiný názor? Podělte se v komentářích.
Je vidět, že autor článku problému kryptologie absolutně nerozumí 🙂
U čtení článku jsem se byl dvakrát vyzvracet abych to dokázal dočíst.
Počítač, který všichni známe funguje na principu 1 a 0. Tedy bitu. A velice obtížně dokáže hledat prvočísla(rozložení velkého čísla na součin prvočísel nebo-li faktorizace). A na tom je založené asymetrické šifrování, které se používá téměř všude (komunikace po internetu, bitcoin, bankovnictvi apod..).
Kvantový počítač toto ale dokáže prolomit. Bitcoin jak všichni víme stojí na tom, že známe veřejnou adresu který je něco jako naše číslo účtu v bance. A privátní klíč, kterým s bitcoinem manipuljeme. A právě toto kvantové počítače dokáží rozlousknout. Tudiž bitcoin je ohrožen 🙂 Každý bude muset pravděpodobně přesunout svou peněženku na jinou adresu.
A pak je tu další problem a to je retroaktivní analýza. Pokud to někomu pálí, může vaší komunikaci odposlouchávat již teď. Bude znát vaší veřejnou adresu ale zatím nedokáže zjistit klíč. Ale dejme tomu za 20 let kdy už budou kvantové počítače s dostatečným počtem Qbitů už zjistí vaš privátní klíč. A pokud nepodnikenete příslušné kroky můžete se s mincemi rozloučit. To platí pro všechny internetové služby zabezpečené asymetrickým šifrováním.
(Jen pro info toto se už děje. Vlády/organizace již nyní sbírají zašifrované data, které zatím neodšifrují ale za pár desítek let ano.)
Díky za názor, ale nemám pocit, že by byl v rozporu s tím, co je v článku. Pokud jste se už dostatečně vyzvracel, můžete vysvětlit, proč by neměla fungovat myšlenka, že i Bitcoin se změní/přizpůsobí realitě, pokud budou kvantové počítače existovat? Co přesně je špatně na posledním odstavci? Díky.