Obsah článku
Simplecoin je poslední ze tří velkých českých směnáren, které jsem se ještě podrobně nevěnoval. Pojďme to napravit.
V Česku působí spousty směnáren a burz, ale ty skutečně české byste spočítali na prstech jedné ruky. Simplecoin je jedna z nich a dokonce sebe sama označuje za nejstarší českou směnárnu. Že je na trhu už opravdu dlouho – od roku 2013, je fakt. Co tedy nabízí ve srovnání s konkurencí?
Nákup bitcoinu bez registrace
Pokud si chcete vyzkoušet nákup bitcoinu za pár korun, můžete to u Simplecoinu udělat i bez registrace – jednoduše hned na úvodní stránce zadáte za kolik korun chcete nakoupit a pokud se vejdete do limitu 100 eur (cca 2500 Kč) za deset dní, směnárna po vás nebude chtít žádné ověření (KYC). Nezapomeňte ale na to, že úplně anonymní nákup to nebude, protože peníze do směnárny posíláte bankovním systémem, takže někdo někde ví, kdo jste.
Registrace
Pro větší nákupy už musíte projít registrací, což plyne z nutnosti dodržovat zákony proti praní špinavých peněz (KYC a AML). K dispozici máte klasické vytvoření účtu se jménem a heslem a nebo možnost přihlásit se přes sociální sítě (to moc nedoporučuji).
Po zvolení jména a hesla a odsouhlasení podmínek směnárny už stačí jen aktivovat účet pomocí odkazu, který dorazí obratem do mailu. Ihned se pak můžete přihlásit a začít nakupovat. Ovšem stále s limitem 100 eur.
Kde koupit bitcoin?
Doporučuji používat české směnárny a burzy:
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Pro anonymní nákup použijte českou aplikaci Vexl nebo bitcoinmat.
Limitu se zbavíte jednoduše tím, že se identifikujte. To znamená, že zašlete své dokumenty, uděláte si s nimi selfie, zodpovíte nějaké otázky ohledně příjmů a účelu obchodování a po absolvování krátkého telefonátu s pracovníkem Simplecoinu máte ověřený účet a limit 10 tisíc euro za měsíc, to už by běžnému uživateli mohlo stačit a pokud ne, existuje možnost ho ještě navýšit – budete ale muset doložit své příjmy. S verifikací získáte navíc 5% slevu z poplatků. Další 5% slevu získáte doložením svých příjmů.
Jak u Simplecoinu nakoupit bitcoin
Celé rozhraní pro nákup a prodej je velmi jednoduché až primitivní (což vůbec není na škodu a koresponduje to navíc s názvem Simple coin). Nakoupit BTC můžete přímo z úvodní stránky po přihlášení, ale trochu přehlednější je to po kliknutí na tlačítko Směnárna v levé navigaci. Pak vám stačí zadat dvě věci:
- za kolik korun nebo eur chcete bitcoin nakoupit (kolik ho dostanete, se dopočte automaticky)
- adresu vaší peněženky
Z bodu dva je vidět jedna velká bezpečnostní výhoda Simplecoinu – žádný bitcoin u něj nezůstává, vše odchází přímo do peněženky kupujícího. Simplecoin tak elegantně řeší edukaci uživatelů v tom, že bitcoin se nikdy nemá nechávat na směnárně tím, že to jednoduše neumožňuje. To je za mě super přístup pro velkou většinu lidí, kteří chtějí koupit a držet. Navíc si myslím, že celá směnárna bude tím pádem i programátorsky daleko jednodušší. Na druhou stranu si ale umím představit, že to může odradit lidi, kteří nechtějí peněženku řešit a chtějí bitcoin koupit a nechat ve směnárně (i tací se určitě najdou a že je to špatně, jim nevysvětlíte). Pro ty má ale Simplecoin svoji druhou službu – peněženku. Je to oddělená nezávislá služba a není předmětem této recenze.
Celý proces nákupu je ještě zjednodušen tím, že si můžete adresu své peněženky na směnárně uložit a jen ji vybrat z rolovací nabídky, takže nemusíte při každém nákupu hledat Trezor a zjišťovat adresu (byť to jde zase trochu proti jinému doporučení používat pro každou transakci jinou adresu). Pro pokročilejší uživatele dodávám, že si také mohou Trezor propojit se směnárnou.
A i když tady celou dobu mluvíme o bitcoinu, sluší se dodat, že na Simplecoinu jde koupit i jiné měny. Povětšinou jde ale o ty dost obskurní nebo dokonce dávno zapomenuté. Posuďte nabídku sami: BTC, LTC, BCH, ETH, XRP, ZEC, XLM, DOGE a stablecoin USDC (ten se hodí). Znáte někoho, kdo si dnes koupí XLM? Zajímavé to může být ale pro fanoušky Monera, to totiž z tradičních burz ve velkém delistují a na Simplecoinu stále je (v době psaní recenze).
Prodej bitcoinu
Každý správný bitcoiner ví, že bitcoin se neprodává, že to není potřeba. Pokud po tom ale přeci jen zatoužíte, stačí pomocí šipky mezi měnami prohodit CZK a BTC a rázem můžete nakoupit koruny za bitcoin, což přeloženo do lidštiny znamená, že prodávate bitcoin.
Nastavení směnárny
Jak už bylo řečeno, rozhraní Simplecoinu je extrémně jednoduché a vlastně asi jediné, co ještě stojí za zmínku je Nastavení. Do toho se dostanete po kliknutí na své jméno a můžete si v něm nastavit třeba jazyk e-mailů nebo to, jaká měna je pro vás výchozí. Určitě si v částí zabezpečení zapněte dvoufaktorové ověření. I když tím, že na směnárně žádné vaše peníze nikdy neleží, je riziko zneužití poměrně malé. Ale tzv. 2FA je dnes už standard, tak ho využívejte.
Sleva pro studenty
Co také odlišuje Simplecoin od konkurence je to, že pokud jste student nebo učitel, získáte zajímavou slevu na poplatcích, resp. z marže směnárny a to ve výši 25 procent. Pokud si tedy směnárna na směnu přidá například marži 100 Kč, bude to pro studenta s ISIC kartou jen 75 Kč.
Jak slevu získat?
Už při registraci můžete svoji kartu zadat. Pokud ji chcete přidat později, je to v sekci „Verifikace a limity“, kde můžete zadat číslo vaší ISIC/ITIC/ALIVE karty. Po ověření se vám sleva bude automaticky započítávat do kurzu při každé objednávce. Sleva je aktivní po dobu platnosti průkazu.
Osobní přístup
Pro méně zkušené uživatele a začátečníky může být plusem to, že Simplecoin mohou navštívit osobně a vše probrat přímo s pracovníky směnárny. Klientské centrum se nachází na Praze 6 poblíž metra Hradčanská. Navíc je zákazníkům každý den včetně víkendu od 9 do 21 hodin k dispozici podpora na telefonu.
A dámy by možná mohlo zaujmout i to, že Simplecoin pořádá pod názvem Dáma s kryptem pravidelná setkání určená výhradně ženám. Ty totiž často mohou mít pocit, že krypto je mužská záležitost, že je to moc technické a podobně. Takže pokud máte ve svém okolí ostýchavou ženu, která chce pochopit Bitcoin, pošlete jí do Simplecoinu 🙂
Jaký má Simplecoin kurz bitcoinu
Při psaní článku jsem se v jeden okamžik podíval na čtyři nejvýznamnější české směnárny a výsledek byl tento (cena za 0,001 bitcoinu, což by mohl být obvyklý nákup při pravidelném spoření):
- Simplecoin: 1 999 Kč (bez slevy za doložení příjmů, bez slevy za ISIC a v ceně je již poplatek sítě za převod do vaší peněženky)
- Anycoin: 1 993 Kč
- Bit.plus: 1 973 Kč
- Coinmate: 1 947 Kč (Coinmate je primárně burza z čehož těží i její zjednodušené rozhraní fungující jako směnárna)
Většinou lidem říkám, že pár korun rozdílu nehraje při dlouhodobém spoření v Bitcoinu příliš velkou roli. Spíše doporučuji vybrat si směnárnu, která se vám nejlépe používá, má dobré reference a podobně. Navíc směnárny se svojí marží, potažmo kurzem pravděpodobně neustále pracují, takže směnárna, která má nejlepší cenu dnes, jí už nemusí mít zítra.
Závěr Simplecoin recenze
Plusy
- přehledné a jednoduché rozhraní
- bitcoiny nezůstávají na směnárně
- sleva pro studenty a učitele
- možnost navštívit směnárnu osobně
- zákaznická podpora 12 hodin denně, 7 dní v týdnu
- možnost přímého propojení s Trezorem pro vyšší bezpečnost
Mínusy
- někomu může vadit menší výběr kryptoměn
- v době psaní článku lehce horší kurz (s využitím všech dostupných slev bude ale kurz lepší)