Obsah článku
Většina lidí se už pravděpodobně s pojmem CBDC (Central Bank Digital Currency) setkala, ale ne všichni mají jasno v tom, zda jde o skvělou inovaci peněz, na kterou se máme těšit, nebo se jí máme spíše obávat. Odpovědi na nejčastější otázky jsem shrnul do tohoto článku.
Je CBDC kryptoměna?
CBDC, neboli Central Bank Digital Currency (digitální měna centrální banky), jsou peníze vydávané přímo centrální bankou výhradně v elektronické podobě. Jedná se o digitální verzi klasické (fiat) měny, která je plně podporována státem a funguje jako oficiální platidlo. V našem případě jde tedy o digitální korunu. Na rozdíl od tradičních kryptoměn by ale byla digitální koruna plně centralizovaná a centrální banka by měla plnou kontrolu nad její emisí a správou.
Klíčovým rozdílem oproti běžným elektronickým penězům, které už dnes stejně používáme třeba při platbě kartou, je to, že CBDC představuje přímou pohledávku držitele vůči centrální bance a uživatelé by tak mohli mít účet přímo u centrální banky.
CBDC vs. Bitcoin
CBDC je spravována a emitována centrální státní bankou. Využívá sice podobné technologie jako třeba Bitcoin či jiné kryptoměny, ale jak už bylo řečeno, klíčovým rozdílem je to, že u CBDC je vše centralizované na jednom místě.
Na rozdíl od decentralizovaných kryptoměn, kde jsou transakce ověřovány sítí nezávislých uživatelů, u CBDC by veškeré operace byly validovány a zaznamenávány centrální autoritou. To, že by uživatelé mohli mít svoji digitální peněženku přímo u centrální banky, by sice umožnilo rychlé převody bez nutnosti prostředníků v podobě komerčních bank, ale za cenu toho, že centrální banka by měla prakticky neomezenou kontrolu nad financemi občanů.
Podle zastánců by státní digitální měna by měla být stabilnější díky podpoře státu. Zároveň ale umožňuje přímou kontrolu občanů a sledování jejich finančních transakcí. Bitcoin naproti tomu nabízí vyšší míru anonymity a svobody, ale logicky je to za cenu menší regulační ochrany, zatím vyšší volatility a rizika spojeného se selháním jednotlivce – ztratíte přístup k peněžence a bitcoiny jsou v nenávratnu.
Kde koupit bitcoin?
Doporučuji používat české směnárny a burzy:
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.
Má CBDC nějaké výhody?
Zastánci CBDC vidí v této technologii řadu výhod pro finanční systém a společnost jako celek. Jedním z hlavních argumentů je zlepšení finanční inkluze. CBDC by prý mohly poskytnout přístup k digitálním finančním službám lidem bez bankovních účtů, zejména v rozvojových zemích. To ale Bitcoin umožňuje také.
Dalším přínosem by podle zastánců mělo být zvýšení efektivity a snížení nákladů v celém finančním sektoru. Odhaduje se, že implementace CBDC by mohla vést celosvětově k úsporám až 400 miliard dolarů ročně. Toto snížení nákladů by prý bylo dosaženo díky rychlejším a efektivnějším elektronickým platbám, okamžitému vypořádání transakcí a přímému přístupu k prostředkům bez nutnosti zprostředkování tradičními bankami. Těm se ten nápad určitě líbí ze všech nejvíc 😉
Rizika spojená s CBDC
Zavedení CBDC s sebou ale přináší řadu rizik a obav. Jedním z hlavních problémů je ohrožení soukromí, neboť CBDC by umožnilo centrálním bankám sledovat veškeré finanční transakce občanů a co víc, dokonce by bylo možné vydávat například peníze s datem expirace a nebo peníze, které půjde utratit jen za předem dané zboží – koruny, za které nejde koupit třeba alkohol, by tak nebyly sci-fi, ale možnou realitou.
Dalším problémem je bezpečnosti celého systému – centralizovaný systém CBDC by se určitě stal lákavým soustem pro nejrůznější hackery, ale i nepřátelské státy.
Dalším rizikem je podle kritiků i potenciální destabilizace bankovního sektoru. Přímý přístup občanů k digitální měně centrální banky by mohl vést k odlivu vkladů z komerčních bank, což by narušilo tradiční bankovní model. A teoreticky by to mohlo komerční banky i zlikvidovat úplně – nebyly by totiž k ničemu potřeba.
Paradoxně by také CBDC namísto zlepšení dostupnosti bankovních služeb mohlo mít opačný účinek u určitých skupin obyvatelstva, zejména u těch s nízkou digitální gramotností. Stačí se v době vyplácení důchodů podívat na libovolnou poštu, kam si lidé chodí pro hotovost, protože prý neumí s internetovým bankovnictvím.
Kde už CBDC mají
94 % centrálních bank prý aktivně zkoumá možnosti digitálních měn. Lídrem je v tomto nepřekvapivě totalitní Čína – její projekt E-CNY (digitální jüan) se již používá v 17 provinciích, zejména pro firemní transakce.
U nás doma ČNB dosud nepřijala žádné rozhodnutí ve věci případné emise českých CBDC. Nezbytným předpokladem pro možnost vydání CBDC by byla odpovídající změna legislativy, neboť stávající právní úprava emisi CBDC v ČR neumožňuje. To Evropská centrální banka pokračuje v přípravách digitálního eura a chce ho spustit už letos na podzim.
Některé menší ekonomiky jako Bahamy, Nigérie či Jamajka už své retailové CBDC oficiálně zavedly a v dalších zemích jako je například Indie, Kazachstán či Jižní Korea běží pilotní programy.
V USA má CBDC zákaz
Donald Trump ho totiž zakázal ihned po inauguraci prostřednictvím exekutivního nařízení s názvem „Posilování amerického vedení v digitálních finančních technologiích„. Toto nařízení výslovně zakazuje federálním agenturám podnikat jakékoliv kroky k vytvoření, vydání nebo propagaci CBDC ve Spojených státech i v zahraničí a nařizuje okamžité ukončení všech aktivních plánů a iniciativ souvisejících s vytvořením CBDC v USA.
Vodítkem v otázce, zda je CBDC dobrý, nebo špatný nápad, tak může být jednoduchá úvaha – Čína je v jeho zavádění nejdál a v USA je zakázané. Dáte spíše na Čínu nebo na USA?