V loňském roce jsem z různých veřejných zdrojů jsem posbírat tipy na kryptoměny, které se vyplatí v roce 2018 sledovat, případně i nakupovat. Jak to dopadlo a jaké kryptoměny sledovat v roce 2019?

Rok 2018 byl pro většinu kryptoměn špatný až hrůzostrašný, většina počítala ztráty v desítkách procent. Zároveň se ani neobjevila nějaká nová zázračná hvězda, takže pro rok 2019 zůstává doporučení podobné. Doufejme, že po pádu bude konečně následovat růst. Loňský článek je zde.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin v roce 2018 sletěl z rekordních takřka 20 000 dolarů na 4 000 dolarů na konci prosince. Jeho přítomnost v portfoliu je samozřejmost, je největší, nejznámější a často se kurz dalších měn odvíjí od něj. Při tvorbě portfolia pro rok 2019 bych rozhodně doporučoval mít okolo 50 % v bitcoinech. Nejjednodušeji nakoupíte na burzách Coinmate nebo Coinbase.

Litecoin (LTC)

Digitální stříbro by také nemělo v žádném portfoliu chybět. I Litecoin si prožil pád z ceny okolo 320 USD na prosincových cca 30 USD. Mnozí loni považovali cenu 500 USD za hotovu věc a viděl jsem i odhady mezi 1000 a 2000 USD za Litecoin. No, není každý den posvícení, ale věřme, že z dlouhodobého pohledu to úplně mimo není, protože Bitcoin se stále nehodí na běžné placení a právě Litecoin by ho měl postupně v roli platidla i pro malé částky nahrazovat. Proč se o něj zajímat? Nejjednodušeji nakoupíte na burzách Coinmate nebo Coinbase.

DigitalCash (DASH)

Ten si prožil pád z 1 200 dolarů na 90 dolarů. Anonymní měna, která se začíná reálně využívat k placení. Má podobné cíle jako Litecoin. Spekulovalo se o tom, že se o tom, že se brzy objeví na burze Coinbase, což by podle mnohých vystřelilo cenu vzhůru. Zatím se tak ale nestalo. Koupit DASH můžete třeba na Binance.

Ripple (XRP)

Ripple si prožil pád z 3,59 na 0,4 USD. Stačil se ale stát dvojkou podle tržní kapitalizace. Na Ripple je zajímavé to, že má podepsáno mnoho dohod s bankami – jeho cílem je stát se platformou pro posílání peněz mezi bankami. Jde trochu proti myšlence kryptoměn, protože je uzavřená a centralizovaná, ale zdá se, že jí to na popularitě nijak neubírá. I o ní se spekulovalo, že se objeví na Coinbase a nestalo se tak. Koupit Ripple můžete třeba na Binance.

Monero (XMR)

Tato anonymní měna s nízkými poplatky si prožila pád z 388 dolarů na 49. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou vylepšenými kopiemi Bitcoinu, je Monero založené na jiném protokolu (CryptoNote). A do třetice i o něm se spekulovalo, že bude dostupné na Coinbase a opět k tomu nedošlo. Koupit Monero tak můžete třeba na Binance.

Kde koupit bitcoin?

Doporučuji používat české směnárny a burzy:

Coinmate: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.
Anycoin: Přečtěte si mojí recenzi, nebo se rovnou zaregistrujte.

Výše uvedené měny byly loni považovány za jistota pro konzervativnější investory a mělo by to platit i v roce 2019.

Pro méně konzervativní investory byly loni doporučovány tyto:

Verge (XVG)

Anonymní měna s důrazem na ochranu soukromí. Rychlé a levné transakce. V roce 2018 pád z 0,2 na 0,008 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Binance coin (BNB)

Kryptoměna platformy a burzy Binance. Používá ERC 20 token na Ethereu. Touto měnou můžete platit poplatky na burze Binance – ušetříte tak 50 %. V roce 2018 pád z 20 na 5 USD.

Cardano (ADA)

Cardano je podle autorů více než jen obyčejná kryptoměna, jde o technologickou platformu, která bude schopná provozovat finanční aplikace, které potřebujeme každý den. Podle autorů je také první blockchainovou měnou, která vznikla z vědecké filozofie. V roce 2018 pád z 1,2 na 0,036 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Stellar (XLM)

Open source protokol pro výměnu peněz. Je nasazován neziskovými organizacemi zejména v rozvojových zemích, ale zajímá se o něj např. i IBM, se kterou Stellar uzavřel v říjnu 2017 partnerství . Původně fungovala na protokolu Ripple, ale později se od něj odtrhla. V roce 2018 pád z 0,84 na 0,12 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Monaco (MCO)

Vydavatel karet pro placení kryptoměnami má vlastní coin. Pokud ho držíte, můžete mimo jiné dostat lepší kartu s cashbackem. O samotnou kartu můžete ale požádat i bez držení coinů. Jakmile se vydávání karet rozjede ve velkém, lze čekat růst ceny. V roce 2018 pád z 19,5 na 2,15 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Bitshares (BTS)

Open source real-time platební platforma založená na blockchainu. Od března 2016 je projekt součástí balíčku Microsoft Azure Blockchain. Pro ověřování transakcí používá model Delegated Proof of Stake. V roce 2018 pád z 0,84 na 0,04 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Tronix (TRX)

Protokol pro zábavní průmysl založený na blockchainu. Umožňuje každému uživateli volně publikovat a spravovat svá data a v decentralizované autonomní podobě rozhodovat o jejich distribuci a předplatném. Funguje na Ethereu na tokenu ERC20. V roce 2018 pád z 0,22 na 0,02 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

IOTA (IOT)

Kryptoměna řešící platby v internetu věcí. Angažuje se v ní Microsoft. V roce 2018 pád z 5,5 na 0,33 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Vechain (VET)

Usiluje o vybudování spolehlivého a distribuovaného podnikatelského ekosystému založeného blockchainu. Koupit můžete třeba na Binance.

Wawes (WAWES)

Blockchain platforma pro ukládání, obchodování, správu a vydávání digitálních dat. V roce 2018 pád z 12,60 na 3,80 USD.
Koupit můžete třeba na Binance.

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu