Pokud trochu obchodujete na burzách, asi znáte tzv. stoploss pokyn, pokud ho neznáte, asi byste obchodovat neměli 🙂 Dnes se ale podíváme na ještě chytřejší pokyn, který vám umí vybrat zisk a na druhé straně pohlídat ztrátu.
OCO – One Cancel the Other
Jak už z názvu plyne, je to vlastně spojení dvou pokynů do jednoho (Limit a Stop-Loss), přičemž jakmile se vyplní ten první, druhý se automaticky zruší. Nutno podotknout, že samostatně takto dva pokyny nastavit nejdou – jakmile nastavíte Stoploss, nemůžete už na tu samou pozici nastavit Limit a naopak, protože prostředky jsou zamčené v prvním pokynu. OCO právě tento problém řeší.
Jak to funguje
Tento pokyn funguje jednoduše tak, že v rámci pokynu říkáte, za jakou cenu chcete prodat v zisku, nebo kdy se má pozice zavřít, když jde trh proti vám. Nejlépe pochopitelné je to z příkladu:
Nakoupili jste bitcoin na ceně 60 000 $ a čekáte, že půjde na 70 000 $. Svému odhadu přestáváte věřit, pokud se vydá kurz na druhou stranu a spadne na 55 000 $ – to pak raději vezmete menší ztrátu, ale nechcete riskovat, že bude ještě větší. Můžete si tedy nastavit OCO pokyn, kterým říkáte „prodej moji pozici v BTC za 70 000 $, nebo ji prodej, když spadne kurz BTC na 55 000 $.
Pokud byste použili obyčejný stoploss nastavený na 55 000 $ a nevysedáváte u grafů 24 hodin denně, může se klidně stát, že BTC vyletí na 70 000 $ když budete spát a do rána spadne na 55 000 $. Místo zisku 15 % berete ztrátu 9 %. Tenhle typ pokynu se vyplatí hlavně u swingového obchodování altcoinů, které létají o 10 – 20 % sem tam a ručně ty targety nemáte šanci trefit. Další výhodou je, že použitím OCO jste v daleko větším klidu a nestresujete se věčným kontrolováním grafů a přemýšlením, jestli už prodat nebo ne – jednou nastavíte pokyn a můžete na něj zapomenout.
Jak na OCO na Binance
- přihlaste se na Binance. Pokud náhodou nemáte účet, udělejte si ho zdarma.
- v místě, kde jste zvyklí zadávat příkazy, se přepněte na OCO, viz šipka na obrázku
- do části Sell zadejte postupně:
Price: cenu, za kterou chcete prodat, tj. váš cíl – v našem příkladu 70 000 $
Stop: cenu, na které se aktivuje prodejní příkaz – v našem příkladu 55 000 $
Limit: za kolik prodáte, když obchod nejde podle plánu – doporučuji dát lehce nižší, třeba 54 950 $
Ammount: kolik BTC chcete prodat - Pošlete příkaz na burzu – Sell BTC
Stejně OCO příkaz nastavíte i v mobilní aplikace Binance. Jiné burzy to budou mít dost podobné.
OCO příkaz lze nastavit i na nákup pokud spekulujete na pokles a funguje to celé opačně – prodali jste do shortu za 60 000 $ a chcete koupit zpět za 50 000 $. Pokud ale cena vyleze na 65 000 $ přestáváte věřit, že trh někdy dojde na 50 000 $ a raději koupíte zpět za 65 000 $.
Díky za článek👍
Zdravim. Mal by som na Vas otazku ako nastavovat stop limity v OCO prikaze ak nastavujem na jednu kryptomenu viacero OCO prikazov? Priklad kupil som ADA za 1 USD. Planujem predavat cast portfolia pri raste o 10% a cast pri raste o 20%. A zaroven sa chcem ochranit pri poklese na 0,90 centov. Ako takuto situaciu nastavit na burze? STOP LIMIT pri prvom OCO prikaze nastavit na hodnoty 0.93 a limit na predaj 0.90. Pri druhom OCO prikaze ist s STOP LIMIT-om na rovnake hodnoty alebo ich posunut vyssie ako bol nastavany profit na prvom OCO prikaze cize cca STOP na 1,13 a LIMIT na 1.11? Na zvysok portfolia nastavit len prikaz STOP-LIMIT na tych 0,90? Dakujem za radu! S pozdravom!
To je takový dotaz nedotaz 🙂 Je to spíše o tom, jak si to spočítáte nebo co od toho čekáte. Můžu posloužit příkladem z praxe, jak obchodujeme v rámci https://bitcoinvkapse.cz/trading-s-traderom-2-0-kveten-cerven-cervenec-srpen/ na dva targety:
– při vstupu do obchodu za 100 se nastaví dva OCO příkazy a) prodej za 110, stop 90 b) prodej za 120, stop 90
– po dosažení prvního targetu obvykle posuneme stop na vstup, tj. prodej za 120, stop na 100 = obchod už nemůže skončit prodělkem
Limit: za kolik prodáte, když obchod nejde podle plánu – doporučuji dát lehce nižší, třeba 55 950 $
asi má být 54950..?
Ano, díky za upozornění. Opraveno.