Obsah článku
Pokud potřebujete mít bitcoinovou peněženku v mobilu, je Green od Blockstreamu jednou z variant, se kterou určitě nešlápnete vedle. Pojďme se podívat co umí a jak ji nainstalovat a nastavit.
Nejprve si vyjasněme, proč vůbec chtít softwarovou peněženku, když existují ty hardwarové. Jednoduše jsou situace, kdy se hodí mít on-chainovou bitcoinovou peněženku i v mobilu. Namátkou třeba:
- potřebujete přijmout nějakou transakci v terénu, ale pro Lightning Network je už moc velká
- chcete nakoupit v bitcoinmatu, ale nemáte u sebe adresu pro poslání do Trezoru
- chcete si vzít trochu větší sumu s sebou na dovolenou či pracovní cestu, ale nechcete tahat hardwarovou peněženku
- s bitcoinem začínáte a hardwarovou peněženku ještě nemáte (kdy už ji pořídit?).
Vždy ale platí, že jakmile máte v mobilní peněžence větší sumu, měli byste uvažovat o hardwarové peněžence, například o Trezoru Safe 3, což je pro běžného uživatele dostatečná a finančně dostupná varianta.
Následující text sepisuji hlavně pro začátečníky, kteří potřebují svojí první peněženku třeba proto, aby vyzkoušeli mojí zdejší směnárnu a nakoupili si první kousek bitcoinu.
Instalujeme peněženku Green
Peněženku Green vyvíjí firma Blockstream, kterou spoluzaložil Adam Back, jehož technologie Hashcash je klíčovou součástí bitcoinu a byl také jedním z prvních lidí, kteří si se Satoshim Nakamotem dopisovali o technických detailech bitcoinu před jeho spuštěním. Blockstream vyrábí i hardwarovou peněženku Jade.
Green existuje i v desktopové verzi, ale ta nás v tuto chvíli nezajímá. Když sjedete na stránce peněženky až dolů, najdete odkazy na stažení mobilní verze v App Store i Google Play. Můžete si samozřejmě vyhledat peněženku i rovnou v obchodě, ale jít přes odkaz z webu výrobce je jistota, že omylem nestáhnete něco jiného. V recenzi popisuji verzi pro iOS, ale ta pro Android bude stejná.
Kde koupit bitcoin?
Zkuste zdejší směnárnu ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️️
Bez registrace a rovnou do vaší peněženky. Podívám se.
První spuštění a nastavení
Pro mnoho lidí podstatná věc – peněženka Green umí česky.
Při prvním spuštění peněženky musíte udělat několik věcí. Tou první a trochu nešťastně řešenou je odsouhlasení podmínek a ochrany osobních údajů, protože chybí odkaz na to, s čím souhlasíte. Nemyslím si, že je to záměr, spíše opomenutí. Každopádně dokumenty si můžete přečíst na webu zde a zde. Není v nich nic zákeřného, jde o standardní podmínky obvyklé u podobných produktů. Jediná věc, která není nijak překvapivá, ale považuji za nutné ji zde citovat, je toto:
Blockstream nemá přístup k vašim privátním klíčům, seedům, PINům ani dalším údajům potřebným k obnovení peněženky. Pokud ztratíte seed nebo všechny ověřovací prostředky, NIKDO (ani Blockstream) vám peněženku neobnoví a přijdete nenávratně o všechny prostředky.
Po odsouhlasení podmínek následuje volba, zda chcete založit peněženku v mobilu a nebo se chcete dozvědět něco o možnostech hardwarové peněženky. Protože chceme jednoduchou peněženku v mobilu, zvolte variantu číslo jedna „Na tomto zařízení“.
Následuje volba, zda chcete založit novou peněženku, nebo obnovit nějakou existující, Zvolte „Nová peněženka“. Obnova se týká jen toho, kdo už nějakou peněženku má a z nějakého důvodu o ni přišel a má její zálohu (seed).
- Zvolte na tomto zařízení
- Založit novou peněženku
- Před zobrazením seedu
Následně si budete muset uložit zálohu peněženky právě pro ten případ, že ji ztratíte. U mobilní peněženky se to může stát poměrně snadno – ztratíte telefon, koupíte si nový a podobně. Ještě než dojde k zobrazení samotné zálohy, Green vám přehledně vysvětlí, co máte a nemáte dělat. Držte se toho! Vybrat si můžete seed o délce 12 nebo 20 slov. Zvolte 12 slov, to pro první peněženku stačí.
Poté už následuje zobrazení slov, které slouží jako záloha peněženky. Pokud máte tato slova, máte kdykoliv možnost peněženku s jejich pomocí obnovit. Dobře si je zapište a uschovejte tak, aby se k nim nikdo cizí nemohl dostat – pokud se slova dostanou do ruky někomu cizímu, může vám peněženku kompletně vykrást!
Peněženka si vás ještě namátkou vyzkouší, zda máte slova zapsaná – zeptá se vás na čtyři náhodná slova a jejich pozici na seznamu (pořadí slov je důležité). Po kontrole, že máte seed opravdu zapsán, už si jen zvolíte PIN pro odemykání peněženky.
Poslední volbou už je vytvoření bitcoinového účtu, resp. jeho parametrů. Kromě toho, že si ho můžete libovolně pojmenovat si také volíte, jaký typ účtu to bude. Opět ale zůstaneme u toho nejednoduššího – zvolte Standard. Pokročilejší varanty jsou pro začátečníka zbytečně složité a mohli byste se – jak se říká – střelit do vlastní nohy. Pokud si časem nastudujte i pokročilejší varianty, není problém založit si v peněžence i ty. V rámci aplikace Green můžete mít účtů více. Tím je prvotní nastavení hotové a můžete začít Green používat.
- Volba varianty
- Hotová peněženka
Jak v Greenu přijímat a odesílat bitcoin
Z výše vloženého obrázku hotové peněženky je to myslím velice snadno pochopitelné – pokud chcete do peněženky poslat bitcoin, stiskněte tlačítko Přijmout – ukáže se vám adresa pro příjem bitcoinu do vaší peněženky. Pokud vám platí někdo jiný také mobilem nebo chcete přijmout bitcoin od bitcoinmatu, využijete QR kód, ve kterém je adresa schovaná. Pokud chcete využít třeba moji směnárnu, vložíte do ní přímo číselný zápis adresy.
Adresu pochopitelně neopisujte ručně, ale použijte tlačítko pro její zkopírování do schránky. Když adresu vložíte na místo určení, ještě pro jistotu zkontrolujte, že se opravdu vložilo to, co ukazuje Green – jsou známy případy, kdy škodlivý kód dokázal měnit bitcoinové adresy při kopírování a vložil jinou, než uživatel zamýšlel a ten přišel o peníze. Pokud se vám z nějakého důvodu adresa nelíbí, můžete ikonkou pro reload vygenerovat novou. U bitcoinu totiž platí, že adres můžete mít nekonečně mnoho a doporučuje se pro každou transakci dělat novou.
- Příjem BTC
- Odeslání BTC
Pokud budete chtít bitcoiny ze svého mobilu odeslat jinam, například do své hardwarové peněženky, až si ji pořídíte, použijte tlačítko Odeslat a postup je opačný, tj. nejprve musíte mít adresu, kam bitcoiny posíláte. Pokud to bude třeba do vašeho Trezoru, vygenerujete si adresu v Trezoru a do Greenu ji vložíte. Pokud budete bitcoiny prodávat, adresu kam je máte poslat vám sdělí směnárna (ale přečtěte si, proč bitcoiny není třeba prodávat a přesto si je můžete užít).
Co zajímavého je v nastavení
Nastavení aplikace není příliš obsáhlé ani složité. Z těch zásadnějších věcí je tam:
- možnost vybrat zobrazované jednotky (bitcoin, satoshi, nebo i podivné jednotky jako mBTC a další). Na stejném místě si můžete vybrat i v jaké fiat měně chcete vidět zůstatek. A je tam i česká koruna.
- dále si můžete v nastavení změnit PIN k peněžence a zapnout její odemykání přes biometriku (Face ID nebo otisk prstu)
- a co je rozdíl třeba proti Trezoru – můžete si kdykoliv znovu zobrazit seed a to i ve formě QR kódu. Pozor: to ale nic nemění na tom, že si seed musíte zapsat a uložit někam mimo zařízení, protože ho budete potřebovat ve chvíli, kdy zařízení nebude k dispozici!
Závěr
Green je peněženka od důvěryhodné firmy, se kterou nešlápnete vedle. Mluví česky, je jednoduchá na ovládání a dělá přesně to, co od ní očekáváte.
Plusy
- je od renomované firmy
- umí česky
- je jednoduchá na používání a má přehledné rozhraní
Mínusy
- pro začátečníka má při nastavování možná zbytečně moc voleb, kterým takový člověk nebude rozumět. Pokud jste začátečník, držte se výše uvedeného návodu.