Všechno co jste kdy chtěli vědět o bitcoinu, ale báli jste se zeptat.

Text je přepisem skvělého twitterového vlákna, které vytvořil Honza „JohnnyTheBitcoiner“ jako překlad textu Bitcoin Non-Technical FAQ. Přišlo mi škoda, aby takto kvalitní text zmizel v hlubinách Twitteru (X), kde ho po pár dnech nikdo nenajde. Tak jsem se s Honzou domluvil a text překlopil do webové podoby.

Zajímáte se o bitcoin? Pak musíte účet JohnnyTheBitcoiner sledovat – je to jeden z top českých účtů o Bitcoinu. Nebo sledujte jeho podcast na Youtube. 

Co je to bitcoin?

Bitcoin jsou digitální peníze typu peer-to-peer. Nejsou závislé na žádné konkrétní organizaci nebo osobě a nejsou kryté žádnou komoditou, jako je zlato nebo stříbro. Bitcoin je název jak pro danou peněžní jednotku, tak pro danou síť pro její ukládání a výměnu. Stejně jako dolary nebo zlato nemá bitcoin konkrétní přímou užitnou hodnotu. Jeho hodnota se určuje subjektivně podle schopnosti člověka směnit jej za jiný statek.

K čemu je to dobré?

Bitcoin je navržen jako rychlejší, levnější a bezpečnější peníze. Je rychlý, protože ověřování převodů probíhá zcela automaticky a nevyžaduje lidský dohled. Bezpečnosti je dosaženo tím, že každý účastník provádí ověření sám pomocí známých kryptografických metod. Bitcoin je navržen tak, aby zabránil dvojímu utrácení, krádeži a vytváření peněz z ničeho. Původní zdrojový kód softwaru je otevřený a je k dispozici každému k přezkoumání či vylepšení.

Jak to funguje?

Bitcoiny neexistují jako samostatné soubory uložené na internetu. Objevují se pouze jako záznamy v globální transakční databázi, která je uložena a synchronizována mezi všemi zúčastněnými počítači. Transakce jsou seskupeny do bloků, které jsou kryptograficky podepsány takovým způsobem, že je výpočetně obtížné je vytvořit. Takové schéma zaručuje, že nikdo nemůže transakci vrátit zpět nebo bitcoiny utratit dvakrát. K vlastnictví a utrácení bitcoinu potřebuje každý účastník pouze adresu a odpovídající tajný klíč. Tento klíč umožňuje odesílat bitcoin z dané adresy. K přijímání bitcoinu není klíč potřeba; stačí pouze předat odesílateli svou adresu. Každá osoba může mít neomezený počet adres a klíčů. Soubor těchto klíčů se nazývá peněženka. Klíče se používají k podepisování nových transakcí, aby se ověřilo vlastnictví prostředků na dané adrese. Každý klient v síti si pak může ověřit, že podpis je platný a že celý řetězec transakcí provedli skuteční držitelé svých klíčů. Proto lze bitcoiny ukrást pouze odcizením tajných klíčů.

Kdo vytváří bitcoiny?

Bitcoiny se nevytvářejí předem a nedistribuují se některým privilegovaným osobám. Místo toho jsou poskytovány jako odměna komukoli za proces těžení a zabezpečení transakcí. Transakce jsou zabezpečeny tím, že jsou zařazovány do bloků, jejichž generování je výpočetně nákladné. Lidé, kteří vytvářejí bloky, se nazývají těžaři. Odměna za vytvoření bloku je obsažena v první transakci, která momentálně odešle 6,25 BTC odnikud na libovolnou adresu zvolenou tvůrcem bloku (před prosincem 2012 byla odměna 50 BTC). Odměna se přibližně každé 4 roky snižuje na polovinu, dokud se kolem roku 2140 nevytvoří celkem 21 milionů bitcoinů. Již nyní je k dispozici více než 19,5 milionů bitcoinů. Každý zúčastněný počítač kontroluje, zda je odměna generována konstantní rychlostí a má správnou hodnotu.

Opravdu stačí jen 21 milionů bitcoinů?

Minimální částka bitcoinů, kterou lze převést, je 0,00000001 BTC. Tato částka se nazývá 1 satoshi. To dává více než 2000 bilionů nejmenších jednotek. To je o mnoho více, než má americký dolar centů. Pokud to v budoucnu všichni shledají užitečným, může být formát změněn tak, aby umožňoval ještě menší hodnoty. (Druhá vrstva nad bitcoinem Lightning Network již umožňuje posílat tzv. milisatoshi, což je 0,001 satoshi.)

Tiskne se bitcoin ze vzduchu?

Štosuj za super cenu jen do konce září

Jen do konce září vyjde Premium na 125 Kč/měsíc bez DPH. Od října to bude 150 Kč.

Jak na to? Zaregistrujte se a nastavte pravidelné placení předplatného kartou. Lepší cenu budete mít dokud předplatné nevypnete. Takže klidně navěky :) Přečtěte si všechny články a návody a dostaňte ze Štosuj maximum.

Ne, bitcoiny se netisknou, ale tvoří se pomocí konceptu Proof of work. Svým způsobem všech 21 milionů bitcoinů již existuje. Můžete si je získat prostřednictvím burzy, výdělkem nebo těžbou a zabezpečováním transakcí. Rychlost vytváření nových bloků udržuje stabilní protokol, takže každý může přesně zohlednit změny v nabídce peněz.

Proč jsou bitcoiny vytvářeny tímto způsobem?

Nabídka je navržena tak, aby byla konstantní, aby se zabránilo podkopání hodnoty bitcoinu ve prospěch méně inflačních nástrojů (např. fyzického zlata). Zároveň jsou bitcoiny tvořeny postupně, aby motivovaly první uživatele k vytvoření bezpečné a efektivní sítě.

Kdo má zájem o bitcoin?

Obvykle existují tři důvody, proč se lidé zajímají o bitcoin:

  1. Těžba 
  2. Spekulativní směna s jinými měnami a likvidními aktivy
  3. „Běžné“ používání při výměně za zboží a služby.

Těžba, proces vytváření bloků transakcí, byla na začátku možná i na domácím počítači, ale nyní je rentabilní pouze s použitím na míru navrženého hardwaru (ASICs). Síť Bitcoinu upravuje obtížnost těžby tak, aby udržovala konstantní rychlost vytváření bloků (1 blok za cca 10 minut). Protože do těžby vstupuje stále více lidí, proces je nákladnější. Spekulace na směnu měny je také velmi konkurenční a nijak výrazně se neliší od jakéhokoli akciového trhu. Proto se tento FAQ zaměřuje na třetí důvod: používání Bitcoinu při směně za zboží a služby.

Kdo přijímá bitcoiny?

Bitcoin je stále velmi mladý projekt, který byl uveden na trh v roce 2009, ale již nyní pokrývá překvapivě širokou škálu zboží a služeb. Můžete s ním platit za osobní služby, nakupovat digitální i fyzické zboží: knihy, hry, filmy atd. Dokonce i některé kavárny a restaurace již bitcoiny přijímají. Zaplatit bitcoinem můžete v Česku také na místech, které využívají službu Qerko. Podívejte se na seznam míst, kde můžete bitcoinem zaplatit.

Jak mohu používat Bitcoin?

Ke správě peněženky a provádění transakcí potřebujete softwarovou peněženku (hot wallet) nebo hardwarovou peněženku (cold wallet). Peněženka je soubor soukromých klíčů (jako hesla, ale mnohem delší), která sama o sobě neobsahuje žádné bitcoiny. Každá bitcoinová adresa má odpovídající soukromý klíč, který umožňuje posílat prostředky z této adresy. Vytvoření adres a klíčů je zdarma a každý jich může mít, kolik chce. Pro zvýšení soukromí se doporučuje používat pro každou transakci novou adresu. Většina peněženek pro Bitcoin to udělá automaticky za vás.

Může někdo Bitcoin vypnout?

Bitcoin vyžaduje přístup k internetu a speciální software pro vytváření a ověřování transakcí. Aby se lidem zabránilo používat Bitcoin, muselo by dojít k potlačení komunikačních kanálů. Bitcoinu hrozí „stejné riziko“ jako každému jinému internetovému protokolu: filtrování nebo odmítnutí ze strany poskytovatelů internetových služeb. Neexistuje však žádný, jednotlivý, centrální bod, který by se dal vypnout a způsobit tak zásadní výpadky v síti. Pokud je například uzavřena oblíbená směnárna, lze vždy využít jinou směnárenskou službu nebo dokonce obchodovat osobně přes aplikaci Vexl. V jistém smyslu je Bitcoin stejně obtížné vypnout jako BitTorrent, tedy velmi nepravděpodobné.

Je Bitcoin něčím podložen?

Hodnota bitcoinu (a všech ostatních statků) je čistě subjektivní a závisí na individuálním ocenění každého jednotlivce. Samozřejmě lze ocenění agregovat a zprůměrovat, ale všechna stojí na základě rozhodnutí každého jednotlivce, zda bude nakupovat, nebo se nákupu zdrží. Totéž platí pro dolary, zlato, ropu a potraviny. Objektivní hodnota bitcoinu neexistuje, ale existuje několik běžných důvodů, proč jej lidé používají.

  1. Bitcoin se každý den osvědčuje jako spolehlivý registr vlastnictví peněz (Lindy efekt): nikdo nemůže zvrátit transakce, zmrazit účty nebo si vzít cizí peníze.
  2. poskytuje lepší soukromí než moderní bankovnictví.
  3. nehrozí, že by se jednoho dne množství bitcoinů náhle zvýšilo a vaše úspory ztratily hodnotu.

Je spravedlivé, že ti, kdo si bitcoiny osvojili dříve, je získali snadněji a zbohatli?

Ano. Tzv. early adopters na sebe vzali riziko, že věnovali svůj čas a energii projektu, který se ukázal být užitečný pro lidi, kteří se připojili později. Čím větší důvěru mají lidé v síť, tím více jsou ochotni do ní investovat, a tím se zvyšuje cena bitcoinu.

Jedná se o další Ponziho schéma?

Ne, Bitcoin neslibuje žádné dividendy. Neexistuje žádný centrální emitent a každý, kdo generuje bitcoiny, prodražuje proces sobě i ostatním těžařům, ale zároveň zvyšuje spolehlivost Bitcoinu pro všechny.

Stejně jako každá jiná měna nebo akcie i bitcoin podléhá spekulativním bublinám a splaskává. Část jeho hodnoty je založena na ochotě uživatelů utrácet a přijímat, zatímco druhá část je založena na očekávání zvýšení nebo snížení této ochoty. Pokud toto očekávání příliš vzroste, může bitcoin rychle nabývat na hodnotě, dokud ho už nikdo nebude chtít kupovat. Pak budou lidé prodávat, dokud cena neklesne na „normální“ úroveň. Tyto spekulativní výkyvy se budou zmenšovat s tím, jak bude trh růst a jak se bude snižovat každý jednotlivý podíl bitcoinů.

Není hloupé vyrábět peníze spalováním elektřiny?

Někteří lidé vynakládají energii na tisk kovových mincí s důmyslnými vzory, aby ztížili jejich padělání. Tato činnost je zbytečná pouze tehdy, pokud tyto mince nikdo nechce kupovat nebo používat. Transakce jsou zabezpečeny tím, že se vkládají do bloků, jejichž generování je výpočetně nákladné. Člověk musí vynaložit čas a elektřinu na ověření a zabezpečení transakcí, aby zabránil dvojímu utrácení a nelegitimnímu vytváření peněz. Bitcoiny jsou poskytovány jako odměna těm, kteří vynakládají své prostředky na udržení bezpečnosti sítě, dokud je mladá a roste. Peníze se nepřidávají proto, že je vynaloženo určité množství elektřiny. Je to elektřina, která je utracena, protože lidé požadují od sítě takové množství bezpečnosti a kvality. Automaticky nastavovaná obtížnost zajišťuje, že množství energie, které se má spálit, je určeno aktuální poptávkou v bitcoinech, ne více, ne méně.

Proč by lidé vytvářeli bloky, když je odměna velmi malá?

Podle návrhu může každá transakce zahrnovat poplatek za to, že bude zařazena do bloku. Právě teď je tento poplatek středně vysoký pro dostatečně velké transakce a nezanedbatelně malý pro malé transakce (Pro malé transkace doporučuji využít Lightning Network). Až se odměna časem sníží, stanou se tyto poplatky hlavní motivací pro generování bloků. Bloky se objevují přibližně konstantní rychlostí (cca 6 bloků za hodinu) a každý blok má omezenou velikost (1 Mb). Když se zvýší míra transakcí, začne se o místo v bloku soutěžit. To následně zvýší průměrný poplatek. Protokol může být v budoucnu změněn tak, aby umožňoval větší bloky (o to se pokusilo několik jednotlivců tzv. hardforkem v 2017 a vznikl projekt Bitcoin cash. Komunita se však rozhodla držet původních pravidel a tento projekt již není relevantní.)

Musím neustále plýtvat elektřinou, abych mohl používat Bitcoin?

Pokud nejste těžař a nevytváříte bloky, nepotřebujete využívat elektřinu. K držbě bitcoinů potřebujete pouze peněženku s tajnými klíči. K převodu bitcoinů potřebujete aplikaci, která synchronizuje transakce se zbytkem sítě. K obojímu můžete použít aplikaci pro počítač nebo mobilní telefon, případně webovou službu.

Musím být online, abych mohl/a přijímat platby?

Ne. Platba je odeslána předáním podepsané transakce do sítě. Jediné, co musíte udělat, je dát jiné osobě jednu ze svých adres, na kterou má poslat bitcoiny. Pro ověření platby můžete zkontrolovat stav transakce na webu. Digitální podpis je vyžadován pouze při utrácení bitcoinů, nikoli při jejich přijímání.

Podkopává držení prostředků u 3. stran (burzy) výhody decentralizace?

Ano. Zde platí jednoduché pravidlo: Not your keys, not your coins. Naprostou většinu svých prostředků byste měli držet ve své hardwarové peněžence.

Jak rychlé jsou transakce?

Transakce jsou zabezpečeny tím, že jsou zařazeny do bloku. Bloky se generují přibližně každých 10 minut. Vše záleží na aktuálním vytížení sítě a velikosti poplatku, který zvolíte. Pro lepší zabezpečení lze počkat, až se za blok s transakcí přidají další bloky (3-6). Pro instantní platby doporučuji opět využít Lightning Network.

Jak jsou transakce zabezpečeny?

Transakce jsou seskupeny do bloků a každý blok obsahuje podpis předchozího bloku, čímž vzniká řetězec bloků, tzv. blockchain.

Zabezpečení systému je založeno na výpočetní náročnosti generování bloků paralelních k hlavnímu řetězci. Čím více bloků je vytvořeno za blokem obsahujícím vaši transakci, tím obtížnější je řetězec přepsat a transakci zneplatnit. Proto není žádná transakce v prvním bloku stoprocentně potvrzena. Místo toho existuje potvrzovací číslo – počet bloků vytvořených po transakci. Nula potvrzení znamená, že transakce ještě není zahrnuta v žádném bloku (nepotvrzená). Jedna konfirmace znamená, že transakce je zahrnuta v jednom bloku a žádné další bloky za ní zatím nejsou.

Dnes se pro malé transakce považuje za dostatečné jedno nebo dvě potvrzení (10-20 minut). U větších transakcí se doporučuje počkat alespoň na šest potvrzení (1 hodina). Známou výjimkou je 100 potvrzení, které protokol vyžaduje pro použití vygenerovaných bitcoinů. Je to proto, že těžaři (ti, kteří vytvářejí bloky) mají v síti největší výpočetní výkon a musí mít dodatečnou motivaci hrát fér a generovat bloky v hlavním řetězci, aniž by se pokoušeli o dvojí utrácení svých odměn.

Jaký je hlavní řetězec?

Každý blok má kryptograficky podepsaný odkaz na předchozí (nadřazený) blok. Bloky tak tvoří řetězec (blockchain). Je zcela možné, aby dva bloky odkazovaly na stejný nadřazený blok (řetězec je rozvětvený). V takovém případě si můžeme představit dva paralelní řetězce, které se v určitém bodě rozcházejí. Hlavní řetězec je z definice řetězec bloků s maximální celkovou obtížností (Nakamoto konsensus).

Co se stane, když je řetězec rozvětvený?

Kdykoli těžaři náhodou vygenerují paralelní bloky, pouze jeden z těchto bloků je považován za součást hlavního řetězce. Pokud se později k nějakému bloku přidají další bloky, stane se tento blok a všechny bloky po něm součástí hlavního řetězce.

Odměna za blok a transakční poplatky platí pouze pro bloky v hlavním řetězci. To motivuje těžaře, aby stavěli na hlavním řetězci a vyhýbali se vytváření paralelních bloků. V opačném případě je to prostě ztráta času a elektřiny, pokud se blok stane opuštěným v síti.

Co se stane s transakcemi v opuštěných blocích?

Transakce, které nejsou v hlavním řetězci, nejsou ztraceny. Pokud je zřejmé, že se některý blok již nikdy nestane součástí hlavního řetězce, těžař interpretuje transakce v tomto bloku jako nepotvrzené a zahrne je do svého nového bloku. To znamená, že nyní inkasuje poplatky z těchto transakcí, zatímco vlastník opuštěného bloku nedostane odměnu 6,25 BTC ani transakční poplatky. Pro osobu, která transakci provedla, to znamená další zpoždění v potvrzení transakce (obvykle 10-20 minut).

Je Bitcoin anonymní?

Bitcoin není anonymní, ale pseudonymní. Všechny transakce, adresy a částky jsou viditelné všem. Každá adresa je však jen náhodné číslo a není spojena s identitou, pokud ji její majitel záměrně neodhalí. Pokud někdo prozradí, že je vlastníkem určité adresy, pak každý bude moci vidět historii transakcí zahrnující tuto adresu. Vytváření adres je bezplatné a doporučuje se vytvářet nové adresy pro každou transakci. Díky tomu je obtížné sledovat, kolik bitcoinů člověk má nebo odkud je odesílá nebo přijímá. Pro další zvýšení soukromí lze použít „mixovací“ služby, tzv coinjoin. Tento proces náhodně zaměňuje bitcoiny mezi všemi svými uživateli, aby bylo obtížnější vystopovat jejich zdroj. V jurisdikcích, které zakazují praní špinavých peněz, někteří lidé používají online kasina jako věrohodný způsob, jak zahladit stopy po penězích na úkor přibližně 10 % částky prohrané v hazardních hrách. Pokud však neděláte nic nelegálního, měla by vám stačit obvyklá úroveň anonymity, kterou poskytuje změna adresy.

Co přesně těžaři dělají?

Těžaři vytvářejí bloky. K vytvoření bloku je třeba vytvořit soubor obsahující nepotvrzené transakce (které ještě nejsou zahrnuty v žádném jiném bloku), přidat časové razítko, odkaz na nejnovější blok a transakci, kterou se odnikud na libovolnou adresu odešle aktuálně 6,25 bitcoinů. Poté musí těžař vypočítat podpis bloku (což je v podstatě velmi dlouhé číslo). Tento podpis se nazývá hash a proces výpočtu se nazývá hashování.

Výpočet jednoho hashe zabere velmi málo času. Aby však byl blok platný, musí být hodnota jeho hashe menší než nějaké cílové číslo. Funkce hashe je navržena tak, aby ji bylo obtížné zvrátit. To znamená, že nelze snadno najít nějaký obsah souboru, který by vytvořil požadovanou hodnotu hashe. Musíte střídat obsah daného souboru a hashovat jej stále dokola, dokud nezískáte určité číslo. V případě Bitcoinu je v souboru pole nazvané „nonce“, které obsahuje libovolné číslo. Těžaři toto číslo zvyšují při každém výpočtu hashe, dokud nenajdou hash dostatečně malý na to, aby byl akceptován ostatními klienty. To může zabrat mnoho výpočetních prostředků v závislosti na tom, jak malá je cílová hodnota hashe. Čím menší je hodnota, tím menší je pravděpodobnost nalezení platného hashe.

Neexistuje žádná záruka, že musíte strávit určitý čas, abyste našli hash. Můžete ho najít rychle, nebo ho nenajdete vůbec. V průměru však vytvoření dostatečně malé hodnoty blokového hashe zabere čas. To představuje ochranu proti vytvoření paralelního řetězce: k forknutí řetězce budete muset vynaložit více prostředků než lidé, kteří vytvořili původní bloky.

Jaké jsou parametry sítě?

Zde jsou některé parametry bitcoinového protokolu:

  1. Minimální množství bitcoinů je 0,00000001 BTC = 1 Satoshi
  2. Bloky se vytvářejí cca každých 10 minut
  3. Velikost bloku je omezena na 1 MB
  4. Obtížnost se upravuje každých 2016 bloků (přibližně každé dva týdny)
  5. Počáteční odměna za blok byla 50 BTC, nyní 6,25 BTC
  6. Odměna se snižuje na polovinu každých 210 000 bloků – halving (přibližně čtyři roky).
  7. Z bodů č. 5 a 6 vyplývá, že celkový počet bitcoinů nepřesáhne 21 milionů.

Proč je minimální částka 0,00000001 BTC?

Jedná se o omezení formátu transakce (částka je 64bitové číslo). To lze v budoucnu změnit, pokud budou lidé potřebovat posílat menší částky. Již nyní existují milisatoshi na Lightning Network.

Proč se bloky vytvářejí každých 10 minut?

Desetiminutový interval je navržen tak, aby poskytl dostatek času na rozšíření nových bloků k ostatním těžařům a umožnil jim začít výpočet z nového bodu co nejdříve. Pokud by byl interval příliš krátký, těžaři by často vytvářeli nové bloky se stejným nadřazeným blokem, což by vedlo k plýtvání elektrickou energií, plýtvání šířkou pásma sítě a zpožděním při potvrzování transakcí. Pokud by byl příliš dlouhý, potvrzení transakce by trvalo déle.

Proč je velikost bloku omezena na 1 MB?

Velikost bloku je omezena, aby se plynuleji šířil po síti, což je stejný důvod, proč byl zvolen interval 10 minut. Pokud by byla povolena velikost bloků 100 MB, přenášely by se pomaleji, což by potenciálně vedlo k mnoha opuštěným blokům a snížení celkové efektivity. Velikost bloku má také vliv na požadavky úložiště v rámci hardwaru a vyšší velikost bloku by mohla snížit decentralizaci bitcoinu v rámci uzlů, které dohlížejí na pravidla protokolu.

Proč se obtížnost upravuje každé dva týdny?

Obtížnost těžby se upravuje každých 2016 bloků (přibližně každé dva týdny). To dává těžařům dostatek času na přizpůsobení jejich hardwaru, ale zároveň zabraňuje příliš rychlému vytváření bloků, protože celkový výpočetní výkon roste.

Proč je počáteční odměna 50 BTC?

Počáteční odměna 50 BTC je čistě libovolná. Kdyby byla 500 BTC, pak by to na struktuře trhu nic nezměnilo, jen by se změnily nominální ceny desetinásobně.

Proč je celkový počet bitcoinů omezen?

Podle rakouské teorie peněz je každá nabídka peněz „dobrá“ v tom smyslu, že jakékoli rozdíly v nabídce peněz jsou čistě nominální. Kdyby se najednou všichni probudili s dvojnásobným množstvím peněz v peněžence, na světě by to nic nezměnilo, protože peníze nemají téměř žádnou přímou užitnou hodnotu. Důležité jsou relativní rozdíly v množství.

Pokud by Bitcoin umožňoval neomezenou těžbu, umožnil by věčný přesun bohatství z produktivního užití na těžaře. Bitcoin jako omezená komodita sám o sobě nepodporuje žádný konkrétní druh práce. Tím, že je neutrální, oslovuje netěžaře více, než by tomu bylo v opačném případě.

Proč se odměna snižuje?

Odměny za těžbu se snižují (místo aby byly konstantní), aby motivovaly dřívější těžaře k zabezpečení sítě, dokud je mladá a zranitelnější.

Odměna se mění každých 210 000 bloků (přibližně čtyři roky), aby byl zajištěn optimální růst sítě. Pokud by byl interval příliš krátký, všechny bitcoiny by byly vygenerovány příliš rychle, než by se podařilo vytvořit širokou síť. Pokud by byl interval příliš dlouhý, pak by se účinně snížila odměna prvních uživatelů, čímž by se síť stala zranitelnější.

Jak lze bitcoinový protokol změnit?

Protokol je seznam pravidel, která musí každý klient dodržovat, aby mohl ověřovat transakce a nechat si je ověřovat ostatními. Pokud tedy změníte pravidla pro sebe, ostatní klienti vaše transakce jednoduše odmítnou a vy pravděpodobně nebudete moci přijmout ty jejich. To ztěžuje změnu protokolu.

Pokud dojde ke změně, která bude pro naprostou většinu klientů užitečná, je možné se veřejně dohodnout, že počínaje blokem číslo X budou platit nová pravidla. To poskytne všem určitý čas na aktualizaci softwaru.

Pokud jste dočetli až sem a bavilo vás to, tak nezapomeňte začít sledovat autora překladu – JohnnyTheBitcoiner na Twitteru nebo na YouTube a nebo mrkněte na originál článku v angličtině

Čtěte dále:

Líbilo? Pomohl vám článek?

Dejte to najevo pár satoshi. Potěší mě libovolná částka.

Ukázat adresu